فرهنگ ایثار و شهادت، رمز پیروزی ایران اسلامی

قزوین - ایرنا - به اعتقاد بسیاری از مردم و همچنین دست اندركاران و مسئولان، رمز پیروزی و استقامت نظام مقابل دشمنان و جبهه استكبار وجود فرهنگ 'ایثار و شهادت' در جامعه اسلامی ایران بوده است.

به گزارش ایرنا، گرچه 22 اسفند ماه در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان بزرگداشت روز شهدا و سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی نامگذاری شده است، اما مسئولان معتقدند كه برای پاسداشت خون شهدا و ایثارگری های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس اگر تمام روزهای سال را به نام شهدا نام گذاری كنیم بازهم برای این سرافرازان پاسخگو و كافی نیست.
حفظ و ترویج ارزش های دفاع مقدس و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان از تاكیدات همیشگی مقام معظم رهبری بوده كه در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به آن اشاره شده است.
اینكه در طول چهل سال اول انقلاب اسلامی تا چه اندازه در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان موفق عمل شده و برای تبیین و جایگاه والای شهدا در گام دوم چه اقداماتی باید انجام داد، موضوعی است كه باید به واكاوی دقیق آن اقدام كرد.
در همین خصوص و به مناسبت 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا با حضور دست اندركاران و مسئولان ذیربط میزگردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین برگزار شد كه مشروح گفت و گوهای آن در زیر آمده است.

** ارزش والای شهدا برای جامعه و نظام پیدا و آشكار است
جانشین فرمانده سپاه صاحب الامر (عج) قزوین گفت: شهدا برای این كشور عزت و احترام كسب كردند و یاد و خاطره آنان هیچ گاه از اذهان ملت ما پاك و فراموش نمی شود.
سرهنگ پاسدار عباس برزگر گفت: صدا وسیما در برگزاری مراسم تشیع و خاكسپاری خیلی از افراد به خصوص هنرمندان تبلیغات گسترده ای به راه می اندازد اما در حین مراسم جمعیت طرفداران بیشتر از 500 نفر نیست؛ درحالی كه در هفته های گذشته حین مراسم تشییع سردار شهید مدافع حرم حمید محمدرضایی دیدیم كه از خیابان شهدای قزوین تا سلامگاه همه طبقات جامعه حضور داشتند.
وی افزود: كسانی كه همواره دل در گرو نظام و انقلاب دارند از خانواده شهدا حمایت می كنند و ایثارگران و جانبازان را همواره مورد تكریم ویژه قرار می دهند اما كسانی كه معاند و دشمن نظام و انقلاب هستند همواره سعی می كنند تا جایگاه خانواده شهدا را در نظر مردم كمرنگ جلوه دهند.
این مسئول اظهار داشت: بنیاد شهید، سپاه و نظام هرآنچه در توان دارد برای بزرگداشت یاد و نام شهدا انجام می دهد اما اقدامات مادی هرگز پاسخگوی ارزش های معنوی شهدا نیست.
سرهنگ پاسدار برزگر با بیان اینكه انقلاب و نظام مدیون خون شهدا است،اظهار داشت: اگر امروز توانستیم در عرصه های مختلف موفق و پیروز باشیم، به خاطر حضور معنوی شهدا و اثرات مثبت خانواده معظم آنان است.
این مسئول تاكید كرد: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید ابتدا اقدامات ما با اخلاص و رضایت خداوند باشد و همواره وظایفی كه نظام جمهوری اسلامی به ما می سپارد را به درستی انجام دهیم.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری می فرمایند هركسی كه به وظایفش درست عمل كند، دقیقا خلاف اهداف دشمنان نظام و انقلاب گام برداشته و هركسی برای نظام چالش ایجاد كند در مسیر استكبار جهانی گام برداشته است.
