ایران باید سهم اصلی را در بازسازی سوریه داشته باشد

تهران- ایرنا- سرپرست هیات تجاری سوریه گفت: ایران در روزهای سخت كنار ملت سوریه ایستاده و به همین دلیل باید سهم اصلی در بازسازی كشورمان داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمود ناصر الفتوح» روز دوشنبه در دیدار هیات تجاری سوریه با اعضای اتاق تعاون ایران كه در محل این اتاق برگزار شد، افزود: باید روابط اقتصادی بین دو كشور در حد فداكاری شهدا باشد و بتوانیم تعاملات اقتصادی را به سطح تبادلات ممتاز سیاسی برسانیم.
وی با اشاره به برنامه ریزی مسولان ارشد دو كشور برای دستیابی به توسعه اقتصادی خاطرنشان ساخت: برای دستیابی به حجم مناسبی از مبادلات اقتصادی بین ایران و سوریه لازم است 18 توافقنامه ای كه بین تهران و دمشق منعقد شده، اجرایی شود.
ناصر الفتوح اظهار داشت:در بازسازی سوریه اولویت با كشورهایی است كه برای مقابله با تكفیری ها در كنار ما ایستادند.

** پول های ملی ایران و سوریه مبنای مبادلات قرار گیرد
«علی سید احمد» كاردار سوریه در تهران نیز در این دیدار پیشنهاد داد: برای گسترش مبادلات اقتصادی، پول های ملی ایران و سوریه مبنای مبادلات اقتصادی قرار گیرد.
وی گفت: برای توسعه روابط اقتصادی میان ایران و سوریه بهتر است تا بانك های بین دو كشور اقدام به مبادلات اقتصادی با لیر سوریه و ریال ایران كنند.
وی با دعوت از سرمایه گذاران ایرانی برای حضور در سوریه با هدف بازسازی این كشور تصریح كرد: سوریه نیازمند ده‌ها میلیارد دلار برای بازسازی است و ما از همه شركت های ایرانی تقاضا داریم تا در این بازسازی مشاركت داشته باشند.
سید احمد با اشاره به مذاكرات بازرگانان سوریه و ایران برای بازسازی این كشور ادامه داد: بازسازی زیرساخت ها و ایجاد راه های زمینی و دریایی جزو نیازهای اصلی سوریه است كه در این زمینه باید اقدامات مناسبی صورت بگیرد.
كاردار سفارت سوریه در ایران با انتقاد از حجم پایین روابط تجاری بین ایران و سوریه، خاطرنشان كرد: حجم مبادلات تجاری دو كشور 200 میلیون دلار است كه این رقم بسیار ناچیز بوده و نشان می‌دهد روابط اقتصادی بین دو كشور در حد روابط سیاسی نیست.
كاردار سفارت سوریه در تهران تاكید كرد: اكنون تعرفه گمركی برای تبادل كالا بین دو كشور چهار درصد است كه در گفت و گو با مقامات گمركی دو كشور تلاش داریم این تعرفه به صفر برسد.
وی افزود: برخی شایعات مبنی بر اینكه قرار است بازسازی سوریه توسط گروه‌های دیگر انجام شود به گوش می رسد اما اعلام می كنم ما به روابط خود با ایران پایبند هستیم و نسبت به حضور ایران در بازسازی سوریه تاكید داریم.
هیات تجاری سوریه از امروز دوشنبه ۲۰ اسفند وارد ایران شده و تا پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه با هدف رایزنی اقتصادی و آشنایی با ظرفیت های اقتصادی ایران مهمان ایرانیان خواهند بود.
این هیات شامل ۲۶ تاجر است كه برای بررسی ظرفیت های ایران در زمینه های صنعت ساختمان، تجهیزات ساختمانی، صنعتی و صنایع غذایی آمده اند.
به گزارش ایرنا، در سال 1389 حجم صادرات ایران به سوریه 516 میلیون دلار در سال بود كه به دلیل وقوع ناآرامی ها و درگیری ها در این كشور به دلیل فعالیت گروه تروریستی - تكفیری داعش، به تدریج از حجم آن كاسته شد به شكلی كه سال 96 ارزش صادرات ایران به سوریه به 172 میلیون دلار رسید.
در 9 ماهه امسال نیز بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت ایران، كشورمان 63.9 میلیون دلار صادرات به سوریه داشته و در مقابل 3.1 میلیون دلار واردات انجام داده است.
فعالان اقتصادی ایران و سوریه امیدوارند با توجه به پایان جنگ با داعش در سوریه و بازگشت آرامش به این كشور، روابط تجاری دو كشور به سطح مطلوبی بازگردد.
اقتصام** 9454**2078*2022*2025