تكمیل طرحهای نیمه تمام گلستان 30 تا 40 سال زمان نیاز دارد

گرگان - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت كه تكمیل و بهره برداری از یك هزار و 200 طرح نیمه تمام موجود در این استان نیازمند 10 هزار میلیارد تومان اعتبار است كه با روند كنونی تخصیص اعتبار به 30 تا 40 سال زمان نیاز دارد.

محمد ولی روزبهان طی گفتگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی و با تشریح وضعیت گلستان افزود: مشاركت و بهره مندی از توان و فرصت بخش خصوصی در تكمیل پروژه های استان اصل غیر قابل انكار است و در شرایط كنونی اقتصاد كشور می بایست از این ظرفیت به خوبی استفاده شود چراكه اتكا و انحصار به برداشت از منابع دولتی نتیجه بخش نخواهد بود.
وی اضافه كرد: در حوزه هایی همچون تامین منابع آب شرب و كشاورزی، تكمیل و احداث راههای مواصلاتی، بهبود حمل و نقل عمومی و حوزه ارتباطات گلستان باید با اولویت و به صورت جدی تری ورود كنیم.
وی با اشاره به قانون برنامه توسعه، افزود: طرح های نیمه تمام شناسایی و ارزیابی های مالی برای تكمیل آن ها به روز می شود و با ورود بخش خصوصی میزان منابع مالی تزریق شده بیشتر شده تا روند تكمیل آن ها شتاب گیرد.
وی گفت: مقدمات واگذاری تعداد قابل توجهی از طرح های نیمه تمام اولویت دار گلستان در بخش هایی همچون كشاورزی، سلامت، راه و آموزش فراهم تا در سال 98 به بخش خصوصی برای تكمیل و بهره برداری واگذار شود.
* 950 میلیارد ریال برای ساخت آزاد راه در گلستان
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان همچنین گفت: برای ساخت تنها آزاد راه این استان شمالی از نوكنده تا آشخانه به طول 310 كیلومتر 950 میلیارد ریال اعتبار از منابع مختلف در نظر گرفته شده است.
روزبهان افزود: از این اعتبار به طرح های در دست اجرا شامل كمربندی گرگان، تعریض جاده مینودشت - گالیكش و استانداردسازی دور برگردان ها اختصاص داده می شود.
به گزارش ایرنا، سالیانه از این مسیر جدای از گذر كامیونت، كامیون و تریلی برای جابجایی كالا 20 میلیون نفر مسافر با وسایل نقلیه شخصی و عمومی برای رسیدن به مناطق گردشگری شمال و اماكن زیارتی مشهد مقدس تردد می كنند.
مسیر كنونی نوكنده - گرگان - آشخانه از داخل شهرها و مناطق جنگلی و بویژه جنگل گلستان عبور می كند.
* شیرین سازی آب دریای خزر برای توسعه گلستان
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان در ادامه گفت كه عملیات فعال سازی آب شیرین كن برای بهره مندی از آب دریای خزر در استان با جدیت پیگیری می شود.
روزبهان افزود: اكنون اجرایی شدن مصوبه سفر رییس جمهوری در خصوص شیرین سازی آب دریای خزر در شمال استان گلستان مرحله نهایی خود را طی می كند.
به گفته وی با اجرایی شدن طرح مزبور در گلستان بخشی از آب مورد نیاز اعم از آشامیدنی و كشاورزی با استفاده از دریای خزر تامین می شود.
بهره برداری از نخستین تاسیسات آب شیرین كن بندرتركمن با ظرفیت تصفیه روزانه 10 هزار مترمكعب آب لب شور امسال با حضور وزیر نیرو بهره برداری شد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان همچنین به خرید زمین برای آغاز عملیات اجرایی ساخت سد شصت كلاته با هدف تامین آب آشامیدنی گرگان و شهرهای همجوار اشاره كرد و افزود: اكنون 97 درصد تامین آب شرب گلستان از جمله گرگان از منابع زیر زمینی است.
به گزارش ایرنا در صورت اجرایی شدن طرح مزبور سالیانه 10 میلیون متر مكعب آب شرب شهرهای گرگان، كردكوی، بندرگز و گمیشان تامین می شود.
