۲۲ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۰:۵۵
کد خبر: 83241571
۰ نفر
پارلمان اروپا: روسیه را دیگر شریك راهبردی نمی‌شناسیم

تهران – ایرنا – پارلمان اروپا در گزارشی با موضوع ' روابط كشورهای عضو اتحادیه اروپا با روسیه' ، اعلام كرد كه دیگر مسكو را به عنوان یك «شریك راهبردی» به حساب نمی‌آورد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، این گزارش كه روز سه شنبه به تصویب اعضای این پارلمان رسید، بر لزوم توقف پروژه خط لوله گاز « نورد استریم 2» تاكید كرده است.
این خط لوله كه قرار است بطور مستقیم از روسیه به آلمان كشیده شود، در ماه‌های گذشته بارها هدف انتقاد آمریكا قرار گرفته است.
منتقدان این پروژه معتقدند كه اجرای آن، وابستگی اروپا به روسیه را دو چندان كرده و تحریم‌ها علیه این كشور را تضعیف می‌كند.
در همین ارتباط در گزارش روز سه شنبه پارلمان اروپا آمده است: در افق قابل پیش‌بینی، روسیه و اتحادیه اروپا همچنان شركایی كلیدی در حوزه اقتصاد خواهند بود؛ اما پروژه نورد استریم 2 موجب افزایش وابستگی به روسیه خواهد شد كه تهدیدی علیه بازار داخلی اروپا است و با سیاست‌های اتحادیه در حوزه انرژی سازگاری ندارد.
بر اساس این گزارش، وابستگی اتحادیه اروپا به بازار انرژی روسیه از سال 2015 رو به افزایش بوده است.
گزارش ادامه می‌دهد: پارلمان بر این باور است كه روابط روسیه و اتحادیه اروپا باید مبتنی بر یك چارچوب جدید همكاری و محدود به زمینه‌های ضروری و مواردی باشد كه تامین كننده منافع مشترك و تضمین‌كننده امنیت در همسایگی اتحادیه اروپا است.
این اتحادیه پنج سال پیش به دنبال الحاق شبه جزیره كریمه به روسیه، تحریم هایی را علیه مسكو وضع كرد.
این تحریم‌ها از آن زمان تا به امروز بارها در بازه‌های زمانی 6 ماهه تمدید و موجب ایجاد شكاف در روابط این اتحادیه با مسكو شده است.
كریمه واقع در جنوب اوكراین سال 2014 پس از برگزاری یك همه پرسی به خاك روسیه ملحق شد؛ اما اوكراین و غرب نتیجه این همه پرسی را نپذیرفتند.
اوكراین در سال های گذشته صحنه تحولات سیاسی و درگیری نظامیان ارتش با گروه های استقلال طلب در منطقه شرقی این كشور بوده است كه ادعا می شود مورد حمایت مسكو هستند.
شبس ** 9386 ** 1917