پروازهای خراسان جنوبی افزایش می یابد

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی با اشاره به پیگیری های انجام شده در خصوص وضعیت پروازی استان گفت: از ابتدای سال 98 وضعیت پروازها ارتقا می یابد و با حضور فعال شركت هواپیمایی آتا به عنوان بیس (پایه) پروازی، از سال آینده پروازهای استان به شكل قابل توجهی افزایش خواهد داشت.

به گزارش ایرنا محمد صادق معتمدیان روز دوشنبه در گفت و گو با رادیو ایران اظهار داشت: با ایجاد بیس پروازی علاوه بر تهران به مقصد شهرهای دیگر نیز از فرودگاه بیرجند پرواز انجام خواهد شد كه امیدواریم با این اتفاق شاهد تحول و رونق گردشگری در استان باشیم.
وی با اشاره به 150 هزار كیلومتر مربع وسعت استان، از خراسان جنوبی به عنوان سومین استان پهناور كشور یاد كرد و گفت: شهر بیرجند به عنوان مركز این استان به عنوان پاكیزه ترین شهر كشور شهرت دارد.
استاندار خراسان جنوبی بیان كرد: این استان 331 كیلومتر با كشور افغانستان مرز مشترك دارد و دارای چهار بازارچه مرزی، دو گمرك رسمی و منطقه ویژه اقتصادی است.
وی كه درباره آمادگی این استان برای میزبانی از میهمانان نوروزی سخن می گفت، افزود: خراسان جنوبی با 6 استان كشور از جمله كرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، اصفهان و سمنان همسایه است.
معتمدیان به وجود یكهزار و 500 اثر تاریخی شناسایی شده در استان اشاره كرد و گفت: 860 اثر تاریخی خراسان جنوبی تاكنون در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده و ظرفیتی مهم برای جذب گردشگر است.
وی یادآور شد: همچنین بیش از 60 اثر طبیعی و 45 اثر استان در فهرست میراث معنوی به ثبت رسیده است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینكه 10 منطقه گردشگری در خراسان جنوبی به ثبت رسیده است ادامه داد: 14 روستای هدف گردشگری، هفت كویر شاخص و منحصر به فرد در شهرستان های مختلف و سه آبگرم معدنی از جمله مقاصد گردشگری در این استان محسوب می شود.
وی گفت: 18 موزه فعال، روستاهای ییلاقی، امامزادگان و بقاع متبركه در شهرستان های طبس، فردوس، بیرجند، خوسف و نهبندان نیز از جمله اماكنی است كه می تواند پذیرای گردشگران به خصوص در ایام نوروز باشد.
معتمدیان اضافه كرد: سومین مدرسه نوین كشور بعد از دارالفنون تهران و رشدیه تبریز با عنوان شوكتیه در شهر بیرجند مركز خراسان جنوبی واقع شده كه از قدمت تاریخی برخوردار است.
وی با بیان اینكه بافت تاریخی، ارگ ها، باغ و عمارت های تاریخی نیز ظرفیتی برای جذب گردشگر محسوب می شوند گفت: با توجه به شرایط جغرافیایی خراسان جنوبی این مكان ها تنوع بسیاری زیادی در استان ایجاد كرده است.
استاندار خراسان جنوبی از كویر لوت به عنوان یك ظرفیت گردشگری بزرگ یاد كرد و گفت: این كویر مقصد سفر برای گردشگران در سطح ملی و جهانی می تواند باشد.
وی با اشاره به چهار اثر جهانی در خراسان جنوبی افزود: باغ و عمارت اكبریه در بیرجند، قنات بلده فردوس، بیابان لوت نهبندان و روستای زیبای خراشاد به عنوان روستای هدف صنایع دستی در رشته حوله بافی به ثبت جهانی رسیده است.
معتمدیان با تاكید بر اینكه زیرساخت ها و امكانات خوبی در حوزه گردشگری خراسان جنوبی فراهم شده است بیان كرد: 28 دفتر خدمات مسافرت هوایی، 34 اقامتگاه بوم گردی، 10 هتل، 23 رستوران بین راهی، 14 مهمانپذیر و سه مجموعه آبگرم معدنی ظرفیت خوبی را در استان ایجاد كرده است.
وی تصریح كرد: با این شرایط استان خراسان جنوبی آماده و مهیای پذیرایی از گردشگران و مسافران در ایام نوروز است.
9893*3028

سرخط اخبار استان‌ها