75 درصد تصادفات مرگبار استان در 30 كیلومتری شهرها رخ می دهد

بجنورد- ایرنا- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان شمالی گفت: 75 درصد تلفات ناشی از حوادث رانندگی این استان در محدوده 30 كیلومتری شهرها رخ می دهد كه از میانگین كشوری بیشتر است.

سرهنگ علیرضا حسین زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میانگین كشوری را در این زمینه 68 درصد عنوان كرد.
وی داشتن ترافیك به هم ریخته و ورود تعداد بیشتر خودرو از حومه به شهر و اطمینان خاطر از رسیدن به مقصد و تمركز كمتر در رانندگی را از علل افزایش تصادفات در این محدوده دانست.
سرهنگ حسین زاده گفت: در كنار این مسائل رانندگان مسیر 30 كیلومتری مانده به شهرها را به عنوان انتهای سفر دانسته و علیرغم خستگی راه با خیال آسوده رانندگی می كنند.
وی یادآور شد: همچنین بیشترین ترددها در این مسیر رخ می دهد و تعداد بالای روستاهای نزدیك شهرها، وجود موتورسواران و عابران پیاده و مجتمع ها و تالارهای پذیرایی منجر به افزایش تصادفات می شود.
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان شمالی ایمن سازی بیشتر و اولویت قرار دادن بهسازی این مسیرها را مهم ترین راهكار موجود دانست و گفت: شهرداری ها و راه و شهرسازی باید روی كاربری های موجود در این مسیر بازنگری كنند و به ایمن سازی و آرام سازی بیشتر آن توجه بیشتری داشته باشند.
وی یادآور شد: هم اكنون، بیشترین تصادفات واژگونی در محور شیروان به فاروج رخ می دهد كه در این راستا احداث 6 زیرگذر در این محور چندین سال قبل مصوب شد ولی هنوز به اتمام نرسیده است در حالی كه با احداث این زیرگذرها می توان از دوربرگردان های غیرمجاز رانندگان جلوگیری كرد.
سرهنگ حسین زاده اظهار داشت: هنوز در ایمن سازی راه های روستایی ضعیف هستیم و علیرغم اقداماتی كه در راستای آسفالت این محور ها انجام گرفته ایمنی در آنها ضعیف است و مشكلاتی را در حاشیه راه داریم.
به گزارش ایرنا؛ آمار كل فوتی های غیرقطعی تصادفات ناشی از رانندگی استان در 11 ماهه امسال 228 نفر بوده كه در مقایسه با 277 نفر سال قبل 18 درصد كاهش داشته است.
از مجموع فوتی ها 36 نفر در حوزه درون شهری بوده كه نسبت به 46 نفر مدت مشابه سال قبل 22 درصد كاهش داشته است.
همچنین در مجموع با كاهش 17.5 درصدی 193 نفر در جاده های برون شهری فوت كرده اند كه از این تعداد در حوزه راه های اصلی برون شهری با 19 درصد كاهش 144 نفر فوتی و در راه روستایی و خاكی با 33 نفر فوتی 38 درصد كاهش داشته ایم.
ط/ 6042