احداث راه آهن از خواسته های مردم خراسان جنوبی است

بیرجند - ایرنا - نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: راه آهن یكی از خواسته های بسیار مهم مردم خراسان جنوبی است و اهمیت منطقه ای و فرامنطقه ای راه آهن شرق با هیچ راه آهنی در كشور قابل مقایسه نیست.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی عصر سه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی كه در پایان سفر 2 روزه «محمدباقر نوبخت» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد افزود: اگر راه آهن شرق احداث شده بود، نزدیكترین مسیر ترانزیت به آسیای میانه از طریق بندر چابهار - زاهدان - بیرجند می شد.
وی گفت: ریاست جمهوری در مطلبی فرمودند از ابتدای دولت پنج راه آهن در كشور در اولویت قرار گرفت كه همه مربوط به شمال، غرب و شمال غرب است اما اهمیت تمام آنها به اندازه راه آهن شرق كشور نیست.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی بیان كرد: احداث راه آهن شرق كشور باید بیش از پیش مورد توجه واقع شود و در اولویت قرار گیرد.
وی با بیان اینكه وضعیت اقتصادی مردم خراسان جنوبی خیلی مناسب نیست افزود: در این زمینه درخواست داده ایم تمام استان غیر برخوردار اعلام شود تا از اعتبارات نفت بهره مند شویم.
عبادی گفت: مردم در نقاط روستایی با مشكلات زیادی مواجه اند و در این سفر معاون رئیس جمهوری از خانه روستایی دیدن كردند كه اشك در چشمانشان جمع شد اما هنوز وضعیت از آنچه دیدید بدتر است.
وی با بیان اینكه خراسان جنوبی در زمینه زیرساخت های جاده ای وضعیت مطلوبی ندارد گفت: در برخی جاده های استان تصادفاتی رخ می دهد كه بعضا كسی زنده نمی ماند.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: 50 كیلومتر از جاده بیرجند - قاین از 100 كیلومتر فاصله تاكنون دوبانده سازی شده است كه انتظار می رود با اختصاص 30 میلیارد تومان از مطالبات پیمانكاران این محور تا پایان سال شاهد ادامه روند كار باشیم.
وی اظهار داشت: با تسویه مطالبات پیمانكاران طی یك سال آینده می توان پروژه را به اتمام رساند و به بلایای طبیعی و غیرطبیعی مردم این منطقه خاتمه داد.
وی با بیان اینكه خشكسالی ها امان مردم خراسان جنوبی را بریده است گفت: آمار مهاجرت روستاهای استان بالاست و در 10 سال گذشته 40 تا 50 درصد روستاییان مهاجرت كرده اند.
حجت الاسلام عبادی افزود: حدود 35 درصد حاشیه نشینان شهر مشهد مربوط به خراسان جنوبی هستند و این مهاجرت ها در آینده 10 ها برابر هزینه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و سایر خواهد داشت.
وی بیان كرد: برخی مواقع سال 485 روستای استان با تانكر آبرسانی می شود و آیا به روستایی رفته اید كه درخت یا كشتزار نداشته باشد.
وی گفت: مردم روستاهای خراسان جنوبی انسان هایی بسیار متدین، فهیم و مودب هستند و اهل قاچاق نیستند و با یارانه 45 هزار تومان زندگی می كنند لذا برای آبرسانی به این روستاها باید چاره اندیشی شود.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در خراسان جنوبی معادن غنی وجود دارد اما معادن و كارخانجات استان بدون ریل، توسعه نخواهند یافت.
وی افزود: نهبندان و سربیشه از شهرستان های بسیار محروم استان و كشور هستند به گونه ای كه سال های گذشته مقام معظم رهبری نیز توجه ویژه ای به این شهرستان ها داشته اند.
حجت الاسلام عبادی گفت: اعتباری كه به بیرجند مركز خراسان جنوبی داده می شود آنقدر پایین است كه نمی توان برای رفع مشكلات استان اقدامی انجام داد.
وی بیان كرد: نیروی متخصص پرورش می دهیم اما در تربیت آنها دچار مشكل می شویم چون آموزش و پرورش را خوب تغذیه نمی كنیم.
نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی هم گفت: یكی از علت هایی كه نسبت به بقیه استان ها عقب تر هستیم این است كه ردیفی در بودجه ملی نداریم.
محمدرضا امیرحسنخانی اظهار داشت: در صورتی كه استان هایی مثل اصفهان، یزد و سیستان و بلوچستان ردیف های متعدد در بودجه دارند اما خراسان جنوبی از داشتن ردیف در كل بودجه كشور محروم است.
وی با اشاره به اختصاص 700 میلیارد تومان برای اشتغال از سوی سازمان برنامه و بودجه افزود: جلسات بسیار زیادی برگزار شده است و تمامی طرح ها برای اشتغال پایدار روستایی ارسال شده اما بانك ها اعتباری به منظور پرداخت تسهیلات ندارند.
وی بیان كرد: با هماهنگی استاندار و سازمان برنامه و بودجه اعتبار طرح هایی كه در كارگروه اشتغال مصوب شد، بانك ها پرداخت كنند تا اشتغال در استان رونق گیرد.
نماینده مردم قاینات و زیركوه در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به مشكلات فرهنگیان و مطالبات آنان گفت: عمده مناطق روستایی استان از سبد حمایتی كه قول آن داده شده است برخوردار نشده اند.
فرهاد فلاحتی بیان كرد: هنوز برخی خانوارهای روستایی در استان یارانه هم دریافت نمی كنند كه باید این موضوع پیگیری شود.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به محرومیت حوزه انتخابیه خود گفت: گروه كارشناسی از سوی سازمان برنامه و بودجه در استان برای رسیدگی به مشكلات تشكیل شود.
نظر افضلی با بیان اینكه لازم است خراسان جنوبی هم در كنار سیستان و بلوچستان دیده شود افزود: این دو استان مرز مشترك دارند و مردم تفاوت ها را می بینند.
وی بیان كرد: حدود 10 درصد جمعیت استان را عشایر تشكیل می دهند اما نجابت مرزی خراسان جنوبی باعث نشود كه مسئولان در توجه به این استان غفلت كنند.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با تاكید بر توجه به مسئله اشتغال به خصوص نقاط مرزی ادامه داد: صلاح نیست 120 نفر از 12 كیلومتری مرز برای خوشه چینی به قزوین مهاجرت كنند.
وی گفت: تامین آب مورد نیاز روستاها برای استحمام و امور بهداشتی نیازمند 100 میلیارد تومان اعتبار است.
افضلی با ابراز امیدواری از تخصیص های اعتباری به شكل كارشناسی بیان كرد: شهرستان های مرزی برای ماندگاری جمعیت به توجه بیشتری نیاز دارند.
7557*9893*3028