جوانان از فرصت خدمتگزاری استفاده كنند

تهران-ایرنا- چهره ماندگار دانشگاه امام صادق (ع) گفت: جوانان بدانند در این مقطع زمانی كشور فضای خدمت گزاری مهیا بوده و باید از فرصت های ایجاد شده در این راستا استفاده كنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مسعود درخشان روز دوشنبه در پنجمین جشنواره تجلیل از اساتید و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) اظهار كرد: فرصت برای خدمت گزاری به اسلام و مسیری كه ائمه توصیه كرده اند، كم است.
وی ادامه داد: وجود رهبر معظم انقلاب فرصتی برای خدمت گزاری جوانان در كشور است و اگر توفیقی در دانشگاه امام صادق (ع ) حاصل شد به دلیل میدان دادن و فضایی بود كه آیت الله مهدوی كنی ایجاد كرد و از كاستی ها و خطاها چشم پوشی می كرد.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) اظهار كرد: هم اكنون فضای حركت و تشویق برای تمام دانشگاهیان، فرهیختگان و اساتید فراهم شده است .
وی با اشاره به سخنان رهبری گفت: در بیانیه گام دوم لغزش همیشه بوده، هست و خواهد بود اما باید از فضا سازی های ایجاد شده استفاده كرد.
چهره ماندگار دانشگاه امام صادق (ع ) با اشاره به تاسیس دانشگاه امام صادق در اوایل انقلاب اظهار كرد: همانطور كه فشارهایی در نظام سیاسی و اقتصادی توسط رسانه های بیگانه یا شیاطین دانش بنیان وجود دارد و افكارعمومی را تحت تاثیر قرار می دهد، چنین تفكراتی نیز در باره احداث دانشگاه امام صادق (ع) وجود داشت.
درخشان با اشاره به اینكه احداث دانشگاه توسط فقها بزرگترین زنگ خطر برای بیگانگان بود، عنوان كرد: وزارت علوم در سال های دهه 60 و غرب با موجودیت دانشگاه مخالف بود، اما مدیران ارشد برای شكل گیری آن بسیار اهتمام داشتند. همچنین دانشجویان تلاش و مجاهدت كردند
این چهره ماندگار اظهار كرد: دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) نمی توانستند در آزمون دوره های دكتری دیگر داشگاه ها شركت كنند و همچنین رشته های تلفیقی در دانشگاه را به رسمیت نمی شناختند. تا اینكه مقرر شد دانشجویان دانشگاه نیز در آزمون اعزام به خارج وزارت علوم شركت كنند در این آزمون 100 درصد قبولی در رشته علوم سیاسی و 75 درصد قبولی در رشته اقتصاد برای دانشجویان دانشگاه امام صادق بود كه توسط مجاهدت و تلاش های دانشجویان محقق شد.
درخشان در ادامه عنوان كرد: موفقیت دانشجویان باعث شد تا بتوانند در آزمون دكتری دانشگاه های دیگر مثل تهران و تربیت مدرس شركت كنند.
این چهره ماندگار تصریح كرد: رشته اقتصاد نفت و گاز و قرار دادها در حوزه كشورهای اوپك در دانشگاه مطرح و مورد استقبال قرار گرفت و دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) در حال حاضر نقش بسزایی را با نظریه پردازی های خود در وزارت نفت دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه عنوان كرد: در حال حاضر گام دوم در حال اتفاق است. جوانان نباید وقت را هدر بدهند بلكه نیاز است از طریق اندیشیدن، مدل سازی كردن، بیان كاستی ها، بزرگ كردن جنبه های مثبت ، جلسه های هم اندیشی و جدا نكردن خط خود از دیگر جریان ها در تحقق گام دوم نقش داشته باشند.
وی در دانشگاه امام صادق تاكید كرد: تا رهبر معظم انقلاب بر جریانی خط بطلان نكشیده اند ما نیز نباید جریانی را باطل اعلام كنیم.
همچنین لازم به ذكر است از دكتر مسعود درخشان در پنجاه و ششمین بنیاد فرهنگی البرز به عنوان دانشمند برتر كشور تقدیر شد كه وی جایزه نقدی خود را به این بنیاد برای صرف تحصیل جوانان این بنیاد پرداخت كرد.
حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز تصمیم گرفته تا جایزه نقدی اعطایی درخشان را برای كمك هزینه تحصیلی به چهار دانشجو انتخابی دانشگاه اعطا كند.
درخشان متولد سال 1328 در تهران و دانش آموخته دانشگاه تهران، آكسفورد و لندن و مؤسس و رئیس دانشكده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) و استاد دانشگاه علامه طباطبایی است.
كتاب «اقتصاد سنجی» وی، در دوره پانزدهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.
همچنین درخشان یكی از پنج دانشمند برتر كشور در سال 97 از سوی بنیاد ملی نخبگان معرفی شد و برنده دومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی است، وی این جایزه را روز 12 آبان 94 با حضور ناصر مكارم شیرازی دریافت كرد.

** از 14 استاد و دانشجو دانشگاه امام صادق تقدیر شد
همچنین در ادامه مراسم پنجمین جشنواره تقدیر از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق از هشت استاد برجسته و شش دانشجو برتر این دانشگاه تقدیر شد.
دبیر علمی پنجمین جشنواره تلفیقی آموزشی و پژوهشی گفت: روند علمی اجرایی جشنواره از بهمن ماه امسال آغاز شد.
وی ادامه داد: جشنواره در دو حوزه اساتید و دانشجویی برگزار و دانشجویان آثار خود را به معاونین پژوهش دانشكده ها ارسار كردند.
ابوذر گوهری مقدم عنوان كرد: در حوزه اساتید نیز بر اساس آیین نامه موجود ترفیعات سالانه مدنظر قرار گرفت. دبیرخانه همایش سعی كرد در دو حوزه كمترین مداخله را در ارزیابی ها داشته باشد. همچنین در حوزه دانشجویی نیز مشخصه های دانشكده ها یكسان سازی شد.
دبیر علمی جشنواره گفت: در حوزه اساتید واحد برادران حدود 80 پرونده بررسی شد و در نهایت یك نفر استاد برتر دانشگاه و در هر شش دانشكده یك استاد انتخاب شد. در حوزه دانشجویی 5 نفر از سطح 6 دانشكده و یك نفر نیز در دانشگاه انتخاب شد.
وی ادامه داد: علاوه بر این دو مسئله دو تقدیر ویژه از چهره ماندگار، چهره برجسته علمی كشوری و محقق برتر در حوزه علوم اسلامی انسانی نیز صورت گرفت.
گوهری در دانشگاه مام صادق (ع) اظهار كرد: تمامی معاونان دانشگاه در خصوص اصلاح آیین نامه ترفیع اساتید و انتخاب دانشجو برتر اجماع نظر دارند. در آیین نامه جدید ملاك ارزیابی اساتید و دانشجویان تغییر و اعلام می شود.
لازم به ذكر است، امروز (دوشنبه) همزمان با پنجمین جشنواره تقدیر از اساتید و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) یادواره آیت الله مهدوی كنی نیز برگزار شد همچنین از مسعود درخشان چهره ماندگار و عضو هیات علمی دانشگاه نیز تقدیر شد. این مراسم با حضور رئیس دانشگاه و جمع كثیری از اساتید و دانشجویان دانشگاه در سالن آیت الله مهدوی كنی برگزار شد.
یادآور می شود، دانشگاه امام صادق در حال حاضر 174 عضو هیات علمی، 144 دانشجو دكتری،497 دانشجو ارشد و دو هزار و 400 دانشجو دوره كارشناسی دارد
**9465**1601**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش