۱۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۶
کد خبر: 83238414
۰ نفر
برخورد دوگانه لندن با عروس داعشی و نازنین زاغری

لندن - ایرنا - وزیر امور خارجه انگلیس در گفت ‌وگو با شبكه 'بی.بی.سی' در حالی كوتاهی لندن برای نجات فرزند انگلیسی عروس داعشی را به بهانه حضور او در منطقه جنگی توجیه كرد كه اعطای حمایت دیپلماتیك به نازنین زاغری را راه ‌حلی برای آزادی یك تبعه انگلیسی و پیوند او به فرزندش دانست.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، 'جرمی هانت' طی سخنانی در برنامه «اندرو مار» تلاش كرد تا مرگ فرزند 'شمیمه بیگم' را به ‌پای اشتباه مادرش بگذارد و درباره كوتاهی لندن برای انتقال وی به انگلیس گفت:من وظیفه دارم به فكر جان مقام‌های انگلیسی باشم كه به آن منطقه(سوریه) اعزام می كنم. بیگم در حالی به داعش ملحق شد كه آگاه بود به كشوری سفر می‌كند كه سفارت انگلیس در آنجا نیست و تصمیم او می‌تواند چنین پیامدهایی را در پی داشته باشد.
شمیمه بیگم یكی از سه دختر دانش‌آموز فراری انگلیسی به نام‌های 'امیره عباسه' و 'خدیجه سلطانه' است كه بهمن‌ سال 1393 برای پیوستن به گروه تروریستی داعش راهی سوریه شدند.
وی چند هفته پیش به اردوگاه پناهجویان منتقل و خواستار بازگشت به انگلیس شد. اما وزارت كشور انگلیس او را تهدیدی علیه امنیت ملی دانست و اعلام كرد كه ملیت انگلیسی او باطل‌ شده است.
شمیمه بیگم یك ماه پیش صاحب یك پسر شد اما نیروهای دمكراتیك سوریه جمعه گذشته اعلام كردند او بر اثر سینه ‌پهلو جان خود را از دست‌ داده است. در حالیكه دولت انگلیس فرزند بیگم را شهروند این كشور می‌داند، اما به دلیل كوتاهی كردن برای انتقال وی به انگلیس از سوی افكار عمومی تحت‌ فشار است.
مجری برنامه بی.بی.سی در ادامه با بیان اینكه خبرنگاران به ‌راحتی به اردوگاه پناهجویان در سوریه دسترسی دارند، استدلال وزیر خارجه این كشور درباره منطقه جنگی را به چالش كشید و پرسید چرا مقام‌های انگلیسی برای انتقال فرزند بیگم به ‌عنوان تبعه انگلیسی كوتاهی كردند.
هانت مدعی شد: خبرنگاران می‌توانند به لحاظ اقتضائات شغلی به كشورهای دنیا سفر كنند. آنها به دلیل نوع كار خود از حفاظت‌هایی برخوردار هستند اما اعزام مقام رسمی از سوی دولت به یك منطقه جنگی با توجه به اینكه جان آنها ممكن است به خطر بیافتد یك مساله متفاوت است.
وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به مجری درباره اعطای حمایت دیپلماتیك به نازنین زاغری، شهروند ایرانی - انگلیسی كه به اتهامات امنیتی در ایران بازداشت ‌شده پاسخ داد: این ‌یك اقدام غیرمعمول است كه برای اولین بار در یكصد سال گذشته رخ‌ داده است.
وی افزود: این اقدام ممكن است دسترسی كنسولی به زاغری را ساده‌تر كند اما ما مناقشه را به سطح دو دولت كشاندیم.
هانت ادعا كرد: حرف ما این است كه پای یك مادر بی‌گناه مطرح است كه از دختر و فرزندش جداشده و نصف عمر فرزندش را در زندان سپری كرده است.
وی ادامه داد: ایران یك كشور متمدن است كه تاریخ آن به قرن‌ها پیش‌ باز می‌گردد، از این رو هر اختلاف‌نظری با انگلیس داشته باشند نباید یك زن بی‌گناه را به ‌عنوان اهرم سیاسی استفاده كنند.
زاغری كه از سال 1395 به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام و تلاش برای براندازی نرم بازداشت و به پنج سال زندان محكوم‌ شده، اكنون در حال گذراندن دوران محكومیت خود است.
این محكوم امنیتی، هنگام بازداشت به‌ عنوان مدیر پروژه در شركت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌كرد.
سپاه 'ثارالله' كرمان در بیانیه‌ای درباره این دستگیری اعلام كرده است: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یكی از سر شبكه‌های اصلی وابسته به بیگانگان كه مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.»
وزیر امور خارجه انگلیس پنجشنبه گذشته به بهانه اینكه رفتارها با نازنین زاغری منطبق با تعهدات ایران ذیل قوانین بین‌المللی نیست، از تصمیم این كشور برای اعطای حمایت دیپلماتیك به وی خبر داد.
اروپام ** هـ ن ** 1071