۲۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۵
کد خبر: 83240845
۰ نفر
خانه تكانی به قیمت جان

تهران- ایرنا- آنقدر تمیز كردن خانه برایش مهم است كه به سلامتی خود توجهی ندارد، یكی از شوینده های بسیار قوی را با وایتكس مخلوط می كند تا دیوارهای آشپزخانه را برق بیاندازد، یك آن سرش گیج می رود دیگر چیزی نمی بیند، چشمانش سیاهی می رود و كف آشپزخانه می افتد.

به گزارش ایرنا، شاید چنین اتفاقی را بسیاری از زنان تجربه كرده باشند، تجربه ای كه برای سایر اعضای خانواده نیز چندان خوشایند نیست و گاه با اعتراض آنها مواجه می شوند.
خانه تكانی و تمیز كردن وسایل، امر پسندیده ای است اما به چه قیمتی. چه بسیار افرادی كه در روزهای پایانی سال به جای اینكه در كنار اعضای خانواده لحظات شادی را سپری كنند، به دلیل مسمومیت های ناشی از مواد شوینده در بیمارستان بستری شده و گاه این مسمومیت به حدی بوده كه افراد را دچار آسیب های شدید ریوی كرده است.
از طرف دیگر برخی افراد كه عموما زنان هستند، خانه تكانی را تا جایی پیش می برند كه در ایام نوروز به جای دید و بازدید و سفر، باید در استراحت مطلق بسر ببرند چرا كه جابجا كردن غیراستاندارد اجسام سنگین درد مفاصل، كمردرد، دیسك كمر، دیسك گردن، دست درد و سایر دردهای اندام تحتانی را به دنبال دارد.
همچنین برخی افراد نكات ایمنی در خانه تكانی را رعایت نمی كنند و چنان غرق تمیز كردن خانه هستند كه متوجه خالی شدن چهارپایه از زیر پاهایشان نمی شوند و این واژگون شدن ها حتی منجر به مرگ برخی از هموطنان شده است.
مریم یكی از شهروندان تهرانی 45 ساله از خاطرات تلخ یكی از خانه تكانی های سال های گذشته به خبرنگار ایرنا می گوید: قبل از فرارسیدن سال 94، هنگام تمیز كردن سرویس بهداشتی با مواد شوینده دچار مسومیت شدید شدم. كسی در منزل نبود و ساعت ها بدون اینكه دریچه ای باز باشد و هوا رد و بدل شود، به سختی نفس می كشیدم تا اینكه در نهایت همسرم به منزل آمد و مرا به بیمارستان رساند.
وی می افزاید: در نوروز آن سال از ناراحتی ریوی بسیار رنج بردم و تعطیلات برایم شیرین نبود. اكنون كه چند سال از آن ماجرا می گذرد، همچنان مشكل تنفسی داشته و با استشمام كمترین بو، دچار سرفه و تنگی نفس می شوم.
مریم اضافه می كند: اكنون می فهمم كه تمیز كردن خانه به قیمت سلامتی انسان ارزشی ندارد و باید نكات ایمنی با اولویت قرار دادن سلامتی رعایت شود.
رضا یكی دیگر از شهروندان در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: همسرم وسواس شدید دارد و من و فرزندانم را كلافه كرده است، سال گذشته به دلیل استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده چشمان یكی از فرزندانم دچار سوزش و خارش شد و كم كم به قرمزی رفت، تا حدی كه مجبور شدیم او را نزد پزشك ببریم و در نهایت با اقدامات درمانی فراوان، چشمان فرزندم رو به بهبودی رفت.
وی اظهار می دارد: نمی دانم چرا عده ای از زنان تا این حد به پاكیزگی خانه آن هم در ایام پایانی سال اهمیت می دهند در حالی كه باید خانه همیشه تمیز باشد و عید در آیین باستانی ما به معنای پاكیزگی است نه بیماری، در حالی كه بسیاری از افراد به دلیل خستگی روزهای پایانی سال ناشی از خانه تكانی در تعطیلات نوروزی استراحت می كنند.
مجید جوان 24 ساله ای است كه از خانه تكانی سال گذشته جان سالم به در برده است؛ با خنده می گوید: پارسال به اصرار مادرم پرده های خانه را نصب می كردم پایم لیز خورد و به زمین سقوط كردم به خاطر پرده زدن دستم یك ماه در گچ بود، عید آن سال برایم تلخ شد از آن روز به بعد تصمیم گرفتم به هیچ عنوان روی چهارپایه نروم.
