دستور رسیدگی به وضعیت طاق كسرا صادر شد

بغداد - ایرنا - در پی انتشار اخباری مبنی بر تخریب بخشی از طاق كسرا یا ایوان مدائن، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق ضمن بازدید از این منطقه تاریخی دستور رسیدگی به وضعیت آن را صادر كرد.

به گزارش ایرنا از وزارت فرهنگ عراق، 'عبدالامیر الحمدانی' وزیر فرهنگ و گردشگری این كشور طی بازدید از برجسته ترین اثر تاریخی دوره ساسانی در جنوب شرقی بغداد دستور انجام یك بررسی مطالعاتی با همكاری دانشگاه بغداد صادر كرد.
بر اساس این دستور قرار است پس از مشخص شدن علت و عوامل تخریب بخشی از طاق كسرا نسبت به مرمت آن اقدام شود.
در این گزارش آمده است كه تخریب یاد شده مربوط به بخش های اصلی و باستانی طاق كسرا نبوده بلكه همان بخشی بوده است كه اخیرا از سوی یك شركت كشور چك آجرچینی شده بود.
پیشتر رسانه های عراق به نقل از 'كاظم الشمّری' نماینده ائتلاف الوطنیه (ایاد علاوی) در پارلمان عراق نوشتند كه این اثر برجسته تاریخی در جنوب شرقی بغداد پایتخت عراق بدلیل بی توجهی و عدم مرمت، در معرض تخریب كامل قرار گرفته است.
وی با انتشار ویدئویی از تخریب بخشی از طاق كسرا خبر داده بود.
این نماینده پارلمان عراق از رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر فرهنگ عراق و همچنین سازمان یونسكو خواسته بود برای نجات این اثر بی نظیر تاریخی اقدام عاجل بعمل آورند.
الشمری در بیانیه ای به همین مناسبت، تاكید كرده بود كه در پی ریزش بخشی از طاق كسرا، بخش های دیگری از آن در معرض ریزش قرار دارد و هر لحظه ممكن است ویران شود.
این در حالی است كه بسیاری از آثار تاریخی و كهن عراق در سالهای پس از اشغال این كشور از سوی آمریكا بدلیل بی توجهی و ناامنی در معرض تخریب و یا سرقت آثار قرار گرفت.
در طول سالهای اشغال عراق از سوی آمریكا و متحدان غربی اش (2003 - 2011) و نیز ناامنی ها و هجوم داعش به سوریه و عراق، بسیاری از آثار تاریخی و موزه های این دو كشور تخریب و یا آثار آن به سرقت رفت.
با هجوم گروهك تروریستی تكفیری داعش به عراق(2014) و اشغال نزدیك به یك سوم خاك این كشور، تخریب عمدی آثار تاریخی عراق در دستور كار این گروهك تكفیری قرار گرفت و بسیاری از آثار بشكل كامل و یا جزیی تخریب شد.
طی این مدت بسیاری از آثار تاریخی و عتیقه عراق نیز به سرقت رفت و سر از حراجی ها و موزه های كشورهای غربی و آمریكا درآورده است كه طرف عراقی با توجه به قوانین بین المللی مسئولیت كلیه موارد مربوط به دوران اشغال را متوجه آمریكا و سپس داعش می داند.
خاورم*4*353*380*

سرخط اخبار جهان