۲۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۳
کد خبر: 83240427
۰ نفر
رونق گردشگری، كلید توسعه قزوین

قزوین - ایرنا - قزوین با توجه به تنوع بالای آثار طبیعی و تاریخی، ظرفیت های بالایی در حوزه گردشگری دارد و رونق این بخش بدون شك روند توسعه این استان را شتابان خواهد كرد.

به گزارش ایرنا، با این حال جاذبه های متنوع حوزه گردشگری قزوین در سطح كشور كمتر شناخته شده اند و تعطیلات نوروزی فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت ها و آثار تاریخی این استان فراهم آورده است.
دستگاه های اجرایی قزوین در سال های اخیر تلاش كرده اند با شیوه های نو از قبیل برگزاری نمایشگاه فرهنگ و سنن در استان،بهره گیری از تورهای مجازی جاذبه های گردشگری قزوین، برگزاری نمایشگاه معرفی آثار و دستاوردهای گردشگری در پایتخت و ... برای معرفی ظرفیت های استان اقدام كرده و قزوین را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل كنند.
افزایش حضور گردشگران در قزوین تمایل بیشتر سرمایه گذاران را به بخش گردشگری استان معطوف كرده و به توسعه زیرساخت های این بخش در نهایت به توسعه اشتغال و اقتصاد قزوین منجر خواهد شد.

**اشتغالزایی و رونق اقتصادی پیامد توسعه گردشگری
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این خصوص گفت: رونق و تحول در حوزه گردشگری منافع و مزایای زیادی را برای استان به دنبال دارد و یكی از مصادیق بارز رونق گردشگری، افزایش اشتغال این حوزه در سطح روستاهای كشور و استان است.
علی فرخزاد با اشاره به فرصت تعطیلات نوروزی برای ارتقای صنعت گردشگری قزوین،افزود: باید دستگاه های اجرایی نظیر شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری هماهنگی های بهتر و بیشتری در این زمینه داشته باشند و با فعالسازی تمامی كمیته های تخصصی گردشگری در استان و شهرستان ها برای ارتقای صنعت گردشگری استان تلاش كنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: صنعت گردشگری می تواند با مدیریت درست و بهینه از مهمترین راه های درآمدزایی پایدار برای شهرداری ها باشد و بسیاری از مشكلات اقتصادی و كمبودهای اعتباری را در اجرای طرح های عمرانی و خدماتی مرتفع سازد.
جانشین ستاد هماهنگی خدمات سفر قزوین با تاكید بر تبلیغات محیطی مناسب برای معرفی جاذبه های گردشگری قزوین در استان های همجوار،تصریح كرد: سال گذشته پیش از آغاز تعطیلات، تبلیغات محیطی مناسبی در شهرهای تهران و كرج انجام شد كه مورد توجه مسافران نوروزی قرار گرفت و آمار بازدیدكنندگان آثار تاریخی قزوین را در این ایام افزایش داد.

**انتخاب قزوین به عنوان 10 شهر هدف گردشگری كشور
فرخزاد اضافه كرد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در حوزه گردشگری، قزوین به عنوان یكی از 10 شهر هدف گردشگری در سطح كشور شناخته شده است و با كارهای انجام شده در كمیته ستاد خدمات سفر استان سال گذشته شاهد افزایش 36 درصدی حجم گردشگران در این شهر بودیم.
وی ادامه داد: در این مدت اقامت شب مانی مسافران در قزوین طی نوروز 96 از 1.5 شب به سه شب افزایش یافت و امسال نیز قصد داریم با فعالیت های صورت گرفته، میزان اقامت مسافران در قزوین را افزایش دهیم.
فرخزاد با اشاره به افزوده شدن شعار 'قزوین، شهر و استان پاك' به شعار نوروزی 'قزوین شاداب، نزدیكترین مقصد'، افزود: ادارات كل حفاظت محیط زیست، راه و شهرسازی و شهرداری های استان در این طرح مشاركت دارند و باید با تنظیف مطلوب فضاهای شهری و حاشیه راه ها، قزوین به عنوان پاكیزه ترین شهر كشور به مسافران و گردشگران معرفی شود.

**1300 دستگاه خودرو مسافران نوروزی قزوین را جابه جا می كنند
جانشین ستاد هماهنگی خدمات سفر قزوین همچنین گفت: امسال 210 دستگاه اتوبوس، یك هزار و 100 دستگاه سواری و 2 دستگاه اتوبوس رزرو برای جا به جایی مسافران در نظر گرفته شده و در سطح جاده های استان نیز 42 پایگاه اورژانس، 16 پایگاه هلال احمر به اضافه 10 پایگاه امدادی به همراه یك اورژانس هوایی برای تسهیل در امر آمد و شد مسافران و امدادرسانی به گردشگران نوروزی تدارك دیده شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین با اشاره به 16 روستای هدف گردشگری استان، خاطرنشان كرد: خانه های بوم گردی روستایی استان دارای ظرفیت و توانمندی های بالایی در زمینه جذب مسافر و گردشگر هستند كه باید برای رونق آنها برنامه ریزی مناسب تری انجام شود.
فرخزاد افزود: برای تامین اقامتگاه مسافران نوروزی قزوین علاوه بر هتل ها، مسافرخانه ها و میهمان سراها،81 مدرسه با 800 كلاس درس برای اسكان در نظر گرفته شده است اما اولویت اقامت با مراكز اقامتگاهی خواهد بود.