سرهنگ پاسدار برزگر در ادامه سخنان خود گفت: اگر می خواهیم برای نسل جوان فرهنگ شهدا را تبیین و تشریح كنیم باید همواره چند پرسش اساسی مطرح كنیم كه چرا رزمندگان برای شهادت به جبهه رفتند؟، مردم چگونه از نتایج زحمات شهدا بهره مند شدند و اینكه دشمنان چگونه ناكام مانده اند؟
وی به نقش ارزنده شهدای مدافعان حرم پرداخت و گفت: وقتی ترامپ رییس جمهور آمریكا می گوید كه هفت تریلیون دلار در منطقه خرج كرده و به هیچ جایی نرسیده نشان می دهد كه رهبری انقلاب اسلامی و خون شهدا و مدافعان حرم تا چه اندازه در خنثی سازی نقشه های استكبار در منطقه اهمیت دارد.
جانشین فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) قزوین همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به عزت شهدا در نزد جامعه، با بیان اینكه برخی برای فوت عزیزان خود تنها یك سالگرد می گیرند،ادامه داد: امروز همه پل ها و خیابان ها و همه كوچه ها به نام شهدا نام گذاری شده و حتی در مراسمات مختلف از نوه و بستگان درجه یك شهدا تجلیل و تقدیر می شود تا همواره پاسداشت روز شهدا گرامی تر برگزار شود و این نوع توجه و حمایت هرگز مثل و مانندی نخواهد داشت.
وی به سخت بودن شرایط برخی از خانواده های شهدا با داشتن یك رزمنده مفقود الاثر اشاره كرد و گفت: هرگز نمی توانیم درك كنیم بر سر این خانواده ها در طول این ایام چه گذشته است و این در حالی است كه متاسفانه برخی از مسئولان در ارائه خدمات بهتر به خانواده شهدا و ایثارگران كوتاهی می كنند و به اندازه تاكید مقام معظم رهبری حمایت از خانواده شهدا انجام نمی شود.
سرهنگ پاسدار برزگر خاطرنشان كرد: امروز با وجود اینكه برخی از اعضای خانواده شهید بابایی و حسن پور فوت كرده و یا از استان خارج شده اند، اما همواره یاد آنها در خاطر همه باقی است و این در حالی است كه برخی در این استان سرمایه دار بودند و اموال بسیاری داشتند اما بعد از فوت آنها نامی ازشان باقی نمانده و از یادها رفته اند.
این مسئول یادآور شد: امروز دانشجویان ما برای رفتن به اردوی راهیان نور 100هزار تومان پرداخت می كنند و اگر به چهره های آنها نگاه كنید هرگز فكر نمی كنید كه این افراد دلشان با نظام و انقلاب باشد درحالی كه برای یاد و خاطره رزمندگان اسلام و شهدا و آشنایی با سیره این عزیزان زیر گرمای سوزان جنوب حضور پیدا می كنند.

**نگاه مدیران باید به شهدا و ارزش های دفاع مقدس تقویت شود
مشاور استاندار و مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری قزوین نیز در این میزگرد گفت: بالنده ترین و با اهمیت ترین دوران چهل سالگی انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس است كه به فرموده امام خمینی (ره) جنگ با همه لطمات خود دارای نعمت های فراوانی نیز بود كه باید قدردان آنها باشیم.
رضا سجادفر افزود: امروز در ابتدای گام دوم انقلاب با این پرسش اساسی روبرو هستیم كه آیا بعد از گذشت سالها هنوز توانسته ایم از بركات دفاع مقدس در معنا و مفهوم خودش بهره برداری كنیم؟
وی به نقش پررنگ مردم در دوران جنگ پرداخت و گفت: حضور كودكان، مردان و زنان جوان و حتی سالخوردگان در دوران جنگ تحمیلی صحنه های فراموش نكردنی خلق كرد و همه برای حفظ ارزش های اسلامی ایستادگی به خرج دادند.
