هلال احمر آذربايجان غربي در 1971 حادثه امدادرساني كردند

اروميه - ايرنا - مديرعامل جمعيت هلال احمر آذربايجان غربي گفت: اعضاي اين نهاد امسال در يكهزار و 971 حادثه امدادرساني كردند كه اين آمار در مدت مشابه سال گذشته امدادرساني به يكهزار و 792 حادثه را شامل مي شد.

سعيد رهبر سوره روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از اين تعداد يكهزار و 230 مورد امدادرساني جاده اي، 90 مورد امدادرساني در برف و كولاك و بيش از 360 مورد امدادرساني به مراجعه كنندگان حضوري به پايگاه هاي جاده اي هلال احمر بوده است.
وي ادامه داد: همچنين طي سال جاري هلال احمر آذربايحان غربي در 37 عمليات نجات از كوهستان هاي استان حضور داشته است.
وي با اشاره به اينكه 26 پايگاه ثابت، سيار، كوهستاني، شهري و بين شهري امداد و نجات در طول فصل زمستان براي كمك به مسافران آماده باش بود، اظهار داشت: 17 پايگاه ثابت امداد و نجات، 2 پايگاه ثابت كوهستان، 2 پايگاه ثابت امداد و نجات بين شهري و يك پايگاه امداد هوايي در اين طرح حضور دارد.
وي اعلام كرد: 11 هزار نفر در تعامل با جمعيت هلال احمر اين استان فعاليت‌هاي داوطلبانه بشردوستانه انجام مي دهند.
مديرعامل جمعيت هلال احمر آذربايجان غربي گفت: همچنين بيش از پنج هزار امدادگر و نجاتگر ثبت شده در سامانه هلال احمر اين استان فعاليت مي كنند و در آمادگي كامل براي مقابله با بحران قرار دارند.
رهبر سوره ادامه داد: امروز امدادگران و نجات‌گران جمعيت هلال احمر از آمادگي و توانمندي بسيار بالايي برخوردار هستند زيرا بايد هر لحظه آماده خدمت‌ رساني باشند.
وي اضافه كرد: امدادرساني در تصادفات جاده اي، رهاسازي خودروهاي گرفتار شده در برف و كولاك، آموزش و كمك به بستن زنجير چرخ در جاده هاي برفي، انجام امداد و كمك هاي اوليه سرپايي، خدمات اسكان اضطراري براي در راه ماندگان در پايگاههاي جاده اي و توزيع اقلام زيستي و غذايي از جمله خدماتي بود كه جمعيت هلال احمر در طرح زمستاني ارائه كرد.
وي اعلام كرد: شماره تماس سه رقمي «112» و «33831875» هلال احمر به صورت شبانه روزي آماده پاسخگويي و امدادرساني به حادثه ديدگان است.
به گزارش ايرنا طرح امداد و نجات زمستاني از 22 آذر ماه جاري آغاز شد و به مدت 92 شبانه روز ادامه دارد.
آذربايجان غربي از جمله استان هاي سردسير كشور است كه به علت موقعيت جغرافيايي و شرايط آب و هوايي منحصر بفرد همواره در معرض بحران هاي طبيعي نظير سيل و زلزله قرار دارد و كسب آمادگي براي امدادرساني و كاهش دامنه آسيب ها و خسارت هاي آن جزو ضرورت هاي زندگي اجتماعي شهروندان اين استان محسوب مي شود.
آذربايجان غربي 17 شهرستان، 42 شهر و بيش از 2 هزار و 800 روستا دارد و جمعيت آن حدود سه ميليون و 300 هزار نفر است.
جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران يك سازمان غيرانتفاعي ايراني و عضوي از نهضت بين‌المللي صليب سرخ و هلال احمر است و در داخل كشور ايران و در برخي موارد در ديگر مناطق جهان به فعاليت‌هاي امدادي و بشردوستانه فعاليت دارد.
هلال‌احمر طبق وظايف بين‌المللي خود (كميته بين‌المللي صليب سرخ) بايد در مواقع بروز بحران‌هايي نظير سيل، زلزله و جنگ و غيره در داخل و خارج مرزها به امدادرساني و خروج مصدومان و قربانيان اين حوادث كمك كند.
هلال احمر جمهوري اسلامي ايران داراي سازمان‌هاي زيرشاخه متعددي است كه طيف گسترده‌اي از خدمات پزشكي، بهداشتي، آموزشي و امدادي را در بر مي‌گيرد.
حمايت از آسيب ديدگان نظامي و غير نظامي، آمادگي در برابر سوانح، پاسخ گويي به سوانح، كمك به بهبود بهداشت و سلامت جامعه، گسترش اصول هفتگانه نهضت بين المللي صليب سرخ وهلال از محورهاي اصلي فعاليت جمعيت هلال احمراست.
9918/7129