سمن ها بازوي فكري مسئولان براي توسعه استان مركزي هستند

اراك - ايرنا - استاندار مركزي گفت: سمن ها و نهادهاي مدني بازوان فكري مسئولان دستگاه هايي اجرايي در مسير توسعه پايدار اين استان هستند.

به گزارش ايرنا، سيد «علي آقازاده» روز دوشنبه در نشست با نمايندگان سازمان‌هاي مردم نهاد استان مركزي در اراك افزود: وجود سمن ها فرصت مغتنمي براي مسئولان دستگاه هاي اجرايي براي حل مشكلات در بخش هاي مختلف‌ بهداشت و درمان، آموزش، فعاليت‌هاي زيست محيطي، جوانان، بانوان و حتي مشاركت در به نظم و انضباط است.
وي بيان كرد: اگر سمن‌ها و نهادهاي مدني در جامعه وجود نداشتند بسياري از فعاليت‌ها در بهزيستي، كميته امداد امام خميني (ره)، آموزش و پرورش و بيمارستان ها دچار مشكل مي‌شد، بنابراين از وجود سمن ها بايد به بهترين شكل ممكن بهره گيري كرد.
استاندار مركزي ادامه داد: احزاب سياسي در جامعه فعاليت مي كنند اما فعاليت سمن‌ها براي تحقق خواست و اراده عمومي مردم و پيشرفت جامعه است و بايد بين آنها تفاوت ويژه قايل شد.
آقازاده بيان كرد: امروز در استان مركزي بيش از 100 هزار نفر عضو رسمي سمن‌ها هستند كه يك جمعيت قابل توجه است و مي‌تواند يك الگو باشد.
وي عنوان كرد: استان مركزي از باب سمن‌هاي قانوني جزو استان‌هاي فعال است و اين يك فرصت ارزشمندي است كه دولت بايد از اين سرمايه عظيم استفاده بي شمار داشته باشد.
استاندار مركزي تصريح كرد: فعاليت سمن‌ها يكي از بهترين هماهنگي‌ها و تعاملات ميان مردم و دولت‌ها است و اگر اين مهم در جامعه شكل گيرد بسياري از مشكلات، فسادها، تبعيض‌ها و تنگناهاي اجتماعي و فرهنگي در جامعه حل خواهد شد و اين موضوع مي‌تواند درجه دموكراسي، آزادي خواهي، شاخص سلامت و توسعه در هر كشوري باشد.
آقازاده عنوان كرد: اگر بتوان اين تعاملات را ميان سمن‌ها، دستگاه‌هاي دولتي، ملت و دولت برقرار كرد، به طور قطع آسيب‌هاي جامعه بيش از پيش كاهش مي يابد.
وي گفت: اين استان در سال آينده بايد برنامه‌ ريزي‌ مناسبي در حوزه سمن ها داشته باشد.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري مركزي نيز در اين نشست گفت: سمن ها و موسسات مدني بايد در هر جايي كه نياز است حضور داشته باشند و نبايد در انجام امور كارها منتظر اعلام بخش دولتي باشند.
«بهروز اكرمي» افزود: فعاليت و راه اندازي سمن ها نبايد متكي به كميت باشد بلكه كيفي گرايي و حضور موثر در مناسبات اجتماعي و فرهنگي بايد سرلوحه امور اين بخش از جامعه باشد.
وي اظهار داشت: انتخابات سمن هاي استان مركزي ارديبهشت ماه سال آينده برگزار مي شود و بايد سياستي اتخاذ شود كه سمن هاي فعال و موثر حق شركت در اين فرآيند را داشته باشند.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري مركزي ادامه داد: سمن ها و ساير نهادهاي مدني با هدف پرداختن به دغدغه هاي اجتماعي راه اندازي شده اند و فعالان اين بخش نبايد خود را به بخش دولتي وابسته كنند‌.
اكرمي بيان كرد: فعاليت ها و اقدامات برنامه ريزي شده در سمن ها متفاوت از بخش دولتي است و فعالان اين بخش بايد از اين فرصت به بهترين شكل ممكن استفاده كنند.
وي افزود: مشاركت داوطلبانه و بهره گيري از ظرفيت هاي ارزشمند مردمي بايد ملاك فعاليت سمن هاي استان باشد و از وابستگي به بخش هاي ديگر پرهيز شود. .
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري مركزي اضافه كرد: سمن ها و انجمن هاي مردمي در راستاي رسيدگي هر چه بيشتر به چالش هاي اجتماعي ايجاد شده اند و بايد از هر گونه فعاليت هاي سياسي در اين مجامع پرهيز شود.
اكرمي افزود: نمايندگان سمن ها و نهادهاي مدني به غير از شوراي تامين مي توانند در تمام نشست هاي استانداري مركزي شركت كنند.
استان مركزي با 12 شهرستان داراي بيش از يك ميليون و 400 هزار نفر جمعيت است.
3017/3005/3075/

سرخط اخبار استان‌ها