پویش ملّی بهار در بهار در شهرها و روستاهای كشور اجرا می شود

تهران- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور از آمادگی كامل برای اجرای پویش ملی بهار در بهار برای ارائه خدمات به شهروندان و مسافرین نوروزی در شهرها و روستاهای سراسر كشور خبر داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، «مهدی جمالی نژاد» امروز -سه شنبه- در نشست هماهنگی خدمات سفر در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این مطلب، گفت: تمامی شهرداری ها و دهیاری ها بخصوص شهرها و روستاهایی كه از مناطق جذب گردشگر و مسافران نوروزی هستند،‌ اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده اند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور با اعلام گزارش عملكرد وزارت كشوردرخصوص هماهنگی خدمات سفرهای نوروزی98 به تعیین و ابلاغ 22محور ارائه خدمات در حوزه‌های امنیتی، ‌انتظامی، فرهنگی اجتماعی، عمرانی و خدماتی توسط وزیر كشور به استانداران اشاره كرد.
وی همچنین از آمادگی سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی در 1800 ایستگاه آتش نشانی شهری و 920 پایگاه آتش نشانی روستائی و آمادگی كامل ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری اعم از اتوبوس، مینی بوس، تاكسی و قطار شهری برای ارائه خدمات هرچه بهتر به شهروندان و مسافرین نوروزی خبر داد.
جمالی نژاد در ادامه از آمادگی كامل ناوگان خدمات شهری و روستائی برای ارتقاء كیفیت محیط زیست شهری و آمادگی بوستان های شهری و روستائی برای اسكان مسافرین نوروزی خبر داد.
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور همچنین از ابلاغ دستورالعمل ساماندهی و ارتقاء خدمات سفر ویژه نوروز 98 با امضای وزیر كشور به استانداران برای پیگیری و انجام وظایف تعیین شده خبر داد.
وی تصریح كرد: 22 محور ارائه خدمات در حوزه‌های امنیتی، ‌انتظامی، فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و خدماتی توسط وزیر كشور به استانداران در حوزه‌های برنامه ریزی و اقدامات ستادی، اقدامات عمرانی و زیرساختی، تقویت اقدامات نظارتی، تقویت خدمات عمومی، تقویت تدابیر امنیتی و انتظامی، اقدامات فرهنگی و ارتقاء نشاط اجتماعی و اطلاع رسانی شفاف از اقدامات و خدمات دستگاه‌های اجرایی، ابلاغ شده است.
جمالی نژاد در ادامه از اجرای پویش ملّی بهار در بهار توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بمنظور ارتقاء نشاط اجتماعی و مهیّا كردن فضای شاداب و مفرّح در شهرها و روستاها برای گرامیداشت باشكوه تقارن جشن ملّی نوروز و بهار طبیعت با بهار معنویّت خبر داد.
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور همچنین به برنامه ریزی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهری با محوریت شهرداری‌ها و توسعه زیرساخت‌های گردشگری روستایی با محوریت دهیاری‌ها و همكاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص واگذاری مدیریت كمپ‌های گردشگری واقع در حریم شهرها به شهرداری‌ها اشاره كرد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور بیان كرد: شهرداری ها و دهیاری ها ابلاغ شده كه اقدامات لازم را درخصوص رسیدگی به وضعیت روشنائی فضاهای عمومی شهر و روستا، ایجاد استراحتگاه موقت در مبادی ورودی و خروجی شهرها برای استراحت و رفع خستگی رانندگان وسایل نقلیه، ایجاد كمپ های اسكان موقت برای استقرار شبانه مسافرین و گردشگران، ایجاد كمپ های اسكان اضطراری برای استقرار مسافرین و گردشگران درصورت بروز حوادث غیر مترقبه و ایجاد پاركینگ‌های موقت در ایام اوج سفرهای نوروزی را انجام دهند.
جمالی نژاد اضافه كرد: به شهرداری ها و دهیاری ها همچنین ابلاغ شده كه اقدامات لازم را در زمینه ایجاد چشمه های آب شرب بهداشتی برای مسافران و گردشگران و نصب علائم هشدار دهنده بهداشتی، ساماندهی و ایجاد چشمه های سرویس بهداشتی در سطح شهر و فضاهای عمومی بمنظور رفاه مسافران و زیباسازی سیما و منظر شهری و امحاء ناهنجاری های بصری سطح شهر برای تأمین آرامش‌ و نشاط گردشگران و ایجاد بازارچه های موقت محلّی و تهیه نقشه های راهنمای محل های اسكان و توزیع در مبادی ورودی شهرها و روستاها به عمل آورند.
سیام*3061*1535