۲۰ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۶
کد خبر: 83239109
۰ نفر
تو هم بخوان تا سبز شوي

انزلي-ايرنا- اينها نهالهاي اين سرزمينند . گروه كودك و نوجوان پويش فرهنگي 'تو هم بخوان ' . نهالهايي از هم اينك پربار و مثمر از تلاش و عشق به دانش آموختن و به كار بردنش براي امروز و فردايي بهتر.

به گزارش ايرنا، آنها با هدايت مربيانشان از شهريور ماه امسال تاكنون كتابهاي بسياري را خوانده اند. از آن ميان اما يكي برايشان نمادين شده ؛ ' من سبز مي شوم ' .
چرا كه خانه هاي زيباي حياط دار اين شهر ساحلي با درختان نارنج و انار و گلهاي رنگارنگ و معطر باغچه هايش و فضاهاي بازي و تفريح كودكان را به سرعت از دست داده و جاي خود را به آپارتمانهاي كوچك بي هويت مي دهند.
' من سبز مي شوم' نمادي است از تلاش براي ساختن جهاني بهتر . خانه اي قديمي و زيبا با درختانش در شرف تخريب و تبديل به برجي از سيمان و آهن است . اما 'چمن' كودك ساكن اين خانه دلبسته اين سرا است و خود را بخشي از آن مي داند . او كه قابليت تبديل به موجودات ديگر را دارد، زماني آب مي شود و ماهي و گاه درخت، و مي كوشد جلوي ويراني خانه را بگيرد.
اعضاي كودك و نوجوان تو هم بخوان ، مربيان و خانواده هايشان پس از ماه ها مطالعه و تلاش و ايده پردازي در همايشي همزمان با هفته درختكاري ، كتابخواني و درختكاري را بعنوان دو اقدام نيك و مفيد به حال زندگاني جشن گرفتند .
مربيان كتابخواني اين كودكان سه تن از جوانان فرهيخته و كنشگران كوشاي فرهنگي شهر انزلي هستند. آرمين صافدل، رويا نجارباشي و نيلوفر متجدد.
اعضاي گروه كودك و نوجوان تو هم بخوان نيز تشكيل شده از نيايش شريفي، آيناز وصالي، محمد وصالي، رها ميرشكار، شميم شفق، ديبا رمضاني ساحلي ، پارسا بخشي، هستي صالحي، تارا نصيري، ارسلان پاك طريق، آريا فتح نژاد.
تو هم بخوان سرودي را نيز براي اين مناسبت فرخنده با ترانه سرايي پرنيان قدرت نژاد و اجراي هامون وطن دوست خلق كرد.
آرمين صافدل، باني پويش تو هم بخوان در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت : از ميانه هاي پويش تو هم بخوان شهرونداني مراجعه مي كردند و از ما مي خواستند برنامه كتاب خواني كودك براي فرزندانشان بگذاريم.
شازده كوچولو خواني با همين هدف بود، كتابي كه طيف گسترده اي از مخاطبان را در بر بگيرد.
اواخر تابستان بود كه با طرح جام باشگاه هاي كتابخواني آشنا شديم كه دو سال در ايران برگزار شده بود و فراخوان سومين دوره اش تازه به ما رسيده بود. قضيه از اين قرار بود كه شهرهاي مختلف تيم هاي 10 نفره اي را تدارك مي بينند براي اين كه پيرامون كتابخواني فعاليتهاي خلاقانه ترويجي داشته باشند .
ما هم فراخوان داديم و توانستيم 10 كودك 10 تا 12 ساله را از مدارس و مخاطبان تو هم بخوان جمع كنيم از مهر ماه كار با اين بچه ها شروع كرديم و اين كه ببنيم سليقه و خواست خودشان چيست و چه تمايلي دارند. روي چند محور متمركز شديم كه خودشان ما را به آن سمت بردند. اولي محيط زيست بود شايد به خاطر اين كه بحث محيط زيست اين روزها داغ است و بچه ها هم آن را در مدارس و خانواده و از رسانه ها مي شنوند و خيلي دوست داشتند در مورد محيط زيست كار كنيم . ما يك سري كتابها با موضوع محيط زيست انتخاب كرديم كه از بين آنها كتابي به اسم من سبز مي شوم نوشته ناصر يوسفي درباره انتقاد به قطع درختان و تخريب ساختمانهاي قديمي و احداث ساختمان هاي جديد ، از آنجا كه اين مساله در انزلي نيز شايع شده تصميم گرفتيم كه اين كتاب را به طور گسترده به بچه هاي انزلي معرفي كنيم. بچه ها از موضوع نقاشي كشيدند ، كتاب را به اداره محيط زيست برديم و خوانديم. بچه ها يادداشتهاي محيط زيستي نوشتند كه منتشر كرديم و خوانديم تا اين كه تصميم گرفتيم يك اتفاقي را رقم بزنيم كه بيشتر از اين بچه هاي ديگر درگير شوند .
مسابقه اي در چهار بخش پيرامون كتاب من سبز مي شوم گذاشتيم در يكي از اين چهار بخش كه يكي نقاشي بود يكي نامه به نويسنده يكي كتاب صوتي و ديگري نوشتن فصل آخر كتاب ، ما براي بچه هاي انزلي تدارك ديده بوديم ولي با كمال تعجب از 9 نقطه ايران براي ما اثر فرستادند حدود 53 كودك شركت كردند .
وي اظهار داشت: جام باشگاه ها در سال 97 تمام شد ولي ما همچنان ادامه مي دهيم با اميد سبز شدن همه كودكان اين سرزمين كه اباداني ميهن را به همراه دارد.
پويش فرهنگي تو هم بخوان؛ همچون ' چمن' داستان زيباي من سبز مي شوم در خاك غني فرهنگ انزلي در حال ريشه دواندن است . سبز باد و سربلند.
6030

سرخط اخبار استان‌ها