ظریف: آمریكا نمی تواند روابط ایران و عراق را متوقف كند

تهران- ایرنا- وزیر خارجه ایران در گفت و گو با شبكه خبر بی بی سی عربی با اشاره به اینكه حتی جنگ 8 ساله ای كه از سوی صدام به مردم ایران و عراق تحمیل شد نتوانست میان دو ملت جدایی بیاندازد، تاكید كرد: آمریكا نمی تواند روابط ایران و عراق را متوقف كند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در این مصاحبه با بیان اینكه ایران به دنبال رقابت با آمریكا در عراق نیست، گفت: این ایالات متحده است كه عراقی ها را برای انتخاب (میان ایران و آمریكا) تحت فشار می گذارد.
ظریف تصریح كرد: ما هرگز از عراقی ها نخواسته ایم كه انتخاب كنند. ما روابط خوبی با عراق داریم. عراق همسایه ما است. آمریكا قادر نیست كه روابط میان ایران و عراق را متوقف كند.
وزیر خارجه ایران با اشاره به پیوندهای تاریخی و جغرافیایی ایران و عراق افزود: حتی جنگ 8 ساله كه از سوی صدام حسین به ایرانیان و عراقی ها تحمیل شد، نتوانست این روابط تاریخی، جغرافیایی حتی خانوادگی را متوقف كند.
ظریف ادامه داد: ما راهبردی منطقه ای تحت عنوان «منطقه قدرتمندتر» به جای كشورهای قوی یا مردان قدرتمند در منطقه داریم. ما به اندازه كافی مردان قدرتمند داشته ایم، [اكنون] به یك منطقه قدرتمند نیاز داریم.
وزیر خارجه ایران تصریح كرد: ما اینجا نیستیم كه علیه هیچ كشوری اقدامی كنیم، یا از سوی ایران به دنبال دخالت در كشوری باشیم؛ مواضع ما بسیاری صریح بوده و خواستار گفت و گو شده ایم.
وی درباره سازوكار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا گفت: اینستكس همه مشكلات ایران را حل نمی كند و همه وعده ها و تعهدات اروپا را به عنوان شریك برجام محقق نمی دارد.
ظریف همچنین پیرامون افزودن حزب الله به فهرست سازمان های تروریستی توسط انگلیس تاكید كرد: انگلیس با این كار اكثرت مردم لبنان را به فهرست تروریسم می افزاید.
وی افزود: این هم اشتباه دیگری است كه انگلیس مرتكب آن می شود و اشتباه اول آن ها هم نیست. آن ها اشتباهات بسیاری در گذشته از جمله در ایران داشته اند.
وزیر خارجه ایران در ارتباط با مواضع ایران و روسیه در قبال رژیم صهیونیستی بر دیدگاه های متفاوت دو كشور در این رابطه تاكید و تصریح كرد كه چنین چیزی مانع همكاری تهران و مسكو برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم نیست.
ظریف یادآورد شد: ما برای همكاری با عربستان آماده ایم اما آن ها باید بپذیرند كه امنیتشان وابسته به امنیت ما است و امنیت ما وابسته امنیت آن ها.
شبد**9416**9122

سرخط اخبار سیاست