۲۰ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۲۸
کد خبر: 83239821
۰ نفر
سيستم ويدئوچك به صورت آفلاين در دربي اجرا مي شود

تهران - ايرنا - فدراسيون بين المللي فوتبال با راه اندازي سيستم ويدئو چك در مسابقات ليگ ايران موافقت كرده است.

به گزارش ايرنا، داود رفعتي دراين باره گفت: با توجه به اين كه سيستم VAR نياز به تاييد فيفا و بورد جهاني بين المللي دارد، طي جلسات متعددي كه با فدراسيون جهاني فوتبال داشتيم. امروز صبح ايميلي از سوي فيفا به فدراسيون فوتبال ارسال شد كه براي راه اندازي سيستم ويدئو چك در مسابقات ليگ در چند مرحله براي ما اعلام كردند.
وي در ادامه بيان كرد: در مرحله اول ما بايد اسامي نفرات تيم VAR كه شامل مسئول فني، ارتباطات، مالي، حقوقي و كنترل كننده را به فيفا معرفي كنيم. در مرحله بعدي فيفا دوره آموزشي را ماه آينده براي تيم VAR در دوحه برگزار خواهد كرد.
رفعتي افزود: مرحله سوم آزمايش اين سامانه به صورت آف لاين در بازيهاي ليگ انجام شود كه خوشبختانه در چندين مسابقه ليگ برتر VAR را به صورت آفلاين مورد ارزيابي قرار داديم تا مشكلات و نواقصي كه در اين سيستم وجود دارد را شاهد باشيم. بعد از بازرسين فيفا به ايران خواهند آمد تا اين سامانه در مسابقات ليگ به صورت آف لاين مشاهده كنند.
رئيس دپارتمان داوران اظهار داشت: قصد داشتيم در بازي پرسپوليس و استقلال از هفته 23 ليگ برتر، سيستم VAR را به صورت آنلاين اجرا كنيم كه متاسفانه فيفا با كمك داور ويدئويي در اين ديدار مخالفت كرد. ضمن اينكه پير لويجي كولينا، رئيس كميته داوران فيفا با دعوت رئيس فدراسيون فوتبال قرار شد براي تماشاي اين بازي به تهران بيايد و سيستم ويدئو چك را به صورت آفلاين با حضور كولينا در اين ديدار اجرا خواهيم كرد.
وي در پايان افزود: پس از تاييد فيفا با كمك داور ويدئويي در مسابقات ليگ، بنظرم بين 3 تا 9 ماه طول اين پروسه طول زمان مي برد. بدون ترديد فدراسيون فوتبال و كميته داوران تمام تلاش خود را در اين زمينه انجام مي دهد كه از اول فصل ليگ نوزدهم اين سامانه راه اندازي كنيد. با چند شركت به توافقات نهايي رسيديم. شرايط اين شركت ها با توجه به امكانات و قدرت اجرايي كه دارند، از نظر ما قابل قبول بود و فكر مي‌كنيم سيستم آنها نزديك به استانداردهاي بين‌المللي و قابل استفاده در تمام ورزشگاه‌‌هاي فوتبال ايران است. البته اين تاييديه فني سيستم است و درصورت توافق نهايي كيفيت كار بهتر هم خواهد شد.
ورزشي **9118**2024