۲۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۰
کد خبر: 83240514
۰ نفر
جمعیت سالمندان قزوین رو به افزایش است

قزوین - ایرنا - مدیركل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: گزارش ها نشان می دهد 10 درصد جمعیت استان قزوین را سالمندان تشكیل داده و این آمار تا سال 1425 به بیش از 30 درصد می رسد.

مریم بیدخام روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به افزایش جمعیت سالمندان در استان قزوین (سن بالای 60 سال) ضروری است كه ارتقای خدمات فرهنگی، بهداشتی و درمانی این قشر برای افزایش كیفیت و رفاه زندگی در دستور كار قرار گیرد.
وی با بیان اینكه افزایش جمعیت سالمندی دارای 2 مفهوم مثبت و منفی است،اظهار كرد: این افزایش جمعیت نشان از بالا رفتن امید به زندگی و رعایت مسائل سلامتی و بهداشتی در بین جامعه است و از طرف دیگر با كاهش فرزند آوری در بین جوانان روبرو هستیم.
بیدخام به اهمیت فرزندآوری در بین نسل جوان اشاره كرد و گفت: برای فرزندآوری در بین جوانان باید فرهنگ لازم صورت پذیرد تا زوجین جوان به این موضوع گرایش پیدا كنند.
این مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: درنظر داریم با همكاری شهرداری و شورای شهر زمینه ورزش و تندرستی سالمندان را در شهر افزایش دهیم.
بیدخام به افزایش سواد و فرهنگ در بدنه سالمندی اشاره كرد و گفت: از این به بعد با نسل سالمندانی روبرو خواهیم بود كه تحصیلات بالاتری دارند و این شرایط به ما اجازه می دهد كه از تجربیات آنها استفاده كنیم.
وی از سالمندی به عنوان یك موهب الهی یاد كرد و اظهار داشت: تكریم، حفظ و نگهداری سالمندان همواره مورد تاكید آموزه های اسلام قرار دارد.
مدیركل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین خاطرنشان كرد: برگزاری جلساتی با محوریت سالمندان، تامین اماكن ورزش همگانی مختص این قشر، تجهیز خانه های امید، برگزاری شب شعر و حتی تاسیس كافی شاپ سالمندان جزو راهكارهای اعلامی از سوی دستگاه ها به منظور افزایش كیفیت و رفاه سالمندان است.
وی یادآور شد: شورای ملی سالمندان با عضویت 13 دستگاه به ریاست استانداری و دبیری بهزیستی با هدف افزایش كیفیت و رضایت از زندگی سالمندان در سطح استان ها تشكیل شده است.
9925*3013