40 درصد اراضی جنوب تهران با آب آلوده آبیاری می شود

شهرری- ایرنا- رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان تهران گفت: جنوب پایتخت دارای 70 هزار هكتار اراضی كشاورزی و صیفی است كه حدود 40 درصد آن با آبهای نامتعارف و آلوده آبیاری می شود.

به گزارش ایرنا، جنوب تهران قطب اصلی تولید سبزی و صیفی جات در استان تهران محسوب می شود و براساس اعلام مسئولان شبكه بهداشت و محیط زیست تهران، سالانه 400 میلیون مترمكعب آب آلوده و فاضلاب پایتخت توسط دو رودخانه نهر فیروزآباد و سرخه حصار به جنوب این كلانشهر جاری می شود كه بخشی از آن محل تغذیه و آبیاری مزارع این منطقه است.
كریم ذوالفقاری روز سه شنبه در حاشیه بازدید از واحدهای آلاینده زیست محیطی جنوب پایتخت در اسلامشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اكنون در حدود 15 هزار هكتار از اراضی شهرستان ری، 14 هزار هكتار از اراضی ورامین و یكهزار هكتار از اراضی قرچك با آبهای نامتعارف آبیاری می شود.
وی تصریح كرد: حدود 60 درصد از این اراضی نیز با آب چاه و آب های زیرزمینی سالم آبیاری می شود.
ذولفقاری با بیان اینكه كشاورزی جنوب تهران در مناطق ری، ورامین، اسلامشهر و قرچك در گذشته دارای شرایط بسیار مطلوبی بود، گفت: افزایش جمعیت شهر تهران موجب مسدود شدن آب سدهای لتیان، لار و كرج برای مصارف كشاورزی شد و همین موضوع موجب روی آوردن كشاورزان به استفاده از آبهای نامتعارف شد.
وی ادامه داد: كشاورزان این منطقه از حقابه آب سدهای تهران برخوردارند و كسی نمی تواند مانع كشاورزی آنها شود چرا كه ما آنها را از استفاده آب سالم محروم و فاضلاب را در دسترس آنها قرار داده ایم.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان تهران گفت: وزارت نیرو بر اساس قانون مكلف است تا از رها كردن آب آلوده خودداری و آن را ساماندهی و تصفیه كند.
ذوالفقاری گفت: جهادكشاورزی، بهداشت، محیط زیست و آب منطقه‌ای با تعامل بین دستگاهی در صدد رفع معضل كشاورزان در حوزه آب هستند.
6003/1970

سرخط اخبار اقتصاد