70 درصد راه آهن همدان - تهران در دولت تدبیر احداث شد

همدان- ایرنا- معاون امور عمرانی استانداری همدان با بیان اینكه شبكه ریلی كشور در سال های اخیر توسعه یافته است، گفت: 70 درصد عملیات اجرایی راه آهن همدان - تهران در دولت تدبیر و امید احداث شد.

محمودرضا عراقی روز چهارشنبه در آیین بهره برداری از قطار تهران - همدان گفت: اجرای طرح های بزرگ عمرانی همچون سدسازی، پل سازی، ساخت اتوبان و راه آهن آسان نیست در حالی كه ساخت آنها اقتصاد یك منطقه را متحول می كند.
وی با بیان اینكه با راه اندازی قطار همدان - تهران امكان تردد در این مسیر آسان و اقتصاد همدان متحول می شود، اظهار داشت: همدان با بیش از یك هزار و 800 جاذبه گردشگری نیازمند زیرساخت های حمل و نقل است كه با راه اندازی این قطار این امر میسر شد.
عراقی گفت: از سال 1384 راه اندازی قطار همدان - تهران پیگیری شد و امروز پس از 13 سال سوت این قطار به صدا در آمد.
وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید از ابتدا در اجرای طرح های عمرانی با همكاری نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش زیادی در اجرای طرح های عمرانی داشته است.
به گفته معاون امور عمرانی استانداری همدان این قطار با سرعت حداكثر 160 كیلومتر در ساعت مسیر همدان تا تهران را می پیماید و تردد مسافران را آسان می كند.
عراقی با اشاره به اینكه هر اندازه تعداد مسافر در این خط بیشتر باشد تعداد تردد قطار اضافه می شود، اظهار داشت: رسانه ها در اطلاع رسانی و تبلیغ قطار همدان - تهران تلاش كنند تا با استقبال مردم، حركت این قطار تداوم داشته باشد.
نخستین قطار مسافربری مسیر تهران - همدان ساعت 10 و 30 دقیقه صبح روز چهارشنبه 22 اسفند ماه وارد همدان شد.
مدیركل راه آهن غرب كشور صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سرعت این قطار را 140 كیلومتر در ساعت اعلام و اضافه كرد كه در مدت سه ساعت و 20 دقیقه مسافران در این مسیر جابجا می شوند.
به گفته روح الله تقی زاده، این قطار هر روز از ساعت 6 صبح از تهران حركت كرده و ساعت 12ظهر نیز مسافران را به تهران می برد.
وی ادامه داد: پیش بینی ها برای حركت دومین قطار در این مسیر صورت گرفته است و در صورت استقبال مردم، روزانه یك قطار دیگر در این مسیر تردد می كند.
تقی زاده با اشاره به اینكه بخش خصوصی راه اندازی و بلیت فروشی ناوگان ریلی را بر عهده دارد تاكید كرد: قطار باید در بازه زمانی مشخص حركت كند تا مسافران از آن استقبال كنند؛ چرا كه در صورت استقبال نكردن مسافران، بخش خصوصی متضرر می شود.
مدیركل راه آهن غرب كشور اظهار داشت: این قطار با داشتن صندلی اتوبوسی، بین 300 تا 320 مسافر را جابجا می كند.
تقی زاده با اشاره به اینكه در روزهای عید نوروز، تعداد مسافران تهران به همدان بیشتر است تاكید كرد: این قطار ویژه نوروز 98 راه اندازی شده است و ساعت حركت آن پس از تعطیلات عید تغییر می كند.
وی اضافه كرد: قیمت بلیت این قطار تا 24 اسفند جاری 400 هزار ریال و پس از آن 510 هزار ریال تعیین شده است.
تقی زاده ادامه داد: در حال حاضر یك روز در میان قطار همدان - مشهد حركت دارد و تاكنون استقبال خوبی از آن صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا، طرح ساخت ریل قطار همدان - تهران در سفر پرخیر و بركت رهبر معظم انقلاب در سال 83 به همدان مصوب شد كه حالا حركت آن می تواند ارتباط غرب كشور به پایتخت را آسان كند.
2087/9904