روزبهان همچنین به تخصیص اعتبار برای تكمیل سد در دست ساخت نرماب چهل چای مینودشت در شرق گلستان اشاره كرد و گفت: با تخصیص اعتبار صورت گرفته تلاش داریم تا پایان سال آینده شاهد بهره برداری از این سد برای تامین آب شرب و زراعی در شرق استان باشیم.
عملیات اجرایی سد نرماب چهل چای از سال 1390 با اعتبار اولیه چهار هزار میلیارد ریال بر روی سه رودخانه نرماب چهل چای و خرمالو مینودشت آغاز شده و تاكنون حدود 80 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
این سد علاوه بر تامین آب شرب چهار شهر و 130 روستای شرق گلستان كنترل و ذخیره سیلاب، توسعه و بهبود كشاورزی در اراضی تحت پوشش، استفاده صحیح از منابع آب زیر زمینی و تلفیق آن با آب سطحی و نیز توسعه صنعت گردشگری را هدف گذاری كرده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان با بیان این كه بهبود سرمایه گذاری در حوزه تامین آب استان از اولویت های اصلی به شمار می رود، افزود: با وجود فعالیت های خوبی كه طی دو سال اخیر برای تامین آب منطقه صورت گرفت ولی همچنان كمبود زیادی وجود دارد.
* گردشگری مزیت نخست گلستان محسوب شود
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت كه صنعت گردشگری مزیت نخست این استان بوده و باید زمینه توسعه آن مورد توجه جدی تری قرار گیرد.
به گفته وی حوزه گردشگری گلستان تاكنون به دلایلی مختلفی مغفول مانده است و در وهله نخست باید زمینه شناساندن جاذبه های آن را با استفاده صحیح از توانمندی رسانه ها در دستور كار قرار داد.
روزبهان ظرفیت های بالقوه گردشگری گلستان را بیشتر از استان های مطرح كشور همچون اصفهان، گیلان، مازندران و فارس دانست و افزود: وجود دومین دیوار دفاعی جهان، بلندترین برج خشتی جهان؛ چشم انداز بی نظیر جنگل های هیركانی بهمراه دشت های سرسبز و زندگی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب گوناگون در كنار هم از جاذبه های بكر منطقه برای رونق صنعت گردشگری است.
وی افزود: طی دو سال اخیر برای معرفی جاذبه های گلستان در جذب گردشگر و توریست اقدام های خوبی صورت گرفته بطوریكه استان از مسیر عبوری در حال تبدیل به مقصد گردشگری است.
وی برگزاری سالانه جشنواره اقوام در گلستان را یكی دیگر از فرصت های استان در حوزه رونق گردشگری خواند و افزود: امسال اجرای این جشنواره با استقبال خوب سفرا و نمایندگان كشورهای مختلف همراه بود.
روزبهان همچنین گریزی به وجود سواحل ماسه ای بكر با چشم اندازهای منحصر بفرد در شهرستان های گمیشان، بندرتركمن و بندرگز زد و افزود: باید وجود این ظرفیت و جاذبه استان به گردشگران بیش از گذشته معرفی شود.
وی اضافه كرد: با تقویت زیرساخت ها و شتاب در ایجاد راه های دسترسی مطلوب یقینا شاهد یك جهش در بخش گردشگری استان گلستان خواهیم بود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت: یكی از سرمایه های معنوی استان در بخش گردشگری، وجود فرهنگ ها و خرده فرهنگ های متعالی ساكنین این خطه بوده به نحوی كه به اذعان مسافران و گردشگران بیشمار، آرامش، همزیستی و البته مهمان پذیری اهالی استان زبانزد و مثال زدنی است.
وی ادامه داد: هرچند ایرانیان به طور عام مهمان پذیر و خونگرم هستند اما این ویژگی نزد مردم گلستان بسیار مشهود تر است.
* بندر خشك اینچه برون فرصت توسعه گلستان
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت: بندرخشك در منطقه اینچه برون گنبد كه زیرساخت های آن مهیا شده كه از قابلیت بالایی در ترانزیت كالا در مسیر چین به ایران برخوردار و می تواند زمینه ساز توسعه منطقه باشد.
