۲۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۵:۳۳
کد خبر: 83240160
۰ نفر
زنان كارگر و حوادث ناشی از كار

خرم آباد - ایرنا - زن میانسالی كه برای گذران زندگی خود و فرزندانش نظافت خانه دیگران را انجام می داد، حالا یكسالی است كه پس از آن حادثه تلخ، زمین گیر شده و دیگر توان كار كردن ندارد.

فرانك می گوید: دقیقا یكسال پیش كه مشغول خانه تكانی در منزلی بودم همه كارهای نظافت را انجام داده و در لحظه آخر كه منتظر دستمزد بودم و خوشحال از اینكه امروز یكجا درآمد خوبی دارم زن صاحب خانه گفت كه نمای بیرونی سقف شیروانی طبقه دوم لكه دارد از نردبان بالا رفتم به سقف شیروانی رسیدم و شروع به دستمال كشیدن كردم.
وی ادامه داد: در چشم به هم زدنی سرم سیاهی رفت و زمانی چشمانم باز شد خود را در بیمارستان دیدم، پاهایم حس نداشت و حالا یكسال گذشته و هیچ بهبودی در وضعیت جسمانی ام حاصل نشده و قادر به انجام كارهای شخصی و نظافت و پختن غذا هم نیستم.
فرانك زنی 45 ساله كه به عنوان سرپرست خانوار به كارهایی همچون پرستاری كودك و كار در منازل روزگار سپری می كرد، 2 فرزند دارد و حالا دیگر یك سال است كه در اثر سقوط از ارتفاع حین نظافت و خانه تكانی عید نه برای خود بلكه دیگران، از كمر به پایین فلج شده و روی تختی در گوشه ای از اتاق به سقف خیره می شود.
این زن میانسال سرپرست خانوار می گوید: بعد از مدتها دنبال شغل گشتن به پیشنهاد یكی از زنان همسایه تصمیم گرفتم به عنوان كودك یار و نظافتچی در خانه دیگران كار كنم بعد از این اتفاق صاحبخانه هم خود را از این حادثه مبرا كرد ولی با پیگیری حقوقی مراحل پایانی رای دادگاه برای پرداخت دیه در حال انجام است.
در هیاهوی عید بوی سبزه بوی عنبر و بازار و خرید و تلاطم نسیم بهاری در نیمه دوم اسفند نقش و زحمت زنان بیشتر از هر فصل و روزی از سال است كه در این میان زنان كار یا خدماتچی منازل هم تقاضای كار بیشتری دارند.
اما چه میزان كارگران زن و صاحب خانه ها با مسئولیت مدنی و تعهدات الزام آور این عقود به ظاهر ساده آشنایی دارند؟
میرزا عباس محمودی كارشناس حقوقی در خصوص مسئولیت مدنی در ارتباط با حوادث ناشی از این نوع قرارداد می گوید: به استناد قوانین و مقررات، قواعد فقهی مربوطه در رابطه با كارگران منازل كه به هر نحوی با درخواست صاحب خانه اقداماتی انجام می دهند در صورت بروز حادثه ناشی از كار و عایت نكردن الزامات فنی دستور دهنده مقصر شناخته می شود.
وی افزود: در مورد اتفاقی كه برای این زن افتاده است؛ صاحبخانه با صدور دستور مبنی بر بالارفتن از راه پله ها و قرارگرفتن در سقف پشت بام منزل و در نهایت انجام نظافت فضای مورد نظر موجب ورود آسیب به ایشان را فراهم آورده است.
این كارشناس حقوقی اظهار كرد: بنابر مواد 1 ، 3 و 5 قانون مسئولیت مدنی؛ هركس بدون مجوز قانونی عمدی یا در نتیجه بی احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت یا به هر حق دیگر كه به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده لطمه ای وارد مند كه موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.
وی با اشاره به ماده 85 قانون كار نیز گفت: به موجب این ماده برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی كشور رعایت دستور العمل هایی كه از طریق شورای عالی حفاظت فنی جهت تامین حفاظت فنی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی (جهت تأمین بهداشت كار و كارگر و محیط كار ) تدوین می شود، برای كلیه كارگاه ها، كارفرمایان و كار آموزان الزامی است و تبصره ی ذیل این ماده ادامه می دهد كارگاه های خانوادگی نیز مشمول مقررات این فصل بوده ومكلف به رعایت اصول فنی و بهداشت كار هستند.
رئیس اداره حقوقی كمیته امداد امام (ره) لرستان در ادامه با استناد به ماده 91 قانون كار اضافه كرد: كارفرمایان و مسئولان تمامی واحدهای موضوع ماده 85 این قانون مكلفند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تأمین حفاظت و سلامت و بهداشت كارگران در محیط كار، وسایل و امكانات لازم را تهیه و در اختیار آنان قرار دهند و چگونگی كاربرد وسایل فوق الذكر را به آنان بیاموزند و درخصوص رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت كنند.
وی یادآور شد: در مورد اتفاقی كه برای این خانم افتاده است فرد مورد شكایت (صاحب خانه) می بایستی با توجه به ماهیت محیط تا پایان كار نظافت، نظارت اولیه را اعمال می كرد.
محمودی تصریح كرد: بنابر ماده 95 قانون كار؛ مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی وبهداشت كار بر عهده كارفرما است و هرگاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذكور از سوی كارفرما یا مسئولین واحد، حادثه ای رخ دهد شخص كارفرما یا مسئول مذكور از نظر كیفری و حقوقی ونیز مجازات های مندرج در این قانون مسئول است.
این كارشناس حقوقی یادآور شد: بنا بر مواد صریح قانونی در صورت عدم رعایت مقررات مربوط به كار و وقوع حوادث صاحب خانه ویا فردی كه اقدام به اجرای رابطه كاری نموده مقصر حادثه و خسارت مادی و معنوی بعهده وی است.

