مدیرعامل: كارخانه ماشین سازی تبریز به چرخه تولید برگشته است

تبریز - ایرنا - مدیرعامل كارخانه ماشین سازی تبریز با اشاره به پرداخت بدهی های این شركت از در 10 ماه گذشته گفت: كارخانجات ماشین سازی تبریز، پویا و زنده است، به چرخه تولید برگشته و احیای آن نماد جهاد اقتصادی مدنظر رهبر معظم انقلاب است.

نصیر شكرانه روز چهارشنبه با حضور در ایرنای مركز آذربایجان شرقی افزود:كارخانه ماشین سازی در زمان واگذاری به مالك جدید حدود 2 هزار میلیارد ریال بدهی داشت و حقوق، عیدی و پاداش پرسنل و كارگران در سال 96 پرداخت نشده بود.
وی با بیان اینكه ماشین سازی اردیبهشت امسال به مالك جدید واگذار شده است، اظهار داشت: زمان واگذاری تولید در این كارخانه تقریبا متوقف بود و شركت متعهد به تحویل 64 دستگاه بود.
مدیرعامل كارخانه ماشین سازی تبریز با بیان اینكه بیش از 60 درصد پیش پرداخت این دستگاه ها در دوره مالك قبلی دریافت شده بود، یادآوری كرد: با این وجود كارخانه اقدام به تامین 64 دستگاه مورد تعهد خود براساس قرارداد قبلی و قیمت جدید كرد و از این بابت 40 میلیارد ریال متضرر شد.
شكرانه ادامه داد: اولین گام مالك جدید كارخانه پرداخت 80 میلیارد ریال از بابت بدهی، حقوق و پاداش پرسنل و كارگران بود و در مرحله بعد 70 میلیارد ریال بدهی سال های گذشته كارخانه ماشین سازی و شركت ریخته گری آن به بانك ها تسویه و سپس سند توقیفی ماشین سازی آزاد شد.
وی با اشاره به اینكه در زمان واگذاری كارخانه ماشین سازی به مالك جدید ماهانه 6، 7 دستگاه انواع دستگاه تراش در آن تولید می شد، گفت: با برگزاری جلسات تولید هفتگی افراد دخیل در تولید، تعداد دستگاه های تولیدی ماشین سازی در هفته به 16 دستگاه و در هر ماه به بیش از 60 دستگاه رسید و 9 دستگاه با كیفیت بالا نیز برای آلمان تولید شد كه یك محموله آن در روزهای گذشته به این كشور صادر شد.
مدیرعامل كارخانه ماشین سازی تبریز اظهار داشت: مالك جدید این كارخانه 500 میلیارد ریال به عنوان قسط اول به سازمان خصوصی سازی و 480 میلیارد ریال از بابت بدهی به سازمان گسترش پرداخت كرده است.
شكرانه با اشاره به اینكه هم اكنون هر ماه 42 میلیارد ریال به عنوان هزینه جاری در ماشین سازی صرف می شود، افزود: این كارخانه به روال عادی تولید برگشته و بخشی از تولید به فروش رفته و بخشی نیز به ارزش 160 میلیارد ریال در انبار ذخیره شده است.
مدیرعامل كارخانه ماشین سازی تبریز گفت: تاكنون حقوق، پاداش، عیدی و مزایای یك هزار و 120 كارگر كارخانه و شركت ریخته گری پرداخت و بخشی از حقوق فروردین آنان نیز از محل تولید تامین شده است.
شكرانه با اشاره به اینكه ماهانه به طور متوسط 25 تا 30 میلیارد ریال دستگاه تولیدی كارخانه فروخته می شود، ادامه داد: تولید ماشین سازی در اسفند به بیش از 20 دستگاه در هر هفته رسیده است.
وی گفت: در 10 سال اخیر در كارخانه ماشین سازی، چنین وضعیتی از بابت پرداخت كامل حقوق، عیدی، پاداش و مزایایی پرسنل و كارگران به وجود نیامده بود به طوری كه اكنون كارخانه ماشین سازی پویا و زنده به كار خود ادامه می دهد.
مدیرعامل كارخانه ماشین سازی تبریز اظهار داشت: این كارخانه در زمان واگذاری حدود 433 نفر نیروی انسانی داشت كه اكنون این تعداد به 720 نفر رسیده و 400 نفر نیز در ریخته گری شاغل هستند.
شكرانه، توجه به محیط زیست و توسعه فضای سبز را از اولویت های مدیریت جدید این شركت اعلام كرد و افزود: در این راستا تاكنون 50 میلیارد ریال برای توسعه فضای سبز هزینه شده است.
وی با اشاره به حواشی و جوسازی های برخی افراد برای كارخانه ماشین سازی با اغراض سیاسی گفت: این گونه اقدام ها به نوعی بی مهری به صنعت و كشور است و به منافع ملی و صنعتی آسیب می زند.
مدیرعامل كارخانه ماشین سازی تبریز با درخواست از مسئولان و متولیان امر برای حمایت از این مادرصنعت یادآوری كرد: سیاست مداران و متولیان امر باید به این كارخانه به عنوان پشتوانه صنعتی منطقه نگاه كنند و با حمایت از آن موجب رشد صنعت و اقتصاد استان شوند.
شكرانه، راه اندازی كارگاه آهنگری كارخانه ماشین سازی بعد از 12 سال تعطیلی كامل را از دیگر برنامه های آن اعلام كرد و افزود: با راه اندازی این كارگاه برای 60 نفر در 2 نوبت كاری اشتغال ایجاد می شود و در مرحله اول قرارداد، تحویل گلوله های فولادی شركت مس سونگون در نیمه اول سال آینده به میزان 600 تن بسته شده است.
وی گفت: كارخانه ماشین سازی دارای دانشگاه جامع علمی كاربردی است كه علاوه بر پذیرش حدود یك هزار و 500 دانشجو از خارج از كارخانه، آموزش های لازم و كاربردی برای نیروهای شاغل این شركت را نیز روزانه به مدت 3 ساعت ارایه می شود.
گروه ماشین سازی تبریز با بیش از 50 سال قدمت یكی از بزرگترین كارخانه‌های شهر تبریز واقع در قراملك و تولیدكننده انواع ماشین‌های صنعتی همانند انواع ماشین‌ابزار، كمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الكترو موتور، لیفت تراك، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشینهای تراش، ماشینهای فرز، ماشین های مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های سی ان سی است.
این كارخانه در سال های اخیر به دلیل واگذاری های نادرست با مشكلات متعددی در مسیر فعالیت خود مواجه بوده است.
8023/518