۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰
کد خبر 83238465
۰ نفر
نشانه گیری ایران و عراق برای تجارت 20 میلیارد دلاری

تهران-ایرنا- تجارت ایران و عراق در حال افزایش است؛ تا آنجا كه صادرات كالاهای ایرانی به عراق امسال نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد افزایش داشته است؛ در چنین شرایطی، دستیابی به تجارت 20 میلیارد دلاری تا دو سال آینده، دور از انتظار نیست.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، با افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران و عراق، این كشور در حال تبدیل شدن به اصلی ترین بازار صادراتی ایران است و حتی در ماه هایی از سال، صادرات ایران به عراق از صادرات كشورمان به چین هم بیشتر شد.
این در شرایطی است كه همسایه غربی ایران با توجه به پشت سر گذاشتن چند جنگ مختلف اكنون نیاز به بازسازی در تمام حوزه ها دارد و ایران اقتصادی ترین گزینه برای حضور در این كشور است.
بر همین اساس وزیر صنعت معدن وتجارت ایران چندی پیش با اشاره به اینكه اكنون حجم مبادلات ایران با عراق بیش از 10 میلیارد دلار است، بر لزوم افزایش این رقم تا 20 میلیارد دلار تا دو سال آینده تاكید كرد.
همچنین با هدف توسعه تجارت با عراق، معاون اول رییس جمهوری ایران، در ابلاغیه‌ای به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و بانك مركزی اعطای تسهیلات ارزی حمایت از صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی به عراق را به دو سال افزایش داد.
با وجود مزیت های متعدد ایران برای حضور در بازار عراق، مسائل بانكی، مشكلات مربوط به روادید و همچنین عدم توازن تجارت بین ایران و عراق را می توان مهمترین موانع بر سر راه افزایش تجارت با این كشور دانست.
با این حال، سازمان توسعه تجارت ایران حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در 9 ماه امسال را هفت میلیارد و 356 میلیون دلار اعلام كرده است.
این حجم از تجارت به طور مساوی بین دو كشور تتسیم نشده و در حالی كه ایران در 9 ماه امسال هفت میلیارد و 322 میلیون دلار صادرات به عراق داشته، سهم صادرات عراق به ایران در این دوره زمانی تنها 36 میلیون دلار بوده است.

**تجارت ایران با عراق امسال به 13 میلیارد دلار می رسد
درهمین زمینه «یحیی آل اسحاق»، رئیس اتاق مشترك ایران و عراق در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به اینكه وضعیت بازار عراق در حوزه های سرمایه گذاری و تجارت به دلیل شرایط این كشور ویژه است، افزود: زمینه های سرمایه گذاری در حوزه های مختلف عراق از امور زیربنایی گرفته تا مسائل جاری، باعث شده تا 15 سال دیگر این كشور بزرگترین منطقه سرمایه پذیر در كشورهای همسایه ایران باشد.
وی ادامه داد: تجارت ایران با عراق تا پایان سال به 12 تا 13 میلیارد دلار می رسد بنابراین توسعه تجارت با این كشور تا دوسال دیگر به 20 میلیارد دلار به احتمال قوی محقق خواهد شد.
آل اسحاق به زمینه سازی و بستر سازی صورت گرفته در این حوزه اشاره كرد و افزود: عزمی كه مسئولان دو كشور دارند كار را برای رسیدن به این عدد آسان تر خواهد كرد.
وی تاكید كرد: مجموع امكانات، نیازها، نیروی انسانی و خدمات فنی و مهندسی، دستیابی به رقم 20 میلیارد دلار را هموار می كند و امیدواریم در سفر رئیس جمهوری مقدمات و بسترهای باقیمانده فعال شود.

**صادرات 3 میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی به عراق
رئیس اتاق مشترك ایران و عراق به مشكلات زیربنایی در تجارت ایران با عراق اشاره كرد و گفت: مسائلی مانند برگزار نشدن جلسه های كمیسیون مشترك با عراق در چهار سال گذشته و یا اختلافات بر سر اروندرود باید حل و فصل شود.
به گفته وی، با احداث خط آهن جنوب و ساخت پل ارتباطی، ایران علاوه بر عراق، به بازارهای اردن و سوریه نیز وصل خواهد شد.
وی وجود برخی از قوانین و مقررات، مشكلات گمركی و مسائل مربوط به نقل و انتقال پول را از دیگر چالش های همكاری اقتصادی با این كشور همسایه دانست و افزود: اگر این امور را سامان دهیم، آینده روشنی در پیش روی تجارت با عراق وجود دارد.
آل اسحاق، عراق را بزرگترین بازارخدمات فنی و مهندسی ایران دانست و ادامه داد: ایران در بازار عراق تا سه میلیارد دلار پروژه های فنی و مهندسی دارد؛ در زمینه برق و انرژی نیز هم اكنون سالانه 2 میلیارد دلار صادرات به عراق داریم.