سجادفر با بیان اینكه فرهنگ ایثار و شهادت رمز پیروزی انقلاب و نظام ما مقابل دشمنان خود بوده است، ادامه داد: برخی از مردم معتقدند كه تحریم های كنونی آمریكا بسیار كمرشكن است درحالی كه به اعتقاد بنده تحریم های كمرشمن در دوران جنگ تحمیلی بود و سیم خاردار برای ما سلاح جنگی محسوب می شد.
این مسئول با بیان اینكه مردم در دوران جنگ تحمیلی از تمام منابع مادی و معنوی خود گذشت می كردند،اظهار داشت: به یاد دارم در دوران جنگ بسته های بسیار كوچك غذایی به وزن 2 كیلو با عنوان 'پسرم این هدیه ناقابل من' به دست رزمندگان می رسید و اشك را از چشمان همه جاری می ساخت.
سجادفر به تقویت فرهنگ ایثار و شهادت در لایه های ارشد و میانی مدیران تاكید كرد و اظهار داشت: اگر تفكر و منش دفاع مقدس بعد از دوران جنگ تحمیلی ادامه پیدا می كرد اكنون خیلی از مشكلات ما برطرف می شد و ما شاهد كم مهری به بازماندگان جنگ و خانواده شهدا و ایثارگران نبودیم.
وی در ادامه سخنان خود با انتقاد از برخی مدیران اظهار كرد: متاسفانه عده ای با اینكه سر سفره انقلاب بزرگ شده و به واسطه مجاهدت شهدا و امنیت جمهوری اسلامی صاحب پست و منصب شده اند، اما در مقابل اعطای خدمات به خانواده شهدا و ایثارگران ایستادگی و مخالفت می كنند كه البته تعداد آنها بسیار پایین است و این دسته باید روی این نوع تفكرشان تجدیدنظر كنند.
سجادفر گفت: انتقال فرهنگ دفاع مقدس تنها برعهده بنیاد شهید و یك دستگاه نیست، بلكه همه دستگاه ها باید از بنیاد شهید سبقت گرفته و خودشان را بدهكار نظام و انقلاب اسلامی بدانند تا انگیزه و حمایت از ارزش های دفاع مقدس در جامعه نهادینه شود.
مشاور استاندار قزوین در امور ایثارگران در ادامه اظهار داشت: جامعه ما باید درك و بینش خود را نسبت به شهید و خانواده شهدا افزایش دهد و بداند كه اگر رزمنده ای یك بار شهید می شود، اما خانواده او بارها و بارها در تلاطم و پیچ و خم زندگی می سوزند.
سجادفر به لزوم آسیب شناسی در خصوص موانع گفتمان و ترویج فرهنگ شهادت و ایثار اشاره كرد و گفت: مشكل اساسی ما همیشه بودجه و اعتبار نیست و همه دست اندركاران باید دست در دست هم دهند تا بتوانند انگیزه و برنامه ریزی مناسبی در خصوص گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه داشته باشند.
وی خاطرنشان كرد: خانواده معظم شهدا و ایثارگر با وجود همه تنگناها و مشكلات، به علت به عزت نفس بالا و احساس دین نسبت به انقلاب هیچ وقت اعتراض نكردند و همواره پای نظام مانده و ایستاده اند.
سجاد فر همچنین به نقش پررنگ اصحاب فرهنگی و تشكلات مدنی برای معرفی شهدا و سیره آنان به نسل جوان در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اشاره كرد و گفت: با حضور و هم افزایی سازمان های مردم نهاد و صاحبان فرهنگی می توان به تببین و تشریح هرچه بهتر ارزش های دفاع مقدس پرداخت و نباید از این ظرفیت غافل ماند.

** تدارك 40 برنامه فرهنگی برای بزرگداشت روز شهدا
مدیركل بنیاد شهید و امور ایثارگران قزوین گفت: گرچه 22 اسفندماه به عنوان روز شهدا نامگذاری شده است، اما اگر هر روز را به نام روز شهدا نامگذاری كنیم باز هم در گرامیداشت یاد و خاطره آن عزیزان مجاهد اقدام بزرگی انجام نداده ایم.
