ميدل ايست: زنان با خشونت هاي شديد در زندان هاي مصر مواجه هستند

تهران – ايرنا – پايگاه خبري 'ميدل ايست مانيتور' طي گزارشي درخصوص تضييع حقوق زنان در مصر نوشت: صدها زن مصري با خشونت هاي شديدي در زندان هاي اين كشور مواجه هستند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) ايرنا، اين پايگاه خبري مي افزايد، گروهي از دختران و زنان مصري حقوقشان به شيوه ظالمانه اي در زندان هاي مصر نقض مي شود كه اين مساله متناقض با سنت هاي عربي- اسلامي و استانداردهاي بين المللي حقوق بشر است به حدي كه برخي از زنان مصري از ترس دستگيري مجدد توسط نيروهاي امنيتي اين كشور به كشورهاي ديگر پناه برده اند.
گزارش هاي مختلف در مورد خشونت عليه زنان در زندان هاي مصر از سوي گروه هاي حقوق بشر مصري و بين المللي نيز مهر تاييدي بر اين موضوع است و بر گزارش 'ديده بان حقوق بشر' از وضعيت زنان زنداني در مصر تاكيد دارد؛ در گزارش سال 2018 ديده بان حقوق بشر آزار جنسي زنان، ممانعت از ملاقات آنها با خانواده، عدم دسترسي آنها به غذا و دارو گزارش شده است.
براساس گزارش ميدل ايست مانيتور، 69 زن مصري به علت تظاهرات صلح آميز و فعاليت هاي حقوق بشري در سال هاي اخير دستگير شده اند و 259 زن مصري نيز به صورت اجباري ناپديد و 66 مورد هم بدون دليل بازداشت شده اند.
فعالان حقوق بشر گفته اند كه دهها زن مصري در جريان تظاهرات يا در زندان هاي اين كشور كشته شده اند؛ بيش از 2 هزار و 500 زن بين سال هاي 2013 و 2017 در مصر دستگير شده اند؛ تا پايان سال 2018 نام بيش از 150 نفر از زنان مصري در فهرست تحريم هاي تروريستي قرار گرفته و 500 دانشجوي زن نيز بخاطر فعاليت هاي سياسي در مصر از دانشگاه اخراج شده اند.
مصر سال 2011 صحنه اعتراض هاي مردمي به حكومت حسني مبارك ديكتاتور وقت اين كشور بود كه در نهايت از قدرت ساقط شد. دولت كنوني مصر به رياست جمهوري عبدالفتاح السيسي نيز فعالان بسياري را سركوب مي كند.
شوراي ملي زنان در مصر به علت رد شكايت هاي مربوط به نقض حقوق زنان زنداني متهم شده است، اما اين نهاد مصري گزارش ها در مورد ناپديد شدن اجباري و شكنجه زنان را رد كرده است.
بسياري از كاربران فضاي مجازي در روز بين المللي زنان در 8 مارس، به عبدالفتاح السيسي رئيس جمهوري مصر بخاطر دستگيري شمار زيادي از زنان مصري، محكوميت هاي اعدام و ناپديد شدن اجباري آنها حمله كردند.
خاورم**3234**1275