پاسخی محكم به اقدام علیه كشتیرانی ایران می دهیم

تهران- ایرنا- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به تهدید صادرات نفت ایران توسط رژیم صهیونیستی گفت: این اقدام نا امنی بین المللی تلقی می شود و ما آن را محكم پاسخ می دهیم.

به گزارش ایرنا، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی 15 اسفند ماه در اظهاراتی صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران را 'قاچاق نفت' خطاب كرد و با تهدید تلویحی نفتكش های ایرانی گفت: نیروی دریایی اسرائیل می‌تواند در صورت لزوم جلوی قاچاق نفت ایران را بگیرد.
امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پاسخ به خبرنگار دفاعی ایرنا گفت: قطعا اگر چنین قصدی داشته باشند این موضوع به عنوان یك ناامنی بین المللی و راهزنی تلقی خواهد شد.
وی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران توان لازم برای برخورد با این موضوع را دارد و در صورت بروز، محكم به آن پاسخ خواهد داد؛ علاوه بر این جامعه بین المللی نیز آن را نخواهد پذیرفت.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاكید بر اینكه با تمام توان و اقتدار از خطوط كشتیرانی خود در قبال مخاطره های مختلف حمایت می كنیم، افزود: قطعا نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران این توان را دارند كه در صورت هرگونه تهدید احتمالی از خطوط كشتیرانی كشور به بهترین شكل حمایت كنند.
این مقام ارشد نظامی ایران گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قطعا امنیت خطوط كشتیرانی و امنیت آب راه های بین المللی را برای خود و تمام كسانی كه در حوزه مسئولیت امینی ما حركت می كنند، با اقتدار تامین خواهند كرد.

**تهدید خطوط نفتكش های ایران توسط آمریكا
این برای نخستین بار نیست كه صادرات نفت ایران توسط مخالفان جمهوری اسلامی ایران تهدید می شود؛ پیش از این نیز «برایان هوك» مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریكا آبان ماه امسال به صورت علنی از احتمال بالای بروز حادثه برای نفت‌كش‌های ایرانی سخن گفت.
وی اظهارداشت: این نفت‌كش‌ها دیگر نمی‌توانند تحت پوشش بیمه‌های بین‌المللی قرار بگیرند و به احتمال قوی، تحت پوشش بیمه‌های ایرانی خواهند رفت. كشتی‌های ایرانی، حالا دیگر خطری برای هر بندر و كانال از سوئز گرفته تا تنگه مالاكا هستند. احتمال بروز حادثه برای آنها زیاد است و اگر حادثه‌ای رخ دهد، شركت‌های بیمه‌گر ایرانی نخواهند توانست خسارت را پرداخت كنند.

**مقایسه ای از توان دریایی
نیروی دریایی رژیم صهیونیستی كه در محدوده دریای مدیترانه، دریای سرخ و كانال سوئز تردد می كند، سه ناوچه سبك كلاس ساعر و هشت قایق موشك انداز در اختیار دارد.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز به منظور اسكورت خطوط كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در آب های آزاد از جمله مناطقی همچون خلیج عدن، تنگه باب المندب، دریای سرخ، كانال سوئز و دریای مدیترانه حضور دارد و در ماموریت های دوردست خود از ناوشكن های مختلف بومی همچون جماران و سهند و دیگر ناوشكن های بومی سازی شده همچون البرز، الوند و سبلان بهره می برد.
نیروی دریایی ایران در ناوگروه هایی كه به آب های بین المللی اعزام می كند، علاوه بر ناوشكن ها می تواند سه زیر دریایی سنگین نوح، یونس و طارق و زیر دریایی نیمه سنگین كلاس فاتح را به ماموریت بفرستد.
بر اساس آنچه تاكنون نمایش داده شده است، ناوشكن ها و زیردریایی های جمهوری اسلامی ایران در عملیات های خود می توانند از انواع موشك های كروز، اژدرها و موشك ها ضد كشتی استفاده كنند.
سیام*9612**1553