۲۰ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۳
کد خبر: 83239377
۰ نفر
روحانی در روز روشن به عراق سفر كرد

تهران – ایرنا - سفر تاریخی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق با دعوت رسمی و در روز روشن در حالی انجام شد كه چندی پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا بدون رعایت آداب دیپلماتیك و در تاریكی شب به این كشور سفر كرده بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت السلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز دوشنبه و پیش از عزیمت به عراق اظهارداشت:«رابطه ایران و عراق با یك كشور اشغالگر همچون آمریكا قابل مقایسه نیست؛آمریكا كشور اشغالگر و در منطقه منفور است».این سخنان در ابتدای سفر سه روزه به عراق تفاوت های نگاه و نوع كنشگری ایران و آمریكا را در قبال دولت و ملت عراق نشان می دهد.
چهار ماه پس از سفر «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق به تهران،«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز دوشنبه (20 اسفند97)عازم بغداد شد؛ سفری كه از دید ناظران مسائل منطقه خاورمیانه بسیار حائز اهمیت است و می تواند در روابط دو كشور و حتی تعاملات منطقه ای تاریخ ساز باشد.
عراق پس از شكست داعش در حال بازسازی سیاسی و اقتصادی است؛در چنین شرایطی عمده ترین سمت سوی دولت عراق كاهش تنش در مناسبات خارجی و ایجاد اعتماد و اطمینان برای جلب سرمایه مورد نیاز برای بازسازی اقتصاد آسیب دیده از افراط گرایی و تروریسم است.
در حالی كه جمهوری اسلامی ایران در تمام سال های مبارزه مردم عراق با گروه های تروریستی- تكفیری داعش در كنار دولت و ملت عراق بوده و با پایمردی خود و همراهی و كمك های غیر قابل انكار ایران توانست بر تروریسم پیروز شود، و با وجود این كه دولت های سابق آمریكا تا حدودی پذیرفته بودند كه عراق را به كانون تنش با دیگران تبدیل نكنند،به نظر می رسد آمریكای ترامپ بدون توجه به واقعیات تصمیم گرفته عراق را به عرصه هماوردی با ملت ایران تبدیل كند بدون توجه به این مهم كه این سیاست چه آسیب ها و پیامدهایی برای امنیت عراق و منطقه داشته باشد.
از سوی دیگر برخی كشورهای منطقه هم كه نتوانستند با حمایت از تروریست ها و دمیدن بر آتش ترور و تفرقه به اهداف خود دست یابند امروز با وعده و وعیدهای اقتصادی به دنبال دور كردن دو ملت ایران و عراق از یكدیگر هستند.
طی ماه ها و روزهای اخیر رفت و آمدهای دیپلماتیك میان تهران و بغداد روند رو به رشدی یافته است،سفر سه روزه روحانی در پاسخ به سفر رسمی برهم صالح رئیس جمهور عراق است كه 26 آبان 97 به تهران سفر كرد.
در جریان سفر برهم صالح به تهران رئیس جمهور كشورمان از امكان و ضرورت افزایش مبادلات تجاری ایران و عراق تا سقف 20 میلیارد دلار سخن به میان آورد، مبادلاتی كه در حال حاضر ارزش آن به حدود 12میلیارد دلار می رسد.امروز هم رئیس جمهوری پیش ازعزیمت به بغداد مجددا دستیابی به سطح 20 میلیارد دلاری روابط تجاری تهران - بغداد را مورد تاكید قرار داد.
واقع امر این است كه روابط ایران وعراق نه فقط از منظر مشتركات مذهبی،تاریخی، فرهنگی و اجتماعی، بلكه به رسم همسایگی و همجواری از لحاظ مصالح ملی و منطقه ای، روابطی خاص، ویژه و منحصر به فرد است.ایران روابط ریشه داری با كردها، شیعیان و اهل سنت عراق دارد.همكاری بیش از 30 ساله ایران و عراق در مبارزه با استبداد و استقرار امنیت دراین كشور، مثال زدنی است؛ پیوستگی فرهنگی و دینی دو ملت كه بویژه در بویژه در راهپیمایی با شكوه اربعین نمود می یابد، حاكی از این است كه روابط ایران و عراق روابطی مردم پایه و مبتنی اشتراكات عمیق فرهنگی و مذهبی است.شاهد مثال عمق مناسبات دو ملت سفر بیش از 2 میلیون زائر ایرانی در بازه زمانی یك ماهه، و تردد 7 تا 8 میلیون نفر بین دو كشور در طول سال است.
همین جاذبه كافی است تا توسعه و تقویت روابط مرزی، زیرساخت های سفر و ترانزیت مورد توجه مسئولان حوزه حمل و نقل قرار گیرد در همین راستا مقدمات اتصال راه آهن شلمچه به بصره مهیا شده است و با تمهیدات وزارت دارایی عراق، شركت پیمانكار ایرانی می تواند كار خود را شروع كند. با تكمیل 35 كیلومتر خط آهن مورد نظر، روند انتقال محموله های تجاری و مسافر میان دو كشور بویژه در ایام اربعین حسینی تسهیل خواهد شد.
هم مرز و هم اقلیم بودن اگر چه یك ظرفیت و فرصت مشترك است، اما در سالیان اخیر چالش هجوم ریزگردها موجب رنج مردم دو كشور را فراهم كرده است.مشكلی كه در صورت عدم توجه و برنامه ریزی برای مهار آن ،ابعاد منطقه ای و بحرانی به خود خواهد گرفت. در این زمینه اگر چه بارها كارشناسان و مقامات دو كشور در مورد آن سخن گفته اند و رییس جمهوری نیز بارها بر لزوم حل آن تاكید كرده است، اما سفر رئیس جمهور روحانی می تواند زمینه ساز حل و فصل این مشكل زیست محیطی شود.
این در حالی است كه برهم صالح رییس جمهوری عراق در جریان سفر چهار ماه قبل خود به تهران وعده داده بود «شخصا این موضوع را پیگیری می كند تا همان طور كه دو كشور با كمك یكدیگر موفق شدند مردم را از رنج داعش نجات دهند، اكنون نیز با كمك یكدیگر مردم دو كشور را از رنج ریزگردها رهایی و نجات دهند.»
لایروبی اروند رود مساله دیگری است كه می تواند روی میز گفت و گوهای دو جانبه مقامات ایران و عراق در بغداد قرار گیرد؛ آبادانی آبادان،خرمشهر، بصره و فاو در دو سوی این رود پربركت گرو تسریع و اجرایی شدن توافقات هیات های عالیرتبه حاضر در سفر بغداد خواهد بود.
ایجاد یك «منطقه آزاد تجاری مشترك» از مهمترین توافقات نشست آبان ماه هیات های عالیرتبه دو كشور در تهران بود و در مذاكرات كمیسیون مشترك دو كشور نیز درباره آن تصمیم گیری شد . این طرح در جریان سفر دكتر روحانی نیز مورد توجه قرارمی گیرد.راه اندازی این منطقه اگر به ایجاد صنایع مشترك منجر شود، قطعا آثار اقتصادی و تجاری ارزشمندی برای مردم منطقه، تجار و فعالان اقتصادی به ویژه مرزنشینان به همراه خواهد داشت.
در كنار این ها، درهم تنیدگی روابط اقتصادی و سیاسی دو كشورهمسایه و هم مرز، آن هم با شرایط و موقعیت عراق و ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس، بیانگر این مطلب است كه امنیت و توسعه عراق، امنیت و توسعه ایران بوده و باید با تلاش مشترك دو كشور و جلب مشاركت فعال سایر همسایگان، امنیت و ثبات منطقه تقویت شود.
در همین چهارچوب یكی از محورهای اصلی مذاكرات مقامات بلندپایه حاضر در سفر به عراق می تواند گفت و گو برای پایان جنگ های ویرانگر در یمن،ایجاد ثبات و امنیت در سوریه و كل منطقه باشد.
در هر صورت و در شرایطی كه برخی بازیگران فرامنطقه ای و منطقه ای به دنبال كاهش سطح روابط دو ملت و دور كردن ایران و عراق از یكدیگر هستند، پیام روشن سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد اراده جدی دو كشور برای تعمیق مناسبات در دوره پساداعش و همكاری برای ساختن دوباره عراقی است كه از تروریسم و افراط گرایی رها شده است.
طی ماه های اخیر تلاش های مذبوحانه ای برای دور كردن دو ملت از یكدیگر انجام شد است و برای نیل به این هدف از همه ابزارهای ممكن از جمله ابزارهای زبانی، قومی و مذهبی، اختلافات مرزی،محیط زیستی بهربرداری كردند.
اما منافع ملی ایران درعراق با ثبات، امن و توسعه یافته است؛از دید جمهوری اسلامی ایران، عراق «نه میدانی برای كشمكش اراده‌های متناقض» و نه میدانی برای جولان دادن نیروهای نظامی بیگانه و سلطه طلب است .با اتكا به همین رویكرد اصولی است كه مقامات ایرانی نه در تاریكی شب، بلكه در روشنایی روز به عراق سفر می كنند . بر این اساس می توان ادعا كرد علیرغم رفتارهای ایذایی برخی بازیگران و رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای روابط ایران و عراق آینده روشنی پیش رو دارد.
سیام**3070**2021**