حسین كاظمی متخصص داخلی در زمینه آسیب هایی كه خانه تكانی برای سلامت ایجاد می كند، به خبرنگار ایرنا گفت: خانه تكانی غیراصولی باعث بروز مشكلات فراوانی برای سلامت می شود.
وی اظهار می دارد: دردهای مفاصل شامل گردن، كمر و زانو از شایعترین معضلات خانه تكانی است كه بسیاری از افراد به ویژه زنان را دچار می كند.
كاظمی ادامه می دهد: خم نگه داشتن طولانی گردن به پایین و به خصوص بالا، آسیب عضلات، ربات های گردنی و حتی بیرون زدگی دیسك های ناحیه گردن را به دنبال دارد، به همین دلیل نباید در انجام بی وقفه كارهایی كه نیازمند خم شدن گردن هستند، اصرار كرد.
این پزشك اضافه می كند: دیسك ها و اندام تحتانی در روزهای خانه تكانی آخر سال همواره در معرض خطر قرار دارند و انجام كارهای سنگین می تواند حتی باعث جابجایی مهره ها شود. خم شدن، ایستادن و نشستن های طولانی به علاوه حركات چرخشی ناگهانی می تواند به كمر آسیب های غیرقابل جبرانی وارد كند.
كاظمی تصریح می كند: زانوها نیز از دیگر اعضایی هستند كه بر اثر كار زیاد با تورم كیسه های آب مواجه می شوند، عمده دردی كه در ناحیه زانو حس می شود، بر اثر نشستن طولانی مدت روی زانوها است.
وی ادامه می دهد: باید برای شروع فعالیت‌های سنگین توجه داشت كه اگر فردی از قبل مشكلی در ستون فقرات دارد، از عضو آسیب دیده به هیچ عنوان استفاده نكند و قبل از انجام فعالیت‌های سنگین بهتر است عضلات بدن، به خصوص عضلات پشت ران، ناحیه ستون فقرات، ناحیه شكم، شانه و دست‌ها را در حالت كششی قرار داده و عضلات را برای جابه جایی و فشار بیشتر آماده كند.
كاظمی می افزاید: باید از بلند كردن و كشیدن اجسام سنگین به تنهایی و بدون كمك دیگران پرهیز كرد و برای نظافت قسمت های خارج از دسترس، از چهارپایه یا نرده بان استفاده شود تا از كشیده شدن زیاد دست ها و جابه جا شدن احتمالی عضلات و تاندون ها پیشگیری شود.
این پزشك می گوید: افراد باید برای بلند و جابه جا كردن اجسام سنگین، كار را با كمك چند نفر انجام دهند و در ضمن به جای خم كردن كمر، ابتدا نشسته و بعد جسم را بلند كنند.
وی با بیان اینكه آسیب های تنفسی و به ویژه آسیب به حنجره، به دلیل استفاده بی رویه و عدم رعایت نكات ایمنی در استفاده از مواد سفیدكننده و پاك كننده های شیمیایی در اسفند ماه بسیار شایع است، اظهار می دارد: بدترین شیوه استفاده از مواد پاك كننده و شوینده آن است كه با آب گرم مخلوط شوند یا از آنها در محیط های بسته ای كه بخار آب در آن موجود است، استفاده شود.
كاظمی تصریح می كند: استفاده از مواد شوینده و سفید كننده ها، در كنار آسیب رسانی به ریه، مسمومیت های داخلی در بدن انسان را نیز در پی دارد.
این متخصص داخلی، استفاده از ماسك و دستكش را در هنگام استفاده از مواد اسیدی، ضروری می داند و خاطرنشان می كند: یكی دیگر از خطرات نظافت نوروزی كه در مراكز درمانی شاهد آن هستیم، برق گرفتگی در اثر شست وشوی لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی كلید برق و دیگر لوازمی است كه زنان بی توجه به آن هستند.
كاظمی می گوید: حملات بیماری آسم از دیگر معضلاتی كه در اسفندماه در مراكز درمانی زیاد مشاهد می شود و افراد برای شست وشوی سرویس های بهداشتی و سطوح آشپزخانه و كف خانه ها، از مایع های شیمیایی مانند انواع سفیدكننده ها و جوهر نمك استفاده می كنند و از آنجا كه سرویس های بهداشتی در فضای بسته و كوچك قرار دارد، ماندن طولانی مدت در این فضاها می تواند آسیب زیادی را به ریه و حنجره افراد وارد كند و استفاده از این شوینده ها باعث تشدید بیماری در افراد مبتلا به بیماری آسم شود.
وی اظهار می دارد: افراد باید هنگام خانه تكانی آخر سال موارد ایمنی و بهداشت را كاملا رعایت كنند و زیاد به عضلات بدن فشار وارد نكنند.
گزارش از رقیه نوری
اجتمام*9022*1834

سرخط اخبار جامعه