**توصیه های لازم در گرفتن نیروی كار
زنان شاغل و افرادی كه بنابه هر دلیلی فرصت و زمان كافی برای صرف نظافت پایان سال را ندارند و اقدام به گرفتن نیروی كارگر در این خصوص می گیرند باید نكاتی را مورد توجه قرار داد تا در صورت بروز حوادث مشابهی مانند آنچه كه در این روایت آورده شده است به مسائل حقوقی آن واقف باشند.
علی نادری كارشناس مسئول روابط كار در این زمینه می گوید: مناسب ترین راه، برقراری تماس با شركت های خدمات منازل دارای مجوز از مراجع ذیصلاح است با دقت در این موضوع كه از مدیران شركت سئوال شود آیا نیروی خدماتی از بیمه حوادث برخوردار هستند یا خیر.
وی با بیان اینكه شركت های خدماتی موظف به تامین ابزار كار استاندارد ( نردبان دوطرفه) نیروهای خدماتی هستند گفت: صاحب خانه به هیچ عنوان نباید وسیله و ابزار كار در اختیار نیروی خدماتی قرار دهد.
نادری با بیان اینكه قانون وظایفی را برای صاحب خانه معین كرده است اظهار داشت:مالك خانه به عنوان كارفرما باید بر نحوه فعالیت كارگر نظارت داشته باشد و بطور كامل وظیفه و مسئولیت اجرای كار را مشخص كند.
به هر روی در شرایط فعلی كه مشكلات اقتصادی بر زنان سرپرست خانوار فشار بیشتری تحمیل می كند و آنگاه كه چرخ اقتصاد خانواده بسختی می چرخد زنان مسئولیت پذیر آستین همت را بالا زده و دست بكار می شوند و ساده ترین شغل بدون سرمایه كار در منزل به عنوان خدمات ونظافتی است تا آهنگ قوام خانواده مستحكم بماند.
6060/1920