روحانی و الحلبوسی بر تقویت روابط دو كشور تاكید كردند

بغداد - ایرنا - دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق دوشنبه شب در بغداد با یكدیگر دیدار و در خصوص راههای تقویت روابط دو كشور گفتگو كردند.

به گزارش ایرنا، دو طرف دراین دیدار درخصوص روابط دو جانبه و راهكاری های تقویت آن در حوزه های مختلف بویژه در زمینه های سیاسی و اقتصادی و نیز پارلمانی تاكید كردند.
در دیدار همچنین بر اهمیت ایفای نقش پارلمان عراق در تسهیل همكاری های اقتصادی فیمابین بویژه در استان های مرزی عراق تاكید شد.
دكتر روحانی در این دیدار ابراز امیدواری كرد با توسعه افق های همكاری دو كشور در ابعاد مختلف، ریشه های برادری میان ملت های ایران و عراق هر چه مستحكم تر شود.
رئیس جمهوری با اشاره به تصمیم دو دولت برای ارایه تسهیلات در راستای ارتباط بیش از پیش تجار و فعالان اقتصادی ایران و عراق، گفت: باید برای گسترش همكاری‌های بانكی دو كشور تلاش كنیم.
دكتر روحانی افزود: ایجاد بازارچه‌های مرزی در مرزهای مشترك دو كشور می‌تواند موجب تقویت روابط و همكاری‌های ایران و عراق شود.
رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق را بسیار مهم و نقطه عطفی در روابط رو به توسعه دو كشور دانست و اظهار امیدواری كرد با تلاش مسئولان شاهد عرصه جدیدی در روابط و همكاری‌های ایران و عراق بویژه در زمینه اقتصادی و تجاری باشیم.
محمد الحلبوسی تأكید كرد: پارلمان و همه گروه‌های سیاسی عراق از رویكرد دولت این كشور برای توسعه مناسبات و همكاری‌ها با دیگر كشورها به ویژه جمهوری اسلامی ایران استقبال كرده و از توافقات دو كشور حمایت خواهد كرد.
الحلبوسی نیز آمادگی پارلمان عراق برای تصویب قوانینی كه همكاری بغداد با كشورهای همسایه و دوست و از جمله جمهوری اسلامی ایران را تسهیل كند، مورد تاكید قرار داد.
خاورم***380*

سرخط اخبار جهان