غلامرضا حقایق پور به برگزاری سالانه 200 یادواره شهدا در استان قزوین اشاره كرد و گفت: به مناسبت روز شهدا 40 برنامه فرهنگی با همكاری دستگاه ها در این استان اجرا می شود كه به نوعی حجم برنامه های فرهنگی در حوزه شهدا برای این استان به نسبت سایر استان های كشور بی نظیر است.
وی در مورد اهم وظایف بنیاد شهید اظهار داشت: بخش اعظم اساس نامه بنیاد شهید به مباحث فرهنگی و ترویج ایثار و شهادت اختصاص دارد و تنها چند بند به مباحث رفاهی و اقدامات دیگر اشاره می كند.
حقایق پور ادامه داد: امروز در شرایط جنگ اقتصادی بار دیگر نیازمند فرهنگ ایثار هستیم و باید منافع فردی و جناحی را به منافع جمعی ترجیح داده و به دنبال رشد و توسعه نظام و انقلاب باشیم.
این مسئول با بیان اینكه وظیفه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بر عهده دستگاه های دولتی و اجرایی است، گفت: اگر خواهان انتقال پیام و مفهوم شهادت به نسل جوان هستیم باید همه پای كار باشند و به نظرم در این میان نقش رسانه و مطبوعات بی بدیل است.
حقایق پور سپس به رفع مشكلات خانواده شهدا و ایثارگران تاكید كرد و گفت: گرچه وظیفه ما حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، اما امروز مشكلات حمایتی، درمانی و قوانین مبهم باعث شده تا موانعی را پیش روی اهداف و رسالت حمایت از خانواده شهدا و ایثارگران داشته باشیم و نمی توانیم از درمان پدر 80 ساله، اشتغال فرزندان شهدا و ایثارگر و تامین مسكن آنان غافل بمانیم.
حقایق پور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در برخی از جلسات استان مسئولان به خودشان جرات می دهند كه در مقابل عظمت نظام و انقلاب اسلامی از دادن خدمات به شهدا امتناع كنند و هنور نمی دانند كه امنیت و همه دستاوردهای انقلاب اسلامی در سایه جانفشانی شهدا میسر شده است.
وی همچنین گفت: حضور بی نظیر مردم در مراسم تشییع سردار شهید حمید محمدرضایی اولین شهید مدافع حرم كه بعد از چند سال پیكر مطهرش شناسایی و به میهن اسلامی بازگشت، نشان داد كه همواره جامعه ما قدردان زحمات شهداست و همه خوب می دانند كه پناهگاه اصلی جامعه همین شهدا هستند.
حقایق پور افزود: بنده مخالف این اظهار نظرم كه برخی فرزندان شهدا از گفتن فرزند شهید ابا دارند و اتفاقا امروز خانواده شهدا و ایثارگران نه تنها پیشمان شرایط موجود نیستند، بلكه همواره برای هزینه دادن و جان نثاری بیشتر از انقلاب اعلام آمادگی می كنند.
وی خاطرنشان كرد: خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی به قدر كافی اعتبار، قانون و شرایط وجود دارد و اگر بتوانیم بین این موارد هماهنگی و ارتباط برقرار كنیم و برنامه ریزی منسجم را به جای پراكنده كاری جایگزین نماییم، به طور حتم نتایج بهتری در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت مشاهده خواهیم كرد.
حقایق پور در پایان به برگزاری كنگره ملی سه هزار شهید استان قزوین كه در سال جاری برگزار شد اشاره كرد و یادآور شد: این كنگره در كل كشور بی نظیر بود و از مقامات استان خواهشمندیم كه با تجمیع دستگاه های فرهنگی به تولید آثار فاخر فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت اقدام كنند.
استان قزوین دارای حدود سه هزار شهید گلگون كفن، هفت هزار جانباز و 440 آزاده است.
9925*3013