۲۰ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۶
کد خبر: 83238996
۰ نفر
كشورهای جهان اسلام باید صادركننده فناوری شوند

تهران- ایرنا- یك كارآفرین فناور ایرانی گفت: كشورهای جهان اسلام باید به سمت صادرات فناوری رفته و منبع اصلی در تمام حوزه‌های علم و فناوری برای سایر كشورها باشند.

«امیرحسین كاراگاه» كارآفرین حاضر در دومین رویداد رویداد آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: شركت های ایرانی با هدف معرفی دستاوردهای خود به سایر شركت‌های كشور عمان در دومین رویداد ایسا شركت كردند.
وی افزود: برگزاری این رویداد در دانشگاه سلطان قابوس عمان، چالشی در تامین هدف ما در گسترش كسب و كار بود؛ زیرا مخاطبان اكثرا دانشگاهی بوده و طبیعتا نمی‌توانستند كسب وكاری را ایجاد كنند، برگزاری رویداد ایسا در قالب یك نمایشگاه تجاری راهكاری است تا شركت‌های حاضر در نشست بتوانند با همتایان خود در كشور میزبان دیدار داشته و تفاهم نامه‌های تجاری امضا كنند و فروش كالا داشته باشند.
وی بیان داشت: می‌توانیم نشستی میان اساتید كشور میزبان با كشورهای جهان اسلام برای تبادل مباحث علمی برگزار كرده و دستاوردهای دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی نیز به نمایش گذاشته شود.
این كارآفرین درباره تاثیر برگزاری چنین رویدادهایی در تجاری سازی آثار دانشمندان در سطح جهان اسلام گفت: قطعا اینكه دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام به نمایش گذاشته می‌شود، اتفاق بسیار خوبی است اما اغلب شركت‌هایی كه حضور داشتند به دنبال مخاطب تجاری بودند كه نیاز به تقویت در دوره های آتی دارد.
وی درباره جایگاه حوزه علم و فناوری در جهان اسلام گفت: اكنون كشورهای جهان اسلام در برخی از حوزه‌های علم و فناوری، صادركننده و در برخی حوزه ها، واردكننده فناوری هستند، ما باید به سمت صادرات فناوری رفته و منبع اصلی در تمام حوزه‌های علم و فناوری برای سایر كشورهای خارج از این حوزه باشیم، نكته حائز اهمیت دیگر بحث تبادل دانش در حوزه علم و فناوری در كشورهای جهان اسلام است.
وی یادآور شد: دلایل مختلف در سطوح حاكمیتی كشورها مانع از آن می‌شود كه تبادل اطلاعات به درستی اتفاق افتاده و یا تبادل اطلاعات با هزینه پایین انجام شود.
این كارآفرین در ادامه بیان داشت: اگر شركت‌ها خود را هم پیمان راهبردی در حوزه علم و فناوری بدانند، قاعدتا باید با هزینه‌های پایین‌تری دانش خود را در اختیار یكدیگر قرار دهند، باید این نگاه وجود داشته باشد كه قرار است ما در جهان اسلام یك هدف مشتركی داشته و حرف خود را در حوزه علم و فناوری به دنیا صادر كنیم.
در ادامه برگزاری نمایشگاه ایسا، «محمدرضا لر نژاد» یكی دیگر از دانشمندان كارآفرین كه در این نمایشگاه حضور داشت، گفت: بهتر است كه حضور زنان در اینگونه نشست‌ها بیشتر باشد و از ظرفیت آنان نیز در مباحث علم و فناوری به بهترین نحو بهره گرفته شود.
وی درباره رویداد آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) گفت: رویداد ایسا به شركت‌های حاضر، اختیارات مطلوبی برای ایجاد ارتباطات بهتر با دیگر شركت‌های جهان اسلام در كسب و كار ارائه كرد؛ البته میزان اثربخشی فعالیت‌های نمایشگاه قابل افزایش است.
این كارآفرین درباره تاثیر برگزاری رویداد ایسا در فرآیند تجاری سازی آثار دانشمندان در سطح جهان اسلام گفت: برگزاری این رویدادها، سبب برقراری ارتباطات علمی و همكاری مطلوبی بین ما و سایر شركت‌ها می‌شود؛ تاكنون ما توانسته‌ایم با دانشگاه‌های جهان اسلام و اساتید آن‌ها تعاملات مطلوبی برقرار كنیم.
وی افزود: افراد حاضر در این نشست و نمایشگاه از دانشگاه‌های معتبر بودند كه در حوزه‌های مختلف طرح‌های خود را ارائه كردند.
نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) با محوریت معرفی دستاوردهای دانشمندان به سرمایه گذاران و صنایع برپا شده است، هدف كلیدی این رویداد ایجاد ارتباط میان دانشمندان و صاحبان صنایع است تا محصولاتی دانش بنیان در راستای ارتقای سلامت و رفاه جامعه، هر چه بیشتر در دسترس صنایع با تمركز به جهان اسلام قرار گیرد.
این دومین بار است كه بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) رویداد ایسا را به موازات نشست استپ (8 تا 11 اسفندماه) برگزار كرد كه در آن 25 شركت از عمان، ایران، بلژیك، آمریكا، مصر، مالزی، قطر، پاكستان، نیوزیلند، تركیه، عراق و انگلیس حضور داشتند؛ نخستین بار این رویداد همزمان با سومین دوره نشست استپ در تهران، در سال 2017 برگزار شد كه 12 مجموعه از كشورهای مختلف اسلامی، مانند مصر، اندونزی و تركیه، نشستهایی را با دانشمندان برجسته جهان اسلام برگزار كردند.
علمی ** 9340** 1055