۲۰ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۶
کد خبر: 83239874
۰ نفر
نواي موسيقي دوران قاجار با «دل به تو دادم»

تهران - ايرنا - آلبوم موسيقي «دل به تو دادم» با مروري بر برخي آثار باقي مانده دوران قاجاريه منتشر شد.

به گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، آلبوم موسيقي «دل به تو دادم» با مروري بر برخي آثار باقي مانده قاجار قطعاتي با وفاداري كامل به موسيقي سنتي و دستگاهي ايران در دستگاه چهارگاه توليد شده است.
محمد حسني سعدي خواننده اين آلبوم و تنظيم و گردآوري آن بر عهده محمد باقر زينالي است.
وي سعي كرده با ارائه اثري مقيد به اصول موسيقي كلاسيك ايراني جاي خالي آثاري از اين دست را در بازار توليد موسيقي ايراني پر كند.
حسني سعدي معتقد است جاي خالي توليد آثاري با رنگ و بوي سنتي كه بتواند مخاطب عمومي داشته باشد بسيار خالي است و دليل اقبال مردم به موسيقي هاي تهي از محتوا به دليل عدم توليد آثاري با محتواي سنتي قابل تامل است و موسيقي سنتي در صورت اهتمام آهنگسازان و خوانندگان هنوز ظرفيت توليد آثاري كه بتواند با بخش عمده مردم ارتباط برقرا كند را داراست.
تنظيم كننده اين آلبوم در مقدمه اي كه بر اين اثر نوشته، آورده است: اين مجموعه در دستگاه چهارگاه شامل فاخر ترين قطعات از استادان موسيقي اين دوره كه بر مبناي نمونه هاي صوتي و منابع نوشتاري به جا مانده از اين دوره بازسازي، تنظيم و اجرا شده است.
به گفته محمد باقر زينالي در اجراي قطعات اين اثر سعي بر آن بوده تا اصالتهاي موسيقي قديم با نوگرايي هاي معاصر تلفيق و اثري ايجاد شود كه از همه جهت قابل دفاع باشد.
در روند آوازها نيز بر اساس ساختار كلاسيك چهارگاه حركت شده و سعي گرديده تا گوشه هاي اصلي و مهم اين دستگاه به صورت كامل نشان داده شود.
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **

سرخط اخبار فرهنگ