روش ترخیص یك روزه كالاهای اساسی از گمركات كشور طراحی شد

تهران- ایرنا- سخنگوی كمیسیون صنایع مجلس، گفت: روش خاصی برای ترخیص یك روزه تمامی كالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی، گوشت، دارو و... از گمركات كشور طراحی شده است تا نیاز مردم به این كالاها به راحتی رفع شود.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، ولی ملكی روز یكشنبه در تشریح نشست كمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: نشست كمیسیون با حضور فرشاد مقیمی، معاون صنعت وزارت صنعت، معدن و تجارت و مهدی میراشرفی رییس گمرك كل كشور برگزار شد.
نماینده مردم مشكین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در ابتدای این جلسه گزارش كاملی از مسائل و مشكلات گمرك و كالاهای رسوب شده در گمركات كشور، ارائه شد. براساس این گزارش مشخص شد مكانیزمی خاصی برای ترخیص یك روزه تمامی كالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی، گوشت ، دارو و... از گمركات كشور طراحی شده است تا نیاز مردم به این كالاها رفع شود.
وی با بیان اینكه براساس گفته‌های آقای میراشرفی 10 هزار كانتینر لوازم یدكی خودرو مدت مدیدی در گمرك رسوب كرده است، اظهار كرد: انتشار این خبرها در جامعه باعث تخریب اذهان عمومی می‌شود چراكه مردم تصور می‌كنند خودروسازان تعمدا و با هدف افزایش قیمت چهارچرخ‌ها، كانتینرهای لوازم یدكی را از گمرك ترخیص نمی‌كنند. این در حالی است كه خودروسازان علی رغم پرداخت هزینه مربوط به خرید این قطعات به دلیل مشكلات موجود در مبادلات بانكی میان ایران، كلن و چین تاكنون نتوانستند برگه سبز موردنیاز ترخیص را دریافت كنند.
ملكی ادامه داد: خودروسازان ناچارند روزانه بابت كانتینرهای حاوی لوازم یدكی موجود درگمرك هزینه‌های كلانی پرداخت كنند در واقع این شركت‌ها هزینه‌های بسیاری بابت كرایه كانتینرهای حاوی قطعات می‌پردازند كه این هزینه در طول زمان صرفه افتصادی ندارد.
سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح كرد: به زعم رییس گمرك ماندگار شدن لوازم یدكی خودرو در گمرك به نفع خودروسازان نیست.
ملكی خاطرنشان كرد: براساس گفته‌های آقای مقیمی، نماینده شركت چانگان با خودروسازان به توافق رسیده تا قطعات موردنیاز خودروی چانگان آزاد شود و تولید این خودرو در كشور رونق گیرد.
سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار كرد: براساس پیشنهاد بنده مقرر شد با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی، رییس گمرك كل كشور، بانك مركزی و اعضای كمیسیون صنایع كمیته‌ای برای تعیین و تكلیف كالاهای رسوب شده در گمرك تشكیل شود.
سیام*1744*1535