۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
کد خبر 83240679
۰ نفر
هزینه ویزای ایران و عراق حذف شد

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره ویزای ایران و عراق گفت: مسافران باید ویزا بگیرند؛ اما هزینه دریافت ویزا حذف شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان روز سه شنبه در سی و هشتمین ستاد هماهنگی خدمات سفر به میزبانی سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با اشاره به سفر رئیس جمهوری به عراق گفت: مسئولان عراقی تمایلی به برداشتن ویزا بین دو كشور نداشتند، اما مقرر شد هزینه ویزا از ابتدای سال آینده حذف شود.
وی با اشاره به اینكه اقدامات بهتری امسال نسبت به سال های گذشته برای سفرهای نوروزی در حال شكل گیری است، گفت: موضوع ایمنی و امنیت مهم است و دولت به شدت بر آن تاكید دارد. امیدواریم آمار تلفات جاده ای كاهش یابد.
مونسان با اشاره به اینكه در صورت نیاز به اعلام هشدارهایی مانند سیل و آب گرفتگی سازمان های هشدار دهنده باید دقت داشته باشند، گفت: تلاش می كنیم ایام خوبی برای مردم بسازیم .
وی افزود: دولت نیز تاكید ویژه به كنترل قیمت دارد، سازمان های مسئول هم باید توجه و حداكثر نظارت را اعمال كنند تا موضوع قیمت سبب تلخ كامی مسافران نشود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهداشت و موضوعات سلامت را مهم دانست و افزود: مراكز ارائه خدمات؛ مانند رستوران ها باید خدمات بهداشتی و سالم به مردم ارائه كنند.
وی با تاكید بر توزیع یكنواخت سفر به خصوص در غرب كشور گفت: بار ترافیكی باید به سمت غرب و شرق برود تا سبب كاهش ترافیك شده و گره های ترافیكی اتفاق نیافتد.
معاون رئیس‌جمهوری اضافه كرد: امیدواریم با معرفی زیبایی های سایر نقاط كشور، شاهد كاهش ترافیك در مسیرهای شمالی باشیم، چند نقطه كور ترافیكی در شمال كشور وجود دارد كه باید برای رفع این مشكل تمهیداتی اندیشیده شود.
مونسان اضافه كرد: دستگاه‌های امنیتی و ایمنی، وزارت كشور و همه دستگاه‌ها باید تلاش كنند اتفاق ناخوشایند بزرگی در كشور رخ ندهد، دستگاه‌های هشداردهنده باید بموقع اخبار هشداری را منتشر كنند تا حوادث پیش بینی نشده، زحمات دستگاه‌های عضو ستاد را تحت تاثیر قرار ندهد و مهمتر از آن كام مردم تلخ نشود.
وی گفت: توجه به نشاط و شادابی در ایام نوروز 98 به صورت ویژه باید در دستور كار قرار گیرد، همه باید تلاش كنیم حداكثر رضایت‌مندی مردم در این ایام فراهم شود، موضوع افزایش نیافتن قیمت و كنترل آن از دیگر موارد مورد تاكید رئیس جمهوری است. از سازمان تعزیزات حكومتی می‌خواهیم در این حوزه بیشتر توجه و نظارت كند؛ به ویژه در استان ها گشت‌های ویژه، نظارت بر افزایش نیافتن قیمت ها را به صورت شبانه روزی كنترل كنند.

***افزایش قیمت بلیت هواپیما
معاون رئیس جمهور گفت: افزایش قیمت بلیت هواپیما یكی از موضوعات مهم در این بخش است، با توجه به محدود شدن چارتركننده‌ها، باید با نظارت حداكثری از افزایش قیمت جلوگیری شود. نباید افزایش قیمت بلیت هواپیما، خدمات و اقدامات ستاد را تحت تاثیر قرار دهد.
وی افزود: معاونت گردشگری هم باید با نظارت بر عملكرد دفاتر خدمات مسافرتی اجازه ندهد این مراكز خارج از سیاست‌های ابلاغی سازمان میراث‌فرهنگی حركت كنند. به هیچ وجه در این بخش افزایش قیمت نخواهیم داشت و نباید اجازه دهیم موضوع قیمت موجب تلخكامی مردم در ایام نوروز شود.
مونسان گفت: پیش بینی می شود با وجود مشكلات موجود، در ایام نوروز شاهد رشد گردشگری داخلی باشیم، در 11 ماه امسال شاهد كاهش 3 میلیونی سفرهای خارجی بودیم و اگر همین تعداد امسال در نوروز سفر داخلی داشته باشند، پیش بینی می كنیم رشد 20 درصدی گردشگری داخلی رخ دهد.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: در گردشگری ورودی هم امسال با رشد و جهش قابل توجهی مواجه بودیم، در 11 ماه سال 97 از 7 میلیون گردشگر ورودی عبور كردیم و پیش بینی می شود در ایام نوروز 98 میزبان گردشگران خارجی زیادی باشیم.
وی گفت: تنوع محصولات گردشگری در دستور كار سازمان میراث فرهنگی بوده است؛ زیرا این موضوع به توزیع یكنواخت گردشگران در كشور كمك زیادی می‌كند، خوشبختانه از 400 واحد بومگردی به 1500 واحد رسیدیم و همین موضوع منجر به رشد طبیعت‌گردی در كشور شده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: با توجه به این اقدامات و برنامه‌ها، شعاری در سازمان میراث‌ فرهنگی با عنوان توزیع سفر؛ توزیع ثروت شكل گرفته است. اعتقاد داریم همه مناطق كشور باید از فواید و مزایای صنعت گردشگری بهره‌مند شوند.
مونسان اضافه كرد: در رسیدگی به شكایات دنبال تنبیه نیستیم، اگرچه تنبیه هم باید برای افرادی كه از قانون تخطی می‌كنند در نظر گرفته شود. هدف ما رضایت‌مندی گردشگران است، رسیدگی به شكایات باید به لحظه باشد و مردم آثار آن را ببینند، نرم افزار و سامانه 09629 ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر در طول تعطیلات آماده پاسخگویی به مردم است.
معاون رئیس‌جمهوری گفت: ارائه آمارهای گردشگری در همه نقاط دنیا پیچیدگی و سختی خود را دارد، همه باید در سرعت انتقال آمار به ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر دقت لازم را داشته باشند تا آمار در بالاترین سطح درستی ارائه شود.

***سه ویژگی مهم برای سفرهای نوروزی 98
رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری با اشاره به اینكه در نوروز 98 سه ویژگی مهم مورد توجه است، تاكید كرد: توزیع سفر به نحوی كه سفر در همه نقاط كشور جریان داشته باشد، كنترل قیمت و افزایش نیافتن آن برای بالا بردن سطح رضایت مردم و ایجاد فضایی بانشاط و امیدبخش در ایام نوروز.
مونسان افزود: بیش از یك میلیون نفر از هموطنان در بخش‌های مختلف در طول ایام نوروز تلاش می كنند تا مردم ما در آرامش و امنیت سفرهای خوب و بانشاطی را داشته باشند، امیدواریم با تلاش و هماهنگی مضاعف، نوروز 98 سرشار از شادی و طراوت برای هموطنان باشد.
فراهنگ**3377**9157