۲۰ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۲
کد خبر: 83239783
۰ نفر
اجرا و عمل حلقه مفقوده رونق گردشگری ایلام

ایلام - ایرنا - در حالی كه وجود آثار تاریخی در زمینه ای مشحون از جاذبه های طبیعی فراوان فرصت ویژه ای برای رونق صنعت گردشگری به ایلام بخشیده است به نظر می رسد كه برخورداری از این مزیت نیازمند قرار گرفتن این استان در فهرست مقصد تورهای گردشگری باشد.

به گزارش ایرنا، با توجه به طبیعت چهار فصل و منابع زیبای خدادادی با ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در مناطق مختلف، ایلام می تواند به یكی از قطب های گردشگری كشور تبدیل شود.
اقامتگاه های بوم گردی در مناطق روستایی مختلف از جمله ایوان، دره شهر، بدره، ملكشاهی و آبدانان ظرفیت پذیرش سالانه بخش قابل توجهی گردشگر را دارا هستند.
ایلام درسال های اخیر میزبان گردشگران زیادی بوده، اما لازم است كه با گسترش زیرساخت ها و امكانات لازم، ماندگاری آنها را در استان در تمام فصول افزایش داد تا شاهد تاثیر آن در حوزه اشتغال باشیم.
بی شك توسعه گردشگری تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت اقتصاد شهری و روستایی، افزایش اشتغال، پیشگیری از مهاجرت و رونق بازار و رقابتی شدن آن در استان دارد.
امسال نیز همچون سالبیابان زایی های گذشته تمهیدات لازم برای مسافران و گردشگران نوروزی توسط دستگاه ها فراهم شده و با توجه به بارندگی های اخیر و سرسبزی دوچندان طبیعت ایلام امیدواریم شاهد حضور تعداد بیشتری از گردشگران در استان باشیم.
گردشگران می توانند مبلغان خوبی برای استان باشند و دیدن آثار باستانی و طبیعی می تواند نقش موثری در جذب مسافر و گردشگران بیشتری داشته باشد و با حمایت همه دستگاه ها سعی كنیم گردشگران را هر ساله مهمان خود و ماندگار كنیم.

** گردشگران بهترین مبلغان برای معرفی ایلام هستند
استاندار ایلام در خصوص صنعت گردشگری ایلام گفت: گردشگران مبلغان فرهنگی خوبی برای استان هستند، باید تلاش كنیم با خاطره ای خوش از استان خارج و خدمات و امكانات گردشگری به طور مناسبی برای آنان عرضه شود.
قاسم سلیمانی دشتكی اظهار داشت: بخش خصوصی می تواند كمپ های تفریحی را كنار سدها، مناطق دیدنی و باستانی و 30 كیلومتری ورودی شهرها ایجاد كنند و از ظرفیت عشایر نیز برای ایجاد یك مكان مفرح و با نشاط در ایام نوروز برای گردشگران استفاده شود.
وی از دستگاه های نظارتی خواست كه به نصب علایم جاده ای، تامین سوخت در جایگاه های سوخت، تامین پول در سیستم بانكی باجه ها و شعبه، تامین میوه و مركبات در شهرستان ها اقدام و نظارت ویژه ای برای جلوگیری از احجاف و گران فروشی انجام شود.
استاندار ایلام همچنین خواستار، اطلاع رسانی در خصوص خطر آتش سوزی پیك ‌نیك در چادر به افراد شد چراكه بسیاری از مردم ایلام در مناطق تفریحی چادر زده و سال های قبل اتفاقات ناگواری در این خصوص رخ داده است.
سلیمانی دشتكی همچنین خواستار تسریع در رسیدگی به شكایات، راهنمایی لازم به گردشگران با تهیه و ارائه بروشور، با ایجاد نمادهای فرهنگی شد تا مردم و گردشگران با شهدا و خاطراه آنان نیز آشنا شوند.
وی اظهار داشت: یكی از پارامترهای خوب بحث پیشگیری و بهداشت سرویس های بهداشتی و تامین سطل های زباله و نظارت بر بازار است تا در ایام ورود گردشگران علاوه بر حفظ بهداشت و پیشگیری از بیماری مشكلی برای آنان به وجود نیاید.
استاندار ایلام افزود: باید دستگاه های عضو ستاد سفر با فعال شدن كمیته های مختلف به ویژه كمیته نظارت با همكاری تغزیرات و بازرگانی نظارت ویژه ای بر بازار و قیمت هتل ها و خدمات داشته باشند.
سلیمانی دشتكی اضافه كرد: اطلاع رسانی در خصوص وضعیت جاده ها و آب و هوا و اماكن اقامتی و همچنین تلاش برای ایجاد نظم و امنیت مسافر در مسیر و اسكان باید برنامه ریزی شود، تا گردشگران در ایام نوروز با مشكلی مواجه نشوند.
سلیمانی دشتكی اظهار داشت: فرهنگ شهادت نیز در استان باید به خوبی به گردشگران با توجه به تمثال و یادمان های شهدا معرفی و آثار جبهه و جنگ در قالب گردشگری دفاع مقدس در معرض دید گردشگران قرار گیرد، تلاش شود گردشگران با خاطره ای خوش استان را ترك كنند زیرا خود گردشگران بهترین مبلغ برای معرفی استان هستند.

