چین و آمریكا در مورد متن توافق نامه تجاری رایزنی كردند

پكن- ایرنا- رسانه های چینی از رایزنی تلفنی معاون نخست وزیر چین با مقامات اقتصادی و تجاری آمریكا در مورد جزییات مربوط به متن نهایی توافق نامه تجاری دو كشور خبر دادند.

به گزارش ایرنا شینهوا روز سه شنبه اعلام كرد 'لیوخه' عضو دفتر سیاسی كمیته مركزی حزب، معاون نخست وزیر و مسئول طرف چینی گفت و گوهای همه جانبه اقتصادی چین با آمریكا، با رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریكا و استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریكا تلفنی گفت و گو كرد.
آنطور كه شینهوا گفته است دو طرف در این تماس تلفنی در خصوص مسائل كلیدی متن توافقنامه رایزنی و دستور كار بعدی را مشخص كردند.
انتظار می رود 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین و دونالد ترامپ همتای آمریكایی وی اواخر ماه مارس برای بررسی جزئیات توافق تجاری دو كشور دیدار كنند اما تری برنشتاد، سفیر ایالات متحده در چین، هفته گذشته گفت كه دو طرف در این دیدار در مورد توافق آخرین نشست خود در آرژانتین با یكدیگر مذاكره خواهند كرد.
مذاكرات تجاری میان چین و آمریكا كه از یك سال پیش آغاز شده است به نظر می رسد در مسیر رسیدن به توافق باشد، كارشناسان می گویند روی كلیات توافق شده است اما طرفین در حال تنظیم سند جزییات این توافق هستند.
'ژانگ یسویی' رئیس كنگره ملی خلق چین روز گذشته (دوشنبه) به خبرنگاران گفته بود مقامات آمریكا و چین مذاكراتی فشرده و مفید داشتند و در بسیاری از مسایل مورد علاقه طرفین به پیشرفت های مهمی رسیده اند و امیدواریم دو طرف به رایزنی ها ادامه دهند و توافقنامه ای برد - برد و به نفع طرفین امضا كنند.
چین نیز قرار است تعرفه های پایینی بر تولیدات كشاورزی، شیمیایی، خودرو و سایر كالاهای آمریكا اعمال كند و 18 میلیارد دلار گاز طبیعی از شركت چنیره مستقر در هوستون آمریكا خریداری كند.
علاوه بر این، چین متعهد شده است بازه زمانی حذف محدودیت های مالكیت خارجی در زمینه خودرو را افزایش دهد و تعرفه های خودروهای وارداتی را به زیر نرخ فعلی 15 درصد كاهش دهد.
یكی از مقامات دولت ترامپ یكشنبه خاطر نشان كرد هنوز تصمیمی درباره لغو تعرفه های آمریكا گرفته نشده است و بحث درباره این مساله در دولت ترامپ ادامه دارد.
با این حال، ترامپ و تیم اقتصادی او درباره احتمال امضای توافقنامه با چین ابراز خوش بینی كرده اند.
ترامپ و شی در حاشیه نشست دسامبر گذشته گروه 20 در آرژانتین با توقف جنگ تجاری طرفین تا اول مارس 2019 توافق كرده بودند.
ترامپ هفته گذشته با استناد به پیشرفت های حاصله در زمینه دستیابی به توافق تجاری با چین، این آتش بس سه ماهه را تمدید كرد و افزایش تعرفه واردات چین از 10 به 25 درصد را به تعویق انداخت.
مذاكره كنندگان آمریكایی و چینی پس از چندین دور مذاكرات مستقیم در سال گذشته، اكنون از طریق تلفن و ویدئو كنفرانس برای به نتیجه رساندن توافقنامه تجاری بین دو كشور در تلاشند.
**آساق**1904**