۱۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۲۶
کد خبر: 83238400
۰ نفر
ارتقای بهره وری مدیریت شهری كلید خورد

تهران – ایرنا- رئیس سازمان ملی بهره وری موضوع ارتقای بهره وری در نظام مدیریت شهری را مورد تاكید قرار داد و گفت: امروز مدیریت شهری بیش از هر بخش دیگری نیازمند توجه به امر بهره وری است.

به گزارش ایرنا، «فاطمه پهلوانی» روز یكشنبه در مراسم امضای توافق نامه با شهردار مشهد كه با هدف تبدیل شهرداری مشهد به نخستین شهرداری بهره ور امضا شد، در محل سازمان ملی بهره وری، اظهار داشت: مدیریت شهری در كشورمان از تمام جوانب و الزامات مدیریت یكپارچه جامع شهری برخوردار نیست، اما این امكان را دارد كه به عنوان یك دولت و مدیریت محلی برای كسب درآمدهای پایدار، برنامه ریزی كند.
وی افزود: شهرداری ها باید مدیریت هزینه را در درون خود داشته باشند، زیرا نظارت ها محلی است و از بروكراسی هایی كه در دولت وجود دارد بر امور هزینه ای و بودجه ای شهرداری ها مجزا هستند.
رئیس سازمان ملی بهره وری اضافه كرد: مدیریت هزینه و درآمدها فرصت بزرگی برای شهرداری ها است، اما مخاطراتی نیز برای آنها دارد.
وی اظهارداشت: شرایط شهرداری ها اقتضا می كند كه بهره وری سهم بالایی در افزایش دقت سیستم كاری برای رسیدن به اهداف و كاهش هزینه ها، اثربخشی سرمایه گذاری ها و افزایش دقت هزینه كردها در حوزه های موثرتر و راندمان درازمدت داشته باشد.
پهلوانی تصریح كرد: انتظار می رود همكاری سازمان ملی بهره وری و شهرداری مشهد، آثار و نتایج ارزشمندی داشته باشد و این مهم متفاوت از همكاری های دیگر است.

** اصفهان آماده ارتقای بهره وری در نظام مدیریت شهری
رئیس سازمان بهره وری همچنین پس از پایان مراسم در ارتباط با امضای توافق نامه سازمان ملی بهره وری با دیگر شهرداری ها برای مدیریت شهری، به ایرنا گفت: اكنون پیشنهاد مشتركی با شهرداری اصفهان وجود دارد و از ابتدای سال 1398 توافق نامه ای در این زمینه امضا خواهد شد.
وی افزود: دو كلانشهر مشهد و اصفهان، كارهای موثری را در حوزه برنامه ریزی و زیرساخت های مدیریت شهری انجام داده اند و بعد از اصفهان نیز، شیراز مورد نظر است.
پهلوانی درباره امضای توافق نامه با شهرداری تهران برای ارتقای مدیریت شهری، گفت: پیشنهاد مربوطه را به شهردار تهران تسلیم و از آن استقبال شده است.
وی افزود: تغییرات پی درپی مدیریت شهری در تهران، مانع از آن شد كه به این موضوع پرداخته شود، اما انتظار می رود با شهرداری تهران نیز همكاری انجام شود.
«محمدرضا كلایی» شهردار مشهد نیز در این مراسم، گفت: رشد اقتصادی به عنوان یك هدف مطلوب مورد توجه همه دستگاه هاست و در شرایط كنونی یكی از منابع رشد اقتصادی، بهره وری است.
وی افزود: اصلاح ساختار و بهره وری منابع انسانی دو منبع جدی برای فعالیت مدیریت شهری است و انتظار می رود با توافق نامه ای كه امضا شد، بسیاری از اهداف پیش بینی شده محقق شود.
شهردار مشهد گفت: مساله بهره وری باید جدی گرفته شود و فرآیند همكاری سازمان ملی بهره وری و شهرداری مشهد نیز قابل انتقال به سایر كلان شهرها است.
به گزارش ایرنا، اندازه گیری دوره ای بهره وری شهرداری، ارتقای بهره وری و بهبود مستمر در تمام اركان و موضوعات مدیریت شهری، توسعه همكاری های مشترك در زمینه مدیریت دانش، تبادل تجارب، توسعه سازمان های بهره وری محلی و توسعه یكپارچه جوامع محلی از اهداف اصلی امضای توافق نامه همكاری بین سازمان ملی بهره وری و شهرداری مشهد است.
براساس این گزارش مدت این توافق نامه 2 سال است و با توافق طرفین قابل تمدید و برای نظارت بر اجرای این توافق نامه كارگروه مشتركی تشكیل می شود تا در قالب كمیته ای مشترك نتایج عملكرد را به صورت فصلی و به طور مستقیم به رئیس سازمان ملی بهره وری گزارش كند.

** تفاهم سازمان ملی بهره وری با 17 سازمان
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان ملی بهره وری در ابتدای این نشست، گفت: برقراری تعاملات و همكاری ها در دستور كار سازمان ملی بهره وری قرار دارد و براین اساس از دهم فروردین ماه 1393 نخستین توافق نامه سازمان ملی بهره وری با سازمان نقشه برداری امضا شد.
«گیتی جهانگیری گفت: برخی از مفاد این توافق نامه ها عملیاتی شده و بقیه در دست بررسی است.
وی افزود: برای عملیاتی كردن مفاد این توافق نامه 2 نماینده از سازمان ملی بهره وری و طرف مقابل معرفی و جلساتی برگزار می شود.
جهانگیری گفت: تاكنون در حوزه آموزش، اجرا و بكارگیری ابزار و تكنیك ها توانستیم این توافق ها را عملیاتی ساخته و انتظار می رود با برخی از مراكز آموزشی و دانشگاه ها بتوانیم پروژه های خوب تحقیقاتی ـ پژوهشی انجام دهیم و سپس نتایج آن را منتشر سازیم.
اقتصام**9132 **1559

سرخط اخبار اقتصاد