** پیش بینی می شود امسال گردشگران بیشتری وارد ایلام شوند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام نیز گفت: با توجه به بارندگی های اخیر در سطح استان، پیش بینی می شود گردشگران بیشتری نسبت به سال های گذشته ایلام را برای مقصد سفر نوروزی خود انتخاب كنند.
احمد كرمی صنعت گردشگری را دوستدار محیط زیست دانست و افزود: ارائه خدمات و تكریم مهمانان از اولویت های مدیران دستگاه های اجرایی در ایام نوروز باشد زیرا توجه ویژه به نشاط اجتماعی در جامعه از مهمترین دستاوردهای اشتغال در حوزه گردشگری است.
معاون استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنانش به اقداماتی كه در حوزه تامین امنیت شهروندان و مسافران در ایام نوروز باید انجام شود اشاره كرد و گفت: پیش بینی های لازم برای تامین امنیت عمومی و كامل مردم در مسیرها و راه های مواصلاتی، درون شهرها، پارك ها، اماكن عمومی و مراكز فرهنگی، تفریحی، رفاهی و اقامتی صورت گیرد.
كرمی افزود: هوشیاری و تشدید اقدامات امنیتی و افزایش گشت های مراقبتی برای تامین امنیت اماكن مسكونی و محل های كسب و كار مردم در تمام نقاط استان از دیگر اقداماتی است كه در ایام تعطیلات نوروز باید صورت گیرد.
وی تاكید كرد: رصد منظم بازار كالا، نظارت جدی بر كیفیت و قیمت كالاها و نرخ خدمات از وظایف سازمان تعزیرات و صنعت، معدن و تجارت استان است و بازرسی و نظارت مستمر بر فعالیت ها و خدمات ارائه شده توسط مراكز عرضه مواد غذایی، رستوران های شهری، روستایی و بین راهی اعم از نرخ و كیفیت خدمات و رعایت مسائل مربوط به بهداشت و سلامت باید در دستور كار مسئولان قرار گیرد.
معاون عمرانی استاندار ایلام، خواستار اعمال نظارت های لازم بر مراكز بین راهی و مراكز اقامتی از طریق بازرسی های مستمر شد و افزود: مساجد و اماكن بین راهی برای انجام فریضه نماز و استراحت مسافران نوروزی باید مهیا شوند.
كرمی استقرار پایگاه های امداد و نجات در مسیرها و محورهای مواصلاتی را از وظایف هلال احمر، علوم پزشكی و اورژانس دانست و ادامه داد: فعالسازی كامل مراكز اورژانس، بیمارستان ها، داروخانه ها و مراكز درمانی برای پذیرش و ارائه خدمات درمانی به هموطنان به صورت شبانه روزی از اقداماتی است كه در این ایام انجام گیرد.
وی افزود: تمامی شركت های خودروساز و تعمیرگاه های وابسته به ارائه خدمات با هزینه مناسب به مسافران نوروزی به صورت 24 ساعته در جاده ها و مسیرها و داخل شهرها باید ملزم به ارائه خدمات شوند.
معاون استاندار ایلام از خدمات مناسب شبكه بانكی استان نسبت به فعالیت دستگاه های خوپرداز و استفاده از همه ظرفیت های موجود تاكید كرد.

