طرح‌های اشتغالزای دانش‌بنیان در حوزه آب معرفی شد

تهران- ایرنا- طرح‌های اشتغالزای دانش‌بنیان در حوزه آب برای دریافت تسهیلات به سامانه كارا وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی معرفی شدند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست این معاونت به منظور حمایت از طرح های فناورانه اشتغالزا با بررسی های كارشناسانه طرح های واصله، 6 شركت بخش خصوصی را برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت تایید و به سامانه كارا (وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی) معرفی كرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب درخصوص این طرح ها گفت: از این 6 شركت دانش‌بنیان، چهار شركت در حوزه اشتغالزایی روستایی و در حوزه های آبزی پروری و محیط زیست و دو شركت در زمینه های طرح های فراگیر و در حوزه­های آب فعالیت دارند كه با توسعه فناوری باعث ایجاد و یا توسعه اشتغال در بخش ذیربط می شوند.
نادرقلی ابراهیمی بیان كرد: طرح های تولیدی كه بعد از پایلوت و یا در مرحله پایلوت با استفاده از فناوری های موجود توسط شركتهای داخلی دانش‌بنیان یا غیر دانش‌بنیان به مرحله تولید انبوه رسیدند جهت دریافت تسهیلات به سامانه كارا معرفی شدند.
وی افزود: طرح های تولید خوراك دام، پرورش ماهی در قفس و زنجیره آب شیرین كن از جمله طرح های اشتغالزایی هستند كه برای دریافت تسهیلات به سامانه كارا معرفی شده اند.
وی درباره این طرح ها توضیح داد: طرح توسعه فناوری پرورش ماهی در قفس در سواحل دریای شمال و جنوب در قالب 7 پایلوت 400 تُنی توسط شركت های تعاونی صیادی و شركت های دانش‌بنیان با مشاركت و همراهی سازمان شیلات ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اجرا درمی آید.
وی همچنین اظهار كرد: رشته ای از فعالیتهای اقتصادی دانش‌بنیان نیز برای استفاده از دریا برای تولید ماهی در محیط كنترل شده نیز فراهم می شود، طرح توسعه فناوری پرورش ماهی در قفس در استان های مازندران، گیلان و سیستان و بلوچستان آماده شده و مراحل اجرایی را طی می كند.
ابراهیمی تصریح كرد: در پروژه زیرسیستم های آب شیرین كن كه در حوزه تامین آب شیرین مورد نیاز كشور در سواحل جنوبی كشور است تولید پمپ های عمومی از طریق سامانه كارا مورد حمایت این ستاد قرار گرفته و با توجه به فناوری داخل كه یك شركت دانش‌بنیان روی این موضوع ایجاد كرده این محصولات به تولید انبوه می رسد.
وی درباره دیگر طرح اشتغالزای دانش‌بنیان گفت: تولید خوراك دام از سرشاخه های نیشكر، قرار است با حمایت معاونت علمی و با مشاركت شركت سرمایه گذاری جهاد نصر و معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزی در افق برنامه، 20 كارخانه 50 هزار تنی كه نتایج كارهای فناورانه آن در یك پایلوت چهار هزار تُنی در خوزستان تایید و به تولید رسیده است اجرایی شود.
علمی ** 9340** 1055

سرخط اخبار اقتصاد