۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰
کد خبر 83241161
۰ نفر
سرعت و سبقت غیرمجاز خط قرمز پلیس در نوروز 98

تهران- ایرنا- معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیك پلیس راهور ناجا با اعلام این كه خودروها با جریمه بالای یك میلیون تومان متوقف نمی شوند، گفت: سرعت و سبقت غیرمجاز خط قرمز پلیس بدون اغماض است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سرهنگ عین الله جهانی، روز سه شنبه در سی و هشتمین جلسه ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر كه با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نمایندگان دستگاه های عضو ستاد برگزار شد، گفت: طرح ترافیك نوروزی از 25 اسفند آغاز می شود و تا 17 فروردین سال آینده ادامه دارد و حضور مستمر ماموران راهور در مسیرهای جاده ای را در ایام نوروز خواهیم داشت.
وی افزود: بنرهایی با لوگوی همه دستگاه های عضو ستاد چاپ شده است كه در تمام استان ها پخش می شود، این بنرها محتوای فرهنگی و آموزشی دارند، همچنین بروشورهایی برای آموزش رانندگان در ورودی و خروجی شهرها به مسافران ارائه می شود.
سرهنگ جهانی ادامه داد: در ایام تعطیلات نوروزی خودروهایی كه جریمه بالای یك میلیون تومان دارند توقیف نمی شود، اما با توجه به علل تصادفات سال گذشته كه به دلیل سرعت و سبقت های غیرمجاز و رانندگی با حالت خستگی بود، هموطنان به این موضوعات توجه كنند، خط قرمزهای پلیس، امسال جلوگیری از سرعت و سبقت غیرمجاز است.
وی افزود: اقداماتی كه باعث به خطر افتادن جان مردم شود بدون اغماض رسیدگی می شود و خودروی رانندگانی كه اینگونه اقدامات را انجام دهند تا پایان تعطیلات توقیف می شود.

** تلاش داریم مسافران، خسته از سفر بازنگردند
ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنای دستی و گردشگری نیز در این نشست گفت: رویكرد ما به این سمت است كه مسافران پس از تعطیلات نوروزی با نشاط و قوت به زندگی و كار خود بازگردند.
تیموری افزود: با توجه به اینكه 60 درصد تصادفات در 30 كیلومتری شهرها اتفاق می افتد برنامه ریزی برای برپایی كمپ ها در این نقاط انجام شده است، ما تاكید داریم كه مسیر سفر هم بخشی از سفر است و باید مواردی برای جذاب شدن مسیرها در نظر گرفته شود.
معاون گردشگری افزود: خانواده گردشگری اعلام كردند هیچ افزایش قیمتی نخواهند داشت، در جلسات ستاد هم بر این موضوع تاكید شده است تا مردم با توجه به فشارهای اقتصادی، در ایام نوروز مشكلی نداشته باشند.

**پیشگیری اولویت سازمان تعزیرات
محمد خوش قدم از سازمان تعزیرات حكومتی نیز گفت: مطابق سالهای قبل از دی ماه، جلسات هماهنگی با ستاد تشكیل شده است و تمام اداره های این دستگاه آماده ارائه خدمات هستند، سالم سازی فضای كسب و كار، برخورد با تخلفات و تنظیم بازار از جمله برنامه های ما است، طرح امسال در دو قالب زمانی از هفتم اسفند كه مقارن با میلاد حضرت فاطمه (س) بود آغاز شده است و مرحله دوم با رویكرد گردشگری از 28 اسفند تا 15 فروردین است.
وی افزود: امسال زمان اجرای طرح ما یك ماهه خواهد بود، در ایام تعطیلات تا ساعت 20 گشت های تعزیرات فعال هستند، نیروهای گشت تعزیرات تا سه برابرافزایش یافته است، طرح كشیك ها براساس آمار گردشگری و تعداد مسافران استانها برنامه ریزی شده است و در استان هایی كه میزان تخلفات بیشتر بوده گشت های بیشتری خواهیم داشت.
خوش قدم گفت: خودروهای متحدالشكل تعزیرات بر عملكرد و ارائه خدمات نظارت خواهند داشت، رویكرد ما پیشگیری و مداخله شبه قضایی با رویكرد عدم تعطیلی خواهد بود.

** هشت هزار نیروی داوطلب هلال احمر به مسافران خدمت رسانی می كنند
شاهین سلیمی رئیس كمیته خدمات امداد و نجات در این نشست گفت: جمعیت هلال احمر در دو بخش امداد و نجات و ایمنی و سلامت با دو هزار و 620 پایگاه و هشت هزار نفر از نیروهای داوطلب در ایام نوروز آماده خدمت رسانی به مسافران نوروزی است، هدف ما كاهش زمان امدادرسانی به مسافران است.
وی افزود: 31 استان آمادگی لازم را دارند، بخش امداد و نجات نسبت به سال گذشته سه درصد افزایش منابع داشته است، تیم های واكنش سریع، بالگردها و خودروهای امدادی هم آماده ارائه خدمات هستند، همچنین فرهنگ سازی و كمك به رفع خستگی در دستور كار این دستگاه است.

