دهه پنجم انقلاب امید بیشتری به نسل جوان است

تهران -ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نسل جوانی كه در حوزه تولید بازی های رایانه ای پیشرفت كرده است در دهه پنجم انقلاب می توان به آن امیدهای بیشتری داشت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی دوشنبه شب در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بازی های ویدیویی ایران در هتل اوین برگزار شد، افزود: طبق آمار 24 میلیون و 700 هزار نفر ایرانی روزانه به طور متوسط 73 دقیقه بازی می كنند كه نشان می دهد ما در چه شرایطی قرار داریم.
وی افزود: این رقم حاكی از زحمت و خدمت شما تولیدكننده های بازی های ویدیویی به شكل مضاعف است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اینكه از جشنواره قبل تا این جشنواره شاهد ارائه 110بازی به جشنواره بازی های ویدیویی هستیم، نشانگر اقبال بازی سازان ایرانی است، گام های بلندی برداشته اند.
صالحی با اشاره به دیگر جزئیات و برنامه های ارائه شده در این دوره جشنواره هم اظهارداشت: فضای حوزه بازی سازی در ایران خوشبختانه گام به گام در حال پیشرفت است.
عضو كابینه دولت دوازدهم در عین حال، اظهارداشت: زمانی از سینما برای بازی بهره برداری می كردند اما اكنون این روند از بازی به سینما تغییر كرده است.
به گفته صالحی این مهم منشان می دهد مسیر بازی با تاثیرگذاری فرهنگی، كالایی و سرمایه انسانی توام شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: البته راه نرفته بسیار است اما بازی سازان ایرانی سال به سال گام های جهشی را طی كرده اند.
صالحی گفت: البته غیر از حوزه فنی و تكنیكال نیاز به كار بیشتری در حوزه بازی های رایانه ای است و باید در بخش اقتصادی اقدامات زیرساختی و همگرایی را توسعه دهیم.
رئیس شورای فرهنگ عمومی كشور ادامه داد: حوزه روایت نیز در بازی های رایانه ای باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد تا بتوان شبكه مطمئن تری در حوزه بازی های رایانه ای داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، رشد و پیشرفت بازی‌های ویدئویی ایرانی، هدف نخست جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران بوده و هست. بازی‌سازان با استعداد ایرانی، به سرعت در حال پیشرفتند و این جشنواره فرصتی است كه استعدادها و خلاقیت‌های توسعه‌دهندگان بازی از سراسر كشور، به نمایش درآید.
در دوره‌های گذشته، سال به سال شاهد بهبود كیفی و كمّی بازی‌های ایرانی هستیم و این جشنواره امكان رقابت، یاد دادن و یادگرفتن در حوزه بازی‌های ویدئویی را فراهم كرده است.
بنیاد ملی بازی های رایانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام كرد: پس از دو بار تمدید مهلت ثبت‌نام، در نهایت ١٤٦ بازی برای رقابت در این جشنواره ثبت‌نام كردند.
از میان ١٤٦ بازی رسیده، ١١١ بازی شمال بازی‌های جدید منتشر شده در سال جاری می‌شوند كه برای بردن جوایز جشنواره در بخش اصلی، به ویژه جایزه صد میلیونی بهترین بازی سال، با هم به رقابت ‌پرداختند.
در بخش مورد انتظارترین بازی كه امسال به جشنواره اضافه شده است نیز ٢٧ بازی شركت كرد و در این بخش مردم با تماشای تریلر بازی‌هایی كه قرار است در آینده عرضه شوند، جذاب‌ترین و موردانتظارترین پروژه را انتخاب ‌كردند.
بهترین به‌ روزرسانی نیز، دیگر جایزه‌ای است كه در این دوره برای نخستین بار به جشنواره افزوده شد در این بخش بازی‌هایی كه در گذشته منتشر شده و اخیرا یك به روزرسانی بزرگ داشته‌اند امكان رقابت پیدا كردند همچنین بازی نیز برای حضور در این بخش ثبت‌نام كرده‌اند.
از مجموع این ١٤٦ بازی، ١٢٤ بازی روی سیستم عامل اندروید، ٣ بازی روی سیستم عامل iOS و ١٩ بازی ویژه رایانه‌های شخصی بود.
از نظر تعدد نیز حدود نیمی از آثار یعنی ٧٤ اثر از استان تهران ارسال شده است. ژانر تفننی نیز با ٣٣ بازی، بیشترین ارسالی را داشت.
هشتمین دوره جشنواره بازی های ویدیویی ایران امشب با معرفی و تجلیل از برگزیدگان این رویداد به كار خود پایان داد.
فراهنگ ** 9012 ** 1355 **