۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
کد خبر 83238444
۰ نفر
نماینده آمریكا: مادورو قصدی برای ترك قدرت ندارد

تهران - ایرنا - نماینده آمریكا در امور ونزوئلا اعلام كرد كه هیچ نشانه ای مبنی بر موافقت «نیكلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا برای مذاكره با «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت به منظور پایان دادن به بن بست سیاسی در این كشور، مشاهده نمی شود.

به گزارش روز یكشنبه خبرگزاری رویترز از واشنگتن، «الیوت آبرامز» كه در دولت های «رونالد ریگان» و «جرج دبلیو بوش» خدمت كرده است، با اشاره به اینكه هر گونه راهكاری باید از طریق مذاكره در بین ونزوئلایی ها حاصل شود، گفت كه آمریكا به محض موافقت مادورو با كناره گیری از قدرت، به لغو یا كاهش تحریم های واشنگتن و برداشتن محدودیت های مسافرتی، كمك می كند.
آبرامز در عین حال احتمال موافقت رئیس جمهوری ونزوئلا برای آمادگی جهت مذاكره برای كناره گیری از قدرت را كم اهمیت جلوه داد و افزود: تاكتیك مادورو، باقی ماندن در قدرت است.
حدود 56 كشور گوایدو را به عنوان رئیس موقت دولت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند، اما مادورو همچنان از حمایت روسیه و چین و كنترل گری نهادهای دولتی از جمله ارتش برخوردار است.
در همین حال، نماینده آمریكا در امور ونزوئلا با نمایندگان روسیه در ایالات متحده دیدار و با آنها در مورد حمایت مسكو از مادورو گفت و گو كرده است.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه پیشتر در ماه جاری و پس از گفت و گوی تلفنی با «مایك پمپئو» همتای آمریكایی اش گفت كه مسكو برای مشاركت در مذاكرات دو جانبه در مورد ونزوئلا آماده است.
در این میان، آبرامز گفت: روس ها به دلایل مشخصی از رفتار مادورو، خرسند نیستند و به وی توصیه های كرده اند، اما مادورو این توصیه ها را به كار نگرفته است.
براساس این گزارش، واشنگتن از بانك های خارجی خواسته است تضمین دهند كه مادورو و مقام های دولتی ونزوئلا دارایی هایی را در خارج از این كشور پنهان نكرده اند.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریكا هفته گذشته تهدید كرد كه موسسات مالی در صورت كمك به مادورو، تحریم می شوند.
به گزارش رویترز، ونزوئلا مبلغ سه میلیارد و یكصد میلیون دلار به روسیه بدهی دارد، به طوری كه «روس نفت» غول نفتی روسیه از سال 2006، دستكم 17 میلیارد دلار وام و خط اعتباری برای ونزوئلا صادر كرده است.
از سویی، آبرامز با اشاره به اینكه هنوز با مقام های دولتی چین در مورد حمایت پكن از مادورو گفت و گو نكرده است، از مذاكره با طرف چینی، در این خصوص خبر داد.
نماینده آمریكا همچنین از كوبا به عنوان حامی دولت ونزوئلا انتقاد كرد و گفت كه هاوانا طی دهه ها، نفت كاراكاس را در ازای حمایت اطلاعاتی و غیره از مادورو، در اختیار دارد.
كوبا از زمان انقلاب بولیواری كه در دوره زمامداری «هوگو چاوز» در سال 1998 آغاز شد، حامی اصلی دولت سوسیالیست ونزوئولا بوده است.
این در حالی است كه كوبا سخنان مقام هایی چون آبرامز را كذب محض خوانده كه با هدف هموار كردن راه مداخله نظامی آمریكا در ونزوئلا مطرح شده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا مداخله نظامی واشنگتن در ونزوئلا را به عنوان یك گزینه برای این كشور، مطرح كرده است.
ونزوئلا به دلیل بحران اقتصادی و سیاسی، دستخوش اعتراض های مردمی است. ناآرامی در ونزوئلا، به افزایش مهاجرت از این كشور و رشد نرخ تورم دامن زده است.
دولت ونزوئلا با حمایت روسیه، چین، تركیه، ایران و برخی كشورهای دیگر، تحولات اخیر را تلاش برای كودتا علیه كاراكاس دانسته و دخالت های خارجی در امور داخلی ونزوئلا را رد كرده است.
آمریكا و بسیاری از كشورهای آمریكای لاتین مدعی اند كه مادورو به واسطه سیاست های خود، ونزوئلا را با تورم دو میلیون درصدی به ورطه بدترین بحران اقتصادی كشانده است.
مادورو می گوید جنگ اقتصادی تحت هدایت آمریكا با هدف واداشتن وی به واگذاری قدرت جریان دارد.
اروپام**9109** 1908