**قزوین باید به یكی از مقاصد اصلی گردشگران كشور تبدیل شود
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا از نوروز به عنوان فرصتی بی بدیل برای صنعت گردشگری استان یاد كرد و گفت: با توجه به نزدیكی تهران به قزوین، فرصت بسیار خوبی برای استان قزوین فراهم شده تا برای توسعه صنعت گردشگری و توریستی در استان اقدام شود.
علیرضا خزائلی با پیش بینی یك میلیون و 300 هزار بازدید از جاذبه های گردشگری قزوین در نوروز 98،افزود: تمهیدات لازم برای استقبال مناسب از میهمانان و مسافران نوروزی در قزوین انجام شده است.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین اظهار داشت: 2 هزار تخت در مراكز اقامتگاهی استان برای ایام نوروز با تخفیف 40 درصدی آماده شده اند كه در مجموع ظرفیت پذیرش 20 هزار مسافر را دارند.
این مسئول اظهار داشت: بازدید از تمامی مراكز تاریخی قزوین به غیر از موزه ها برای مسافران رایگان بوده و در ایام نوروز نیز توزیع نقشه های راهنما و اقلام گردشگری از سوی كارگروه خدمات سفر انجام خواهد شد.
وی، محوریت گردشگری در قزوین را مسجد جامع عتیق، دولتخانه صفوی، سرای سعدالسلطنه و بازار قزوین دانست و گفت: برای رفاه حال گردشگران، استفاده از دوچرخه در طرح هم ركاب برنامه ریزی شده و همچنین ایاب و ذهاب مسافران با اتوبوس های رایگان با مشاركت شهرداری برای بازدید از مراكز و اماكن تاریخی شهر قزوین و همچنین بوستان ملی باراجین در نظر گرفته شده است.
خزائلی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و كاهش مسافرت های خارجی و نزدیكی قزوین به تهران، پیش بینی می كنیم امسال گردشگران بیشتری نسبت به سال های گذشته در نوروز به قزوین سفر كنند.
وی با تاكید بر استفاده از ظرفیت تشكل های مردمی برای جذب گردشگران،افزود: تشكل های مردمی می توانند ما را در رسیدن به اهداف خود كمك كرده و باعث تقویت حوزه های میراثی و همچنین رونق گردشگری شوند.

**آمادگی مجتمع های بین راهی قزوین برای خدمات دهی به مسافران نوروزی
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: 31 مجتمع بین راهی استان در این ایام به ارایه خدمات عمومی شامل توقفگاه، جایگاه سوخت، رستوران و اتاق ‌های استراحت به مسافران خواهند پرداخت.
افشین پیرنون افزود: روان سازی ترافیك، خدمات امداد خودرو و استقرار جرثقیل های امداد جاده ای در طول جاده ها، بازدید از مجتمع های خدمات - رفاهی، آماده سازی راه ها از جمله خط كشی، ساماندهی علایم افقی، عمودی و تجهیزات ایمنی جاده ها، پاكسازی حاشیه راه ها، رنگ آمیزی پایه علایم هشدار دهنده و آشكار سازی نقاط پرحادثه از جمله اقدامات این اداره كل برای ارتقای ایمنی مسافران نوروزی بوده است.
پیرنون گفت: 26 راهدارخانه استان قزوین نیز با استفاده از 300 راهدار و 280 دستگاه خودروی سبك، سنگین و نیمه سنگین آماده خدمت رسانی به مسافران نوروزی هستند.

**طرح نوروزی هلال احمر در قزوین اجرا می شود
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: جمعیت هلال احمر استان در كنار سایر دستگاه‌های امدادی در آستانه سال جدید آماده اجرای طرح نوروزی است.
حسن آصفی افزود: تمامی امكانات و نیروهای داوطلب و آموزش دیده این جمعیت در 16 پایگاه ثابت، 10 پایگاه سیار و یك پایگاه كوهستانی بسیج شده اند تا در ایام نوروز به بهترین نحو ممكن برای خدمت رسانی به مسافران اقدام كنند.
این مسئول با بیان اینكه ارتقای كیفیت خدمات رسانی به شهروندان قطعا نقش موثری در توسعه صنعت گردشگری استان ایفا می كند، گفت: امیدواریم با حضور موثر نیروها در جاده‌ها و پایگاه‌های تعیین شده بتوانیم در مواقع بروز حوادث به یاری مسافران و نیازمندان شتافته و خاطرات خوشی را در ذهن مسافران و گردشگران برجای بگذاریم.
6101*3013