۲۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۷
کد خبر: 83240866
۰ نفر
رد پای انسان های نئاندرتال در قزوین

قزوین - ایرنا - سرپرست اداره كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: به دنبال انجام اولین فصل كاوش‌های باستان شناختی غارقلعه كرد واقع در آوج، پیشینه سكونت انسان های نئاندرتال (اولیه) در توالی بین 40 تا 200 هزار سال در این غار پیش بینی می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین، علیرضا خزائلی روز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: غار تاریخی قلعه كرد واقع در 20 كیلومتری برج‌های دوگانه خرقان در دهستان حصار از توابع آبگرم شهرستان آوج با داشتن ویژگی‌‌های فوق العاده زیبا و مسحور كننده اوج زیبایی طبیعت را در این منطقه به تصویر كشیده است.
این مسئول یادآور شد: این اثر تاریخی و طبیعی سال 95 با شماره 383 در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده است.
خزائلی با اشاره به پیشینه مطالعات تاریخی غار قلعه كرد،اظهار داشت: قدیمی‌ترین محوطه كاوش شده استان قزوین تا پیش از غار قلعه كرد، تپه چهار بنه شهر سگزآباد با قدمت 5600 تا 6000 سال پیش از میلاد بوده و در سال 1388 این غار به عنوان یك زیستگاه دوره پارینه سنگی میانی شناسایی و مطرح شد.
وی افزود: به دنبال انجام نخستین فصل كاوش‌های باستان شناسی در غار قلعه كرد و بر اساس یافته‌هایی چون سر پیكان‌های دوره موستری، سر پیكان لوآلوآ و سنگ ابزارهای برداشت شده با فناوری لوآلوآ پیشینه سكونت در استان قزوین تا 200 هزارسال پیش بینی می‌شود.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینكه تجزیه و تحلیل داده‌های باستان شناختی این غار توسط موزه انسان شناسی پاریس و دانشگاه تربیت مدرس در حال انجام است،اظهار داشت: بر اساس نظر سرپرست هیات كاوش غار قلعه كرد، این غار تاریخی به احتمال زیاد یك كمپ پایه و مورد توجه گروه های انسانی در بازه زمانی بین 40 تا 200 هزار سال قبل بوده است.
خزائلی در خصوص 6 هزار یافته فرهنگی به دست آمده از این غار در طی كاوش‌های سال جاری،تصریح كرد: داده های متنوع استخوانی شامل استخوان‌های اسب، گوزن و خرس و … از این غار به دست آمده كه نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل این داده‌ها در كنار بررسی نهشته‌های رسوبی مبین حضور پررنگ پستانداران بزرگ جثه ( اسب سانان) در منطقه آوج و نوسانات و تغییرات قابل توجه رطوبتی در دوره پارینه سنگی میانی است.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین از انجام دومین فصل كاوش غار قلعه كرد در تابستان 98 خبر داد و خاطر نشان كرد: از مهمترین اهداف سرپرست هیات كاوش در فصل دوم رسیدن به سنگ بستر غار و بازسازی كامل فرآیندهای تشكیل لایه‌های باستان شناختی و نهشته گذاری در غار و تمركز بر موضوع نوسانات اقلیمی، دستیابی احتمالی به اسكلت انسان عصر پارینه سنگی و بررسی رابطه میان صنایع سنگی دوره پارینه سنگی منطقه زاگرس و شمال فلات مركزی ایران است.
3013