روزی برای لاله های پرپر

تهران- ایرنا- 22 اسفند روز 230 هزار گل پرپر و لاله گلگون كفن است؛ شهیدانی كه جانشان را تقدیم كردند تا ما باشیم و امنیت داشته باشیم. باید قدردان آنها و خانواده هایشان بوده و بدانیم كه شهیدان همیشه زنده هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، یاد باد آن روزگاران یاد باد، روزگاری كه جنگ بر كشور تحمیل شد و همه به جبهه ها رفتند تا از میهن و وطن دفاع كنند هركسی هر چیزی داشت تقدیم كرد اما شهیدان جانشان را تقدیم كردند و چه بسیار خانواده هایی كه بیش از یك نفر از فرزندان خود را با میل و اختیار راهی جبهه ها كردند.
پدری كه سه فرزندش را برای میهن و وطنش تقدیم كرده است، می گوید پس از گذشت 35 سال تنها آرزویش دیدن یكی از فرزندانش است چون هنوز پیكرش را ندیده است، اما حال باید دید خانواده ای كه تنها چهار پسر دارد و همه آنها پرواز كرده اند، چه حسی دارند. دیگر همدمی ندارند و گلزار شهدا منزل عزیزانشان شده و منزلگاه پدران و مادران آنها، قبور شهدا.
در میان خانواده های شهدا برخی از آنها بیش از پنج عزیز را از دست داده اند. اینها تنها نمونه هایی از رشادت و جانفشانی آنهاست، آنهایی كه عشق شان وطن و اعتقادشان پایداری اسلام بود و جان خود را نثار این خاك كردند تا دشمن به كشورشان دست درازی نكند. یادشان همیشه با ماست.
با توجه به نقش بسیار مهم شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت در پیروزی انقلاب اسلامی و تحولات پس از آن، در سال 1383 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 22 اسفند در تقویم رسمی كشور به نام «روز بزرگداشت شهدا» نامگذاری شد. از آن سال تاكنون برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و شناساندن این فرهنگ به نسل جوان برنامه های متنوعی برگزار شده است.
مادری كه سال 60 سه فرزند پسرش را راهی جبهه كرده است، می گوید: یك پسر دیگرم هم وقتی كه سه برادرش شهید شدند، التماس می كرد كه بگذارید من هم بروم اما پدرش مخالفت كرد و از من خواست كه او را راضی كنم تا به جبهه نرود اما دلم نیامد وقتی وطنم نیاز به جوانانش دارد، پسر من در خانه بماند.
خیلی با خود كلنجار رفتم اما نتوانستم به او نه بگویم رفت و وقتی خبر شهادتش در سال 66 را شنیدم تاب و توانم را از دست دادم، دست و پایم می لرزید اما دلگرم به این بودم كه دینم را به وطنم ادا كرده ام و حاصل زندگی مان یك دختر بود كه با چنگ و دندان آن را نگهداشتیم.
وی می گوید: فرزندانم در دوران جنگ تحمیلی، اشتیاق فراوانی برای حضور در جبهه و دفاع از كیان نظام مقدس جمهوی اسلامی داشتند. از هیچكس انتظار كمك و یاری ندارم و فقط دوست دارم همه مطیع رهبری باشند تا این انقلاب كه به سختی به دست آمده، همچنان باقی بماند.
بر اساس آمارهای بنیاد شهید، در میان حدود 230 هزار شهید در كشور، در مجموع 225 هزار و 437 شهید مسلمان، 90 شهید مسیحی، 11 شهید كلیمی و 32 شهید زرتشتی تقدیم انقلاب شده است. همچنین در تمام استان های كشور 573 هزار و 269 جانباز مسلمان، 295 جانباز مسیحی، 328 جانباز كلیمی و 209 جانباز زرتشتی وجود دارد.
مادران شهید همیشه چشم به راه آمدن فرزندانشان هستند، فرزندانی كه رفته اند تا ما امنیت داشته باشیم. مادر یكی از شهیدان كه در جریان بمباران هوایی دو فرزند دختر و پسرش را از دست داده است، می گوید: دلم می خواهد یكبار هم شده فرزندم را ببینم حالا كه دیگر تاب و توان راه رفتن ندارم بیشتر احساس نیاز به آنها را دارم، پدرشان نیز كه چند سالی است به رحمت خدا رفته است دیگر من تنها شده ام.