روزبهان با بیان اینكه سالانه 8 تا 10 هزارتن ظرفیت ترانزیت كالا از این بندر وجود دارد، افزود: جابجایی و انتقال هر تن بار از بندرخشك اینچه برون در عمل برای دو نفر شغل مستقیم ایجاد می كند.
بهبود نظام حمل و نقل كشور با تكیه برحمل زمینی كالا در فواصل طولانی توسط راه آهن و فواصل كوتاه توسط كامیون، كاهش قیمت تمام شده كالا، تسهیل عملیات گمركی و استفاده از مرز به عنوان نقطه عبور، تسهیل تجارت آزاد به منظور ایجاد ارزش افزوده و تنظیم اقتصادی بازار از جمله مزایای بندرخشك است.
وی پیگیری عملیاتی شدن راه آهن اینچه برون به شاهرود در استان سمنان را یكی از طرح های مهم توسعه گلستان برشمرد و افزود: بهره برداری از این طرح ضمن این كه جنوب كشور به شمال و چین را از طریق تركمنستان تسهیل می كند، رونق منطقه آزاد اینچه برون را نیز در پی خواهد داشت.
* رونق صنعت در گلستان مغفول مانده است
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت: صنعت در این استان ظرفیت خوبی برای رشد و توسعه دارد ولی رونق آن به دلایلی همچون محیط زیست جدی گرفته نشده است.
وی با بیان این كه طی سال های اخیر زیر ساخت های صنعت در گلستان رشد داشت، افزود: ولی جا دارد كه سرمایه گذاری در رونق صنعت استان دوچندان شود.
روزبهان اضافه كرد: امروز برای ایجاد صنایع بزرگ در گلستان با محدودیت فراوان در زیرساخت ها از قبیل جاده، آب و برق در شهرك ها و نواحی صنعتی مواجهیم كه باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی گفت: به عنوان نمونه برای توسعه شهرك صنعتی یك هزار هكتاری اترك در شمال استان گلستان برق مورد نیاز توسعه با هدف استقرار صنایع بزرگ وجود ندارد.
وی خام فروشی محصولات كشاورزی را یكی دیگر از ضعف های بزرگ گلستان برشمرد و افزود: ضرورت دارد كه برای ایجاد صنایع تبدیلی در حوزه كشاورزی و تولید ثروت در استان بیشتر تلاش شود.
طبق آخرین گزارش سازمان جهادكشاورزی گلستان میزان تولیدات استان 4 میلیون و 950 هزار تن است.
در استان گلستان یك هزار و 200 واحد تولیدی در بخش های صنعت و صنایع تبدیلی كشاورزی وجود دارد.
*جذب 120 درصدی اعتبارات دور نخست سفر رییس جمهوری به گلستان
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت: تاكنون اعتبارات سفر نخست دكتر روحانی رییس جمهوری به استان گلستان كه آذر ماه سال 93 انجام شد 120 درصد جذب داشته است.
روزبهان افزود: در این سفر 6 هزار و 300 میلیارد ریال اجرای مصوبه در نظر گرفته شده بود در حالی كه تاكنون برای اجرا و بهره برداری از آن ها هفت هزار و 540 میلیارد ریال اعتبار جذب شد.
نخستین سفر كاروان تدبیر و امید به گلستان روزهای 11 و 12 آذر 93 انجام شد بیش از 120 پروژه با اعتباری بالغ بر 630 میلیارد تومان مورد تصویب هیات دولت قرار گرفت.
همچنین در سفر دوم دكتر روحانی به گلستان كه 24 و 25 دی ماه امسال انجام گرفت، علاوه بر امضای تفاهم نامه 20 هزار میلیارد ریالی برای اجرای 63 طرح پیش بینی شده در استان دو هزار و 894 میلیارد تومان تعهد شد.
استان گلستان نزدیك به 1.9 میلیون نفر جمعیت در سطح 14 شهرستان دارد.
2729/6204/7333

سرخط اخبار استان‌ها