ساخت سنگ قبر برای پوتین سازنده را راهی زندان كرد

مسكو - ایرنا- فردی از ساكنان جمهوری تاتارستان روسیه به جرم ساختن سنگ قبری با عكس ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بر روی آن به 28 روز زندان محكوم شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، چند رسانه روسی ازجمله شبكه تلویزیونی دوژد متعلق به مخالفان دولت روسیه و تارنمای «كازانسكی رپورتیور» با اعلام این خبر گزارش دادند: دادگاه شهر نابرژنیخ چلنوف در جمهوری تاتارستان این فرد 37 ساله به نام كریم یامادایف را به 28 روز زندان بخاطر خاكسپاری نمایشی پوتین محكوم كرد.
روزیل مینگالیموف وكیل یامادایف گفت كه موكل وی به تكرار نقض قانون در مورد برگزاری اقدامات عمومی متهم شده است.
وی خاطرنشان كرد كه حكم دادگاه درباره یامادایف را نمی پذیرد و علیه آن شكایت می كند.
جلسه دادگاه یامادایف غیرعلنی بود و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
یامادایف سنگ مرمر سیاه رنگی را برای اقدام اعتراضی خود كه گفته می شود علیه ایجاد اینترنت مستقل در روسیه بوده است انتخاب كرده و روی آن عكس پوتین را چسبانده و بر روی سنگ تاریخ تولد پوتین و سال 2019 را درج كرده است.
وی اطراف این سنگ نمایشی نیز نرده كشیده بود.
این سنگ قبر روز یكشنبه دهم ماه مارس و همزمان با برگزاری تظاهرات علیه ایجاد اینترنت مستقل در روسیه نصب شد و چند نفر دیگر نیز در این اقدام به یامادایف كمك كردند.
یكی از سازمان دهندگان این اقدام اعتراضی گفت كه پوتین اینترنت مستقل را در روسیه دفن كرد و ساكنان شهر نابرژنیخ چلنوف هم پوتین را به خاك سپردند.
در همین حال آلكسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت روسیه در توئیتی با اشاره به این اقدام نوشت: احمقی كه سنگ قبر نمایشی برای پوتین ساخته به 28 روز حبس محكوم شد.
وی افزود: به نظر من این اقدام احمقانه است اما در قوانین روسیه دستگیری افراد بخاطر شوخی های احمقانه پیش بینی نشده است بنابراین دستگیری این فرد جرم و بی قانونی به حساب می آید.
گفتنی است روز یكشنبه هزاران نفر در تظاهرات علیه ایجاد اینترنت مستقل در روسیه در مسكو و چند شهر دیگر دست به اعتراض زدند.
طرح قانونی ایجاد اینترنت مستقل در روسیه در ماه دسامبر سال 2018 به دومای روسیه ارایه شد و در ماه گذشته میلادی بررسی و در شور اول تایید شد.
به عقیده مبتكران این طرح، سازمان ها و مراكز مهم روسیه از جمله بانك ها با ایجاد اینترنت مستقل می توانند در صورت قطع اینترنت از سوی آمریكا، به فعالیت ضروری و حیاتی در بستر اینترنت ادامه دهند.
وزارت ارتباطات جمعی روسیه و سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی از ایجاد اینترنت مستقل حمایت كرده اند.
دمیتری پسكوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در واكنش به اعتراض ها در خصوص راه اندازی اینترنت مستقل با هدف آمادگی برای مواجه شدن با قطع یكباره اینترنت از سوی آمریكا اعلام كرد: قصد محدود كردن اینترنت را نداریم بلكه نگران قطع یكباره آن از خارج هستیم.
وی افزود: طرح قانونی «پایداری فعالیت اینترنت» در روسیه برای دفاع از اینترنت در شرایطی است كه دیگر كشورها (آمریكا) بخواهند دسترسی مردم روسیه را به اینترنت محدود كنند.
گفتنی است، در روسیه حق اعتراض به تصمیمات دولت، مجلس یا دادگاه آزاد است و معترضان پیش از تجمع از دستگاه های مربوطه مجوزهای لازم را می گیرند و پلیس روسیه نیز موظف است امنیت برگزاری چنین تجمعاتی را تضمین كند.
اروپام*391*1346**