وی ادامه می دهد: گاهی اوقات كه تنها می شوم با خدای خود صحبت می كنم، همیشه شكرگزار هستم كه توانستم برای كشورم كاری انجام بدهم. دلم می خواهد فرزندان شهیدم در این روزها كنارم باشند اما نیستند و خاطره دو فرزندم كه در سن 20 و 23 سالگی شهید شده اند همیشه با من هست.
بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز هر ساله در آستانه روز شهید و با توجه به اینكه تعداد شهدای كشور در اسفند ماه از همه ماه ها بیشتر است، برنامه های متنوعی برای بزرگداشت این روز دارد. اما همه باید بدانیم آنچه كه در كشور انجام می شود، برای پاسداشت خون شهدا و تكریم خانواده های شهدا و ایثارگران است.
با توجه به نامگذاری روز 22 اسفند به نام روز شهید، تا سال 1392 اقدامات چندانی برای بزرگداشت این روز انجام نشده بود، اما از آن سال بنا بر نظر حجت الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید؛ ستادی برای بزرگداشت این روز تاسیس شد و از آن زمان با برگزاری برنامه ‌های مرتبط با این روز، میزان آشنایی مردم با روز بزرگداشت شهدا رشد چشمگیری پیدا كرد، به‌ گونه ‌ای كه بنا بر نظرسنجی ‌های صورت گرفته در سال 1392 حدود یك و هفت دهم درصد از مردم با این روز آشنایی داشتند، اما این میزان بعد از چهار دوره برگزاری مراسم بزرگداشت روز شهدا، در سال گذشته به حدود 50 درصد رسید.
چه سخت است وقتی یك نوجوان یا جوان می خواهد پای به جبهه های جنگ بگذارد، كسی می داند كه او چه حسی داشته است. اینكه یك نوجوان مانند شهید فهمیده با 13 سال سن تصمیمی می گیرد كه همه را بهت زده می كند، اینكه تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان در جنگ حاضر می شوند، همه بخاطر این بود كه حتی یك وجب از خاك وطن مان ایران به دست دشمنان نیفتد و همه رفتند تا دشمن را شكست دهند.
چه لاله هایی را كه در آن دوران پرپر شده دیدیم. چه جوانانی كه آرزوی شهادت داشتند، رفتند و شهید شدند. اینها همه برای این نظام و انقلاب بود. شهیدان این لاله های گلگون كفن، پیكرشان را به دست دشمن سپردند و حتی برخی از آنها با پیكرهایی بدون دست و پا تقدیم خانواده هایشان شدند. خانواده هایی كه جز صبوری و تحمل چیزی نصیبشان نشد و هیچگاه از این سختی ها نگفتند.
اما در این میان وصیت نامه برخی شهدا نیز خواندنی است. شهیدانی كه برخی می دانستند كه اگر بروند، دیگر برگشتی ندارند و برخی فقط برای شهادت می رفتند.
در وصیت نامه یك شهید آمده است: «من خودم را لایق نمیدانم كه در جواب ندای هل من ناصر ینصرنی به امام كبیرمان لبیك بگویم... ولی از امام (ره) می خواهم كه مرا دعا كند تا بلكه نزد خداوند مورد قبول واقع شوم و به درجه ای كه در نهایت شهادت است، برسم.»
شهید دیگری وصیت نامه اش را اینگونه نوشته است: «از برادران و خواهران می خواهم كه این نهضت را حفظ كنید و در راه صدور آن از هیچ كوششی دریغ نكنید و مگذارید بار دیگر دست جنایتكاران شرق و غرب بر شما مسلط گردد و خون های هزاران شهید از دست برود. در نمازهای جماعت و جمعه با جدیت شركت كنید. با وحدت و اطاعت از مقام رهبری و پیروی از دستورات اسلام و پاسداری جدی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن توطئه های استكبار را خنثی و نقش بر آب كنید.»
شهیدی دیگر اینگونه در وصیت نامه اش آورده است كه «باور كنید كه شهادت از عسل شیرین تر است اگر در بطن كلمه شهادت بروید، متوجه خواهید شد كه چقدر كشته شدن در راه خدا شیرین است. برادرم احمد روح من در انتظار فداكاری توست تو مانند یك مسلمان واقعی زندگیت را وقف خدمت به اسلام كن.»
