ساخت كلیه كامپیوتری برای آزمایش داروهای جدید

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه واترلو واقع در انتاریو كانادا توانستند اولین مدل محاسباتی از كلیه انسان را بسازند.

به گزارش شامگاه دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، محققان برای ساخت این كلیه، اطلاعات تشریحی و دینامیكی جریان خون مربوط به كلیه‌های انسان را به یك مدل محاسباتی از كلیه موش اضافه كردند، سپس داده‌های حامل كلیدی را به گونه‌ای تنظیم كردند كه مشخصات ادرار خروجی با مشخصات شناخته شده از ادرار انسان یكسان باشد.
این مدل كامپیوتری امكان بررسی نحوه اثرگذاری داروهای جدید كه بافت كلیه را هدف می‌گیرند، از جمله داروهای دیابت را فراهم می‌كند. همچنین این مدل محاسباتی امكان مطالعه و درك بهتر عملكردهای كلیه از جمله نحوه تنظیم نمك، پتاسیم و محتوای اسیدی بدن را بدون استفاده از روش‌های تهاجمی و عمل‌های جراحی روی بیماران در اختیار می‌گذارد.
به گفته محققان، این مدل محاسباتی به زودی جایگزین‌ مدل های جانوری مورد استفاده در مراكز تحقیقاتی خواهد شد. استفاده از این مدل بسیار ارزان قیمت است و خطر كمتری برای بیماران دارد.
بعصی از داروها برای هدف‌گیری كلیه طراحی شده‌اند، اما برخی دیگر به طور ناخواسته بر كلیه‌ها اثر می‌گذارند و مدل‌سازی كامپیوتری امكان پیش بینی آثار بلندمدت این نوع داروها را فراهم كرده و موجب افزایش امنیت بیماران می‌شود.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه PLOS Computational Biology منتشر شده است.
علمی**9259** 1055