** 21 اقامتگاه بوم گردی در نوروز فعال است
مدیر كل میراث فرهنگی استان ایلام نیز از راه اندازی و فعالیت 21 اقامتگاه بوم گردی در ایام نوروز 98 خبر داد.
عبدالمالك شنبه زاده افزود: این اقامتگاه ها با ظرفیت یك هزار و 500 نفر كف خواب آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران نوروزی هستند.
وی یادآور شد: 39 واحد اقامتگاه بوم گردی با ظرفیت یك هزار و 200 نفر كف خواب با اشتغالزایی پیش بینی شده 82 نفر نیز در دست اقدام است.
به گفته شنبه زاده همكاری دستگاه های عضو، اسكان از طریق آموزش و پرورش، گشت های مشترك و مستندسازی توسط دستگاه های عضو از برنامه ها و اقدام شاخص خود و ارسال به دبیرخانه ستاد، همكاری در خصوص برگزاری تورهای گردشگری ویژه نوروز، همكاری بانك ها برای فعالیت دستگاه های خودپرداز و همكاری در خصوص فعالیت جایگاه های سوخت سی ان جی از دیگر اقدامات ستاد تسهیل سفر نوروزی هستند.
مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام یادآور شد: ستاد خدمات سفر به منظور ارایه خدمات مناسب به مسافران و گردشگران با 10 كمیته زیر مجموعه آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی است.
عبدالمالك شنبه زاده اظهار داشت: اطلاع رسانی از مراكز خدمات خودرویی، پاكسازی محوطه شهری و فضاهای عمومی، نظافت پارك ها، تهیه پلاكارد شماره ضروری مراكز خدماتی، تسهیل ترافیك، برنامه ریزی و آمار و اجرای طرح های نظر سنجی از گردشكران، حوزه اسكان و رفاه نرخ گزاری، اسكان فرهنگیان، حوزه نظارت و تنظیم بازار از جمله برنامه های كمیته های ستاد سفر نوروزی هستند.
وی ادامه داد: همچنین كمیته رسیدگی به شكایات اطلاع رسانی با شماره 09629 ایجاد شده كه به كلیه شكایات حوزه گردشگری در كمترین زمان ممكن رسیدگی می كند.

** 10 نوروزگاه ثابت در استان ایجاد می شود
وی گفت: به منظور معرفی بیشتر سنت ها و فرهنگ ها و آثار باستانی و تاریخی استان 10 نوروز گاه ثابت و 6 نوروزگاه سیار در استان ایجاد می شود كه علاوه بر آن برنامه های مفرح و شادی در این ایام برگزار می شود.
وی تصریح كرد: استان ایلام دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی در تنگه كافرین، كمپ گردشگری ایوان، دریاچه دوقلو، سیروان، دره شهر و سایر مناطق استان است كه در ایام نوروز با استقبال زیاد مسافران و گردشگران مواجه می شوند.
شنبه زاده افزود: ایجاد نمایشگاه صنایع دستی و سوغات در ایام نوروز، برگزاری نمایش و ساز و دهل ، برگزاری مسابقات و همچنین اطلاع رسانی لازم در خصوص اماكن گردشگری و اقامتی در ایام نوروز از دیگر برنامه های این اداره كل است.
وی ابراز امیدواری كرد كه با همكاری همه دستگاه های عضو ستاد و فعالیت شبانه روزی كمیته ها امسال سال بسیار خوبی برای مسافران و گردشگری ورودی به استان ایلام باشد.
استان ایلام داری بیش از یك هزار اماكن تفریحی، باستانی، گردشگری و جاذبه دیدنی تاریخی است
7180/6034/

سرخط اخبار استان‌ها