تراز تجاری مثبت بیانگر موفقیت ایران در مدیریت تحریم ها است

تهران- ایرنا- وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: تراز مثبت تجاری كشور در 11ماهه امسال با وجود اعمال تحریم های آمریكا این نوید را می دهد كه اگر تدبیر مناسبی داشته باشیم می توانیم شرایط را به خوبی مدیریت كنیم.

به گزارش ایرنا از وزارت امور اقتصاد و دارایی، فرهاد دژپسند عصر روز سه شنبه در اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری افزود: در یازده ماهه امسال بیش از 40 میلیارد دلار صادرات داشته ایم و تراز تجاری كشور اكنون مثبت است.
وی با تشریح محدودیت ها و تنگناهای اقتصادی كشور از آغاز انقلاب تاكنون، تاكید كرد: مسیرهای خوبی پیش روی اقتصاد ما قرار دارد و با اطمینان می گویم اگر همدلی و وحدت بر نظام تصمیم گیری و اجرا در كشور حاكم باشد به راحتی می توانیم از شرایط كنونی عبور كنیم.
وزیر اقتصاد با اشاره به برنامه ریزی ها و هدف گذاری هایی كه در چهارچوب اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است، گفت: حركت در مسیر اقتصاد بدون اتكا به بودجه نفتی، حركت موفقی بوده به گونه ای كه سهم نفت در بودجه كشور طی 40 سال گذشته از حدود 52 درصد در سال های اولیه انقلاب به حدود 30 درصد در دولت یازدهم و دوازدهم كاهش یافته است.
وی افزود: در همین بازه زمانی نسبت درآمدهای مالیاتی به هزینه های جاری از حدود 32 درصد به بیش از 48 درصد در دولت تدبیر و امید افزایش یافته است؛ این تغییر نسبت ها در بودجه به ما كمك می كند منابع حاصل از درآمدهای نفتی را به برنامه های زیربنایی برای برخورداری نسل های بعد اختصاص دهیم.
وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به سیاست های اصولی دولت برای اهرم قراردادن دارایی ها در مسیر رونق اقتصادی گفت: ما برای اهرم كردن دارایی های دولت و فراهم آوردن شرایط بهره گیری از منابع غیرجاری جهت ایجاد فرصت های سرمایه گذاری جدید با مشاركت مردم و بخش خصوصی برنامه های متنوعی را در دست بررسی داریم و نوید این را می دهیم كه در آینده ای نزدیك این موضوع عملیاتی شود.
وی با اشاره به دغدغه برخی اعضای مجلس خبرگان رهبری درخصوص نحوه و شرایط خصوصی سازی در كشور بیان داشت: من از زمان آغاز به كار، خواستار بررسی مجدد آن دسته از واگذاری هایی شدم كه ابهاماتی پیرامون آنها مطرح بود كه خوشبختانه عموم آنها در چهارچوب قانون و مقررات موجود صورت گرفته بود.
دژپسند ادامه داد: اما برای اطمینان بیشتر فعلا فرآیندها را متوقف كردم تا با طراحی ابزارهای جدید و روش های متنوع كه منافع حداكثری مردم، به عنوان صاحبان اصلی این دارایی ها، تامین كند، واگذاری های جدید صورت گیرد.
وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام های اصلاحی شروع شده در حوزه نظام بانكی گفت: در موضوع فروش اموال مازاد در ماه های اخیر بیش از 10 هزار میلیارد تومان از اموال و دارایی های مازاد بانك های دولتی و نیمه دولتی به فروش رفته كه در نوع خود یك ركورد محسوب می شود.
وی همچنین افزود: در 11 ماهه سال جاری بانك ها بیش از 550 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت كرده اند كه بیش از 316 هزار میلیارد تومان از آن برای تامین سرمایه در گردش بنگاه ها بوده كه آمار قابل قبولی است.
دژپسند همچنین به عزم جدی وزارت اقتصاد جهت منطقی سازی تعداد شعب بانك ها بر اساس آمایش سرزمینی و توجیه اقتصادی اشاره كرد و گفت: امسال نزدیك به 530 شعبه تعطیل و بر ادامه این روند مصر هستیم تا ضمن چابك سازی و كاهش هزینه بانك ها بتوانیم بخشی از منابع حبس شده و غیر مولد آنها را نیز آزاد كنیم.
وزیر اقتصاد دولت دوازدهم با اشاره به اهتمام خود برای بهره گیری از ظرفیت نخبگان و متخصصان در قالب هسته های اندیشه ورزی تاكید كرد: ما یك هسته اندیشه ورزی را با موضوع كاربست مفاهیم و آموزه های دینی در مدیریت اقتصادی اختصاص داده ایم و تلاش می كنیم بر اساس خروجی های این هسته ملاحظات دینی در حوزه اقتصاد را خوب درك كرده و در برنامه ریزی های خود مورد توجه قرار دهیم.
دژپسند در انتها با تاكید بر اینكه بر اساس گزارش های متعدد وزیران كشور، جهادكشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر هیچ كمبود و نگرانی در نگرانیم كالاهای اساسی مورد نیاز مردم نداریم تاكید كرد: بخشی از كمبودها ناشی از سوداگری های افراد سود جو بوده كه خوشبختانه دستگاه های مسول شناسایی و برخورد های لازم را انجام داده اند و به طور مرتب چنین اقداماتی را رصد میكنند.
به گفته وزیر اقتصاد، بخشی از كمبودها نیز ناشی از افزایش تقاضای غیر ضرور در جامعه است كه به سبب ایجاد جو روانی از سوی برخی جریان ها و دغدغه سازی برای مردم ایجاد شده كه همه ما باید كمك كنیم با ایجاد آرامش و جلوگیری از اطلاعات نادرست و اطمینان بخشی واقعی به مردم این فضا را مدیریت كنیم.
اقتصام*2025