*افزایش 50 درصدی صادرات كالا به همسایه غربی
«سید حمید حسینی» دبیر اتاق مشترك ایران و عراق نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، مجموع تجارت كالایی، گردشگری، خدمات و ترانزیت با عراق را 13 میلیارد دلار عنوان كرد و گفت: رسیدن به 20 میلیارد دلار كار سختی نیست.
وی با اشاره به اینكه امسال صادرات كالا به عراق در 11 ماهه، 50 درصد نسبت مدت مشابه پارسال افزایش داشت، افزود: مجموع صادرات پارسال ایران به عراق 6 میلیارد و 400 میلیون دلار بود كه این رقم امسال تاكنون به 8 میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده و پیش بینی این است كه تا پایان سال به 9 میلیارد دلار افزایش پیدا كند.
حسینی به حضور گردشگران سلامت عراقی در ایران اشاره كرد و ادامه داد: سالانه سه میلیون گردشگر عراقی به ایران می آیند كه به نوعی صادرات خدمات به شمار می رود.
وی حجم صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق را 1.8 میلیارد دلار در سال دانست و تاكید كرد: همچنین صدور تجهیزات نظامی نیز به عراق انجام می شود و در مجموع مبادلات ایران حجم قابل قبولی است و به راحتی قابل افزایش است.
این فعال اقتصادی افزود: در صنعت برق به تنهایی می توان سالانه پنج میلیارد دلار به عراق برق بفروشیم، خدمات فنی مهندسی صادر كنیم و تجهیزات برق را به عراق بفرستیم.
وی گفت: در حوزه ساختمان و مصالح ساختمانی، با توجه به حجم عظیم بازسازی كه در عراق شروع شده می توانیم سهمی پنج میلیارد دلاری در بازار عراق به دست آوریم.

** رقبا آماده حضور در عراق نیستند
حسینی ادامه داد: به تازگی پوشاك، محصولات نساجی، مبلمان ، كیف و كفش و چرم هم بازار خوبی در عراق پیدا كرده و در حال افزایش حجم آن هستیم.
وی با اشاره به اینكه صادرات كالایی ایران به عراق می تواند به تنهایی به 12 میلیارد دلار برسد، گفت: این رقم اكنون 9 میلیارد دلار است اما با تحرك و حضور شركت های بزرگ ایران در بازار عراق افزایش پیدا می كند.
به گفته دبیر اتاق مشترك ایران و عراق، 12 میلیارد دلار صادرات كالا در كنار صادرات 3 میلیارد دلاری خدمات فنی و مهندسی و صادرات 3 میلیارد دلاری برق و گاز می تواند تجارت ایران با عراق را به حدود 18 میلیارد دلار برساند و بقیه فاصله موجود تا 20میلیارد دلار را می توان با گردشگری و گردشگری سلامت به دست آوریم.
وی با اشاره به اینكه بسیاری از رقیبان ایران نمی توانند در عراق حضور پیدا كنند، گفت: از دیدگاه آنها عراق هنوز امن نیست و كشورهای اروپایی و جنوب شرق آسیا آمادگی جدی برای حضور در عراق ندارند و این مهمترن مزیت ماست.
حسینی افزود: نزدیكی ایران به بازارهای مصرف عراق و كاهش هزینه های حمل حضور ایران در عراق را رقابتی كرده و حتی ایران امسال توانست تركیه را در بازار عراق پشت سرگذارد زیرا اگر تركیه بخواهد كالایی را به جنوب عراق برساند حدود 5 هزار دلار باید هزینه حمل پرداخت كند در حالی كه ایران با 500 دلار این كار را انجام می دهد.

**مصیبت رقابت خودمان با خودمان
وی مهمترین مشكل حضور ایران در بازار عراق را رقابت خودمان با خودمان دانست و افزود: مشكلاتی مانند روادید وعدم توازن تجارت با عراق موانع دیگر ایران برای حضور در عراق است.
دبیر اتاق مشترك ایران و عراق به نبود توازن تجارت با عراق اشاره كرد و گفت: در حالی كه ایران سالانه بیش از 9 میلیارد دلار كالا به عراق صادر می كند اما صادرات عراق به ایران 90 میلیون دلار بیشتر نیست؛ بنابراین باید تلاش كنیم بخشی از واردات كشور را از كانال عراق انجام دهیم.
اقتصام**4018**9189