«شهادت، حد نهایی تكامل یك انسان است، شهادت بالاترین آرزوهاست، چه زیباست لحظه ای كه تفنگ از زمین كنده می شود و به سوی دشمن نشانه می رود، چه زیباست لحظه ای كه دشمن را ذلیل و خوار به اسارت می گیرد و چه شیرین است آن هنگام كه در خون خود می غلتیم و با شهد شهادت سیراب می شویم. اگر من كشته شدم راهی بود كه با میل خود آمدم.....» این نیز در وصیت نامه یكی دیگر از شهیدان آمد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید نیز می گوید: بنیاد شهید برای نگهداری آثار شهدا ٩ میلیون سند مكتوب در اختیار دارد و آثار شهدا را جمع آوری می كند و این اقدام یعنی نگهداری اسناد شهدا و ایثارگران برابر ماده ٦٦ قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران صورت می گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن كاویانی راد می افزاید: همچنین ٩٠ درصد مجموعه آثار به جا مانده از شهدای كشور توسط بنیاد شهید در حال جمع آوری است و اكنون ٢١٧ هزار سند از شهدا در اختیار این بنیاد است.
وی ادامه می دهد: بنیاد شهید همچنین سریال و فیلم های سینمایی شهدای شاخص دوران دفاع مقدس و دیگر شهدای انقلاب را در دستور كار دارد و اكنون كلید تولید سریال تلویزیونی با موضوع شهدای شاخص در بنیاد شهید زده شده است.
كاویانی راد می گوید: بنیاد شهید وظیفه دارد برای مردمی شدن روز شهید نقش تسهیل‌گر برای نهادینه كردن این فرهنگ ایفا كند به همین منظور در سال جاری با تكیه بر اصل چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برنامه ها با این رویكرد شكل گرفته است. افتخار ما این است كه جامعه ایثارگری برای مقوله ایثار و شهادت كم نگذاشته است و بنیاد شهید اجازه نمی دهند ارزش هایی كه اینقدر خون برای آنها ریخته شده است، كمرنگ شوند.
در دوران دفاع مقدس تعدادی از جوانان ایران اسلامی به درجه جانبازی رسیدند كه بر اساس آمارها ، تعداد كل جانبازان در كشور 574 هزار و 101 نفر است كه 336 هزار و 282 نفر معادل 59 درصد جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر معادل 41 درصد نیز جانبازان 25 درصد و بالاتر هستند؛ تعداد آزادگان كشور در دوران دفاع مقدس 43 هزار و 173 نفر هستند.
همچنین 395 هزار و 458 نفر از خانواده شهدا (در قید حیات) هستند و طبق این آمار 63 هزار و 25 همسر شهید، 88 هزار و 517 پسر شهید و 87 هزار و 953 فرزند شهید دختر هستند. تعداد آزادگان مسلمان در استان های مختلف كشور نیز 43 هزار و 58 نفر، آزادگان مسیحی 58 نفر، آزادگان كلیمی 34 نفر و آزادگان زرتشتی نیز 23 نفر هستند.
حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران می گوید: همه می دانیم خدمت به خانواده های شهدا و ایثارگران برای ما بهترین لذت را دارد و باید افتخار كرد كه همه در خدمت شهدا و ایثارگران باشیم و ما در بیش از چهار سال گذشته سعی كردیم تا بتوانیم یك همگامی، همراهی و همفكری با خانواده های شهدا و ایثارگران داشته باشیم.
وی ادامه می دهد: نام و یاد اسطوره ‌های جهاد و مقاومت برای همیشه در تاریخ جامعه ایران زنده و ماندگار خواهد بود و روز به ‌روز باید یاد شهدا و تكرار نام شهدا و نكته ‌یابی و نكته ‌سنجی زندگی شهدا در جامعه‌ ما رواج پیدا كند.
شهیدی می گوید: تجربه تاریخی و نهادینه شدن فرهنگ شهادت در جامعه بیانگر آن است كه همواره راه شهیدان ادامه دارد و همیشه ملت شریف ایران قدردان مجاهدت ‌های آنان و خانواده ‌های گرانقدر ایثارگران خواهد بود.
اجتمام * 7268*1834