** 58 شناور آماده ارائه خدمات در ایام نوروز هستند
ابراهیم حسن پور رئیس اداره ثبت كشتی ها و صدور گواهی نامه دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در این نشست گفت: 73 شناور اختصاصی ثبت شده داریم كه از این تعداد 58 شناور آماده ارائه خدمات به مسافران است، 76 فروند شناور حمل خودرو نیز فعالیت دارند كه ظرفیت حمل سه هزار و یكصد خودرو را دارند، 6 هزار فروند قایق تفریحی در شمال و جنوب كشور نیز آماده ارائه خدمات به مسافران است.
وی ادامه داد: شماره 84933020 در سراسر كشور پاسخگویی به سوالات مردم در حوزه دریانوردی شناورها است، همچنین سامانه تلفنی 1550 برای اعلام مواقع اضطراری شناورها فعال است، در كل كشور مسیرهای دریایی مشخص شده و به تایید رسیده است، ضوابط و محدودیت های ایمنی دریانوردها تعیین و ابلاغ و بازرسی ها انجام شده است.
حسن‌پور تصریح كرد: استفاده از جلیقه نجات در شناورها اجباری شده است و بهره گیری از تجهیزات پایش و نظارت بر ترددهای دریایی و همچنین سیستم شناسایی خودكار فعال شده است.

**هشدارهای هواشناسی جدی گرفته شود
فلاح از سازمان هواشناسی در این نشست با اشاره به اینكه بانك مدیران هواشناسی استان ها فعال شده است، افزود: گزارش پیش بینی هواشناسی به صورت روزانه تهیه و در اختیار مدیران كل قرار می گیرد، سازمان هواشناسی آماده همكاری و هماهنگی با بخش حمل و نقل جاده ای و ریلی است، مردم می توانند از طریق سامانه تلفنی در جریان موارد هشداردهنده قرار گیرند.
وی افزود: براساس هماهنگی با وزارت ارتباطات اگر موارد هشداردهنده ای وجود داشته باشد، به صورت پیامك به افرادی كه در آن منطقه هستند اطلاع رسانی می شود، همچنین هشدارهای هواشناسی در شبكه خبر سیما زیرنویس می شود.

** كلینیك های اورژانس دندانپزشكی بیمارستان ها در روزهای تعطیل عید دایر است
آقازاده از سازمان اورژانس كشور گفت: این سازمان براساس وظایف و مسئولیت ها، به صورت عادی هم آمادگی شبانه روزی دارد، اما برای ایام عید 5500 آمبولانس، 64 اتوبوس آمبولانس و 330 موتور آمبولانس برای مناطق پرترافیك پیش بینی شده است.
وی افزود: سه هزار پایگاه اورژانس در شهرها و جاده ها و 600 كمپ اورژانس در ایام نوروز فعال هستند، همچنین سامانه 115 اورژانس در ایام نوروز آماده پاسخگویی به درخواست كمك از سوی هموطنان است.
آقازاده اضافه كرد: در بخش اورژانس بیمارستانی هم سی سی یو و آی سی یو بیمارستان ها در ایام نوروز ارائه خدمات خواهند داشت، پزشك های كشیك را خواهیم داشت و در این ایام هیچ بخش دیالیزی در سراسر كشورتعطیل نیست، در استانها كلینیك های ویژه و دندانپزشكی ها خدمات ارائه می كنند.

** حركت قطار گردشگری تهران به سوادكوه و شیرگاه در نوروز
علی ندایی از شركت حمل و نقل ریلی رجا گفت: روزانه 235 رام قطار در طول ایام نوروز حركت خواهد كرد، روز گذشته تفاهم نامه حركت قطار رایگان از تبریز به جلفا بسته شده و مردم می توانند از این خدمت بهره مند شوند، قطارهای گردشگری تهران سوادكوه و تهران شیرگاه هم راه اندازی شده است، همچنین قطار گردشگری اراك هم با پیگیری رئیس سازمان میراث فرهنگی راه اندازی شد.
وی ادامه داد: همچنین برای نخستین بار قطارها درجه بندی شده است تا مسافران بسته به نوع خدمات درخواستی قطار مورد نظر را انتخاب كنند، ایستگاه های قطار به پله برقی و ریل مجهز شده اند و همچنین برنامه های فرهنگی و شاد در روزهای نخست عید در ایستگاه ها برگزار خواهد شد.

** 818 هزار راننده در نوروز به مردم خدمات ارائه می‌دهند
مداح از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: این سازمان در دو بخش حمل و نقل و راهداری در ایام نوروز خدمت رسانی می كند، برای جابه جایی مسافران نوروزی 14 هزار و 500 دستگاه اتوبوس، 26 هزار دستگاه سواری با 18 هزار راننده آماده ارائه خدمات هستند، ما برای ایجاد فرهنگ سفر و استراحت در طول مسیر با پلیس راهور و نیروی انتظامی هماهنگی هایی برای اجرای اقدامات فرهنگی داشته‌ایم.
وی افزود: 800 متجمع خدمات رفاهی در طول مسیرها آماده ارائه خدمات هستند، سامانه 141 راهداری نیز به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به مردم است، همچنین 14 هزار راهدار به صورت شبانه روزی آماده هستند تا خدمات لازم را ارائه كنند.

** قیمت بلیط هواپیما در سایت سازمان هواپیمایی كشور ثبت شده است
علی عابدزاده از شركت هواپیمایی نیز گفت: جلسات متعددی بین سازمان هواپیمایی، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف كنندگان برگزار شده است تا قیمت ها براساس مصوبات باشد، برنامه ریزی برای انجام گشت های مشترك انجام شده و نیز آماده سازی و زیباسازی فرودگاه ها و رصد قیمت ها را خواهیم داشت.
وی افزود: نرخ ها در سایت سازمان هواپیمایی ثبت شده است و مردم می توانند مشاهده كنند، پیش بینی ها به عمل آمده تا خدمات خوبی به مردم ارائه شود.
فراهنگ**3377**3009