كاهش احتمال دیابت نوع 2 با افزایش استقامت عضلات

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه ایالتی آیوا واقع در آمریكا دریافتند افزایش استقامت عضلات می‌تواند موجب كاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 شود.

به گزارش شامگاه دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال اكسپرس، در این تحقیقات كه با استفاده از اطلاعات مربوط به 4500 داوطلب انجام گرفت، مشخص شد افزایش حجم متوسط عضلات صرفنظر از وضعیت سلامت قلب و عروق، موجب 32 درصد كاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود.
بر اساس این تحقیقات انجام حداقل تمرینات مقاومتی مانند كار با وزنه می‌تواند موجب افزایش حجم عضلات و ممانعت از ابتلا به دیابت نوع 2 شود اما به دلیل این كه هنوز معیار استانداردی برای اندازه‌گیری استقامت عضلات وجود ندارد، نمی‌توان میزان بهینه‌ای از تمرینات را توصیه كرد؛ اما آنچه مسلم است ارتباط افزایش استقامت عضلات با كاهش خطر بروز دیابت است.
در این مطالعه آمده است برای انجام تمرینات استقامتی نیازی به روش‌های پرهزینه و سخت نیست و می‌توان تمرین‌هایی مانند پلانك، لانژ و اسكاوت را در منزل نیز انجام داد و انجام این تمرینات دو تا سه ساعت در هفته كفایت می‌كند.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.
قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سكته مغزی، نارسایی كلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Mayo Clinic Proceedings منتشر شده است.
علمی**9259** 1055