دیپلمات كره شمالی پس از شكست مذاكرات با آمریكا راهی مسكو شد

مسكو - ایرنا - سفارت روسیه در پیونگ یانگ چند روز پیش از مذاكرات ناموفق آمریكا و كره شمالی در ویتنام از سفر معاون وزیر امور خارجه كره شمالی به روسیه برای رایزنی با همتایان روس خود خبر داد.

به گزارش ایرنا، سفارت روسیه در كره شمالی روز دوشنبه در فیس بوك خود نوشت: «ایم چون ایل» معاون وزیر امور خارجه كره شمالی از طریق هوایی و بندر ولادی واستوك عازم روسیه شده است.
در این گزارش آمده است: هدف اصلی از این سفر دیدار معاون وزیر خارجه كره شمالی از روسیه و رایزنی با ایگور مورگولوف معاون وزیر خارجه روسیه است.
معاونان وزرای خارجه روسیه و كره شمالی، اقدامات و نتایج همكاری های دو كشور در سال 2018 را جمع بندی خواهند كرد.
گفتنی است، 17 ماه مارس جاری هفتادمین سالروز امضای موافقت نامه همكاری های اقتصادی و فرهنگی بین كره شمالی و شوروی سابق و روسیه امروزی است.
مورگولوف و ایم چون ایل در این سفر قرار است درباره تبادل هیات های دو كشور گفت وگو و تبادل نظر كنند.
اداره اطلاعات و اخبار وزارت خارجه روسیه پیشتر اعلام كرده بود كه معاونان وزرای خارجه روسیه و كره شمالی روز 14 ماه مارس (پنجشنبه آینده) در مسكو دیدار می كنند.
روسیه و كره شمالی در خاور دور همسایه هستند و در عرصه های مختلف با یكدیگر همكاری می كنند.
روابط و همكاری های دو كشور در سالهای اخیر تحت تاثیر تحریم های شورای امنیت و نیز برخی تحریم های یكجانبه آمریكا قرار گرفته و محدود شده است.
در زمان حاضر هزاران كارگر كره شمالی در روسیه مشغول به كار هستند و آمریكا از كرملین خواسته كه آنان را اخراج كند.
روسیه از حل و فصل سیاسی و دیپلماتیك مساله هسته ای شبه جزیره كره با فرمت مشاركت همسایگان كره شمالی حمایت می كند حال آنكه آمریكا پس از روی كار آمدن ترامپ به دنبال حل و فصل مناقشه به صورت مستقیم و دوجانبه (آمریكا و كره شمالی) با پیونگ یانگ بوده است.
اروپام*391*1346**

سرخط اخبار جهان