۱۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۸
کد خبر: 83238299
۰ نفر
دیدار روحانی با آیت الله سیاست ورز و سیاست گریز

تهران-ایرنا- كارنامه به دور از هیاهوی سیاسی و البته درخشان آیت الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان ایران و عراق سبب شده است تا او در زمره مهمترین شخصیت های سیاسی-مذهبی در عراق قرار گیرد و دیدار رییس جمهوری با این مرجع تقلید در جریان سفر به عراق، اهمیت خاصی یابد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام حسن روحانی فردا دوشنبه20 اسفند در راس هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی راهی كشور عراق خواهد شد. سفری كه از ابعاد مختلف حائز اهمیت است و برگ دیگری از دفتر رابطه دو همسایه را ورق خواهد زد.
دیدار با «برهم صالح» رییس جمهوری و «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق مهمترین دیدارهای دیپلماتیك رییس جمهوری خواهد بود. در كنار دیدارهای متنوع و بازدیدهای برنامه ریزی شده حجت الاسلام والمسلمین روحانی، دیدار با مرجع عالیقدر شیعیان ایران و عراق یعنی آیت الله العظمی علی سیستانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
بر اساس اعلام «ایرج مسجدی» سفیر ایران در بغداد، رییس جمهوری در این سفر به دیدار آیت الله سیستانی خواهد رفت و این نخستین دیدار رییس جمهوری از ایران با شخصیت سیاسی-مذهبی تاثیرگذار در عراق است.
آیت الله سیستانی پیش از این با «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس‌جمهوری، «حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و همچنین حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر كشور و رییس ستاد مركزی اربعین حسینی دیدار داشته است. برخی مقامات دولت سابق مانند وزیر امورخارجه هم با این مرجع تقلید دیدارهایی را در زمان مسوولیت خود انجام داده اند.
علی لاریجانی رییس مجلس، علی اكبر صالحی رییس كنونی سازمان انرژی اتمی و كرم‌ رضا پیریایی استاندار وقت قم، هم از شخصیت های سیاسی ایرانی هستند كه با آیت الله سیستانی دیدار و گفتگو كرده اند.

**آیت الله سیستانی و فتواهای سیاسی
آیت الله علی سیستانی زاده سال 1309 در مشهد است. مرجع عالیقدری كه اكنون نه پناه شیعیان عراق، بلكه تمام مردم این كشور است. مرجعی كه چندان تمایلی به حضور در سیاست نشان نمی دهد اما كلام و خواسته اش نفوذی غیرقابل انكار بر افكار عمومی و سیاستمداران عراق و حتی نیروهای خارجی مستقر در این كشور دارد. چهره ای كه گرچه از بازی های سیاسی و جناحی گریزان است اما از اثرگذارترین چهره های سیاسی عراق هم قلمداد می شود.
محكومیت و تحریم دشنام به صحابه پیامبر(ص)، فتوای جهاد كفایی علیه داعش و تروریست ها، محكومیت و تحریم اهانت به اسرا حتی اگر عضو داعش بوده باشند، سه نمونه از فتاوای تاثیرگذار آیت الله سیستانی است كه منشا تحولات بسیاری در عراق بوده است.
جغرافیای عراق كشور ایدئولوژی های متفاوت و گاهی متضادی است كه ایجاد تفرقه از رهگذر این تضادها، به ویژه پس از حمله نظامی آمریكا به این كشور شدت گرفت و داعش نتیجه شوم آن بود. ریشه برخی از این تنش ها به اهانت هایی بازمی گشت كه گروه های مختلف علیه بزرگان فكری و مذهبی خود انجام می دادند. محكومیت «سب صحابه» رسول الله تا حد بسیاری توانست از شدت اختلافات میان اقوام مختلف شیعه و اهل سنت در عراق بكاهد.
فتوای جهاد كفایی آیت الله سیستانی كه آن را بنیان شكل دهنده نیروی «حشدالشعبی» در عراق می دانند، از مهمترین دلایل پیروزی بر داعش در عملیات آزادسازی شهرهای عراق به ویژه موصل بوده است. موضوعی كه «حیدرالعبادی» نخست وزیر وقت عراق و حتی ائتلاف ضد داعش خارجی حاضر در مبارزه بر آن اذعان و تاكید كردند.
انتشار برخی تصاویر بی حرمتی به اسرای داعش در شبكه های اجتماعی و انزجار حاصل از آن، سبب شد كه مرجع تقلید شیعیان اهانت به اسیر را تحریم كرده و خواهان رعایت شان انسانی اسرا شود. این موضوع هم باب تازه ای در رفتار اسلامی-انسانی در عراقی گشود كه سال ها اسیر دیكتاتوری مانند صدام بود.
كارنامه به دور از هیاهوی سیاسی و البته قابل قبول این مرجع تقلید سبب شده است آیت الله سیستانی، از مهمترین شخصیت های سیاسی مذهبی در عراق نام گیرد. بر همین اساس دیدار رییس جمهوری با آیت الله سیستانی اهمیت خاصی دارد، به ویژه آنكه دیداری در این سطح با وجود تمام تلاش «محمود احمدی نژاد» رییس جمهوری پیشین ایران در سفر سال 92 به عراق، انجام نشد.

**اهمیت سفر رییس جمهوری به عراق
سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به عراق در دوره ای كه رییس جمهوری آمریكا با تمام قوا تلاش می كند تا ایران را در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار دهد، اهمیت فراوان دارد. آمریكا و برخی كشورهای منطقه طی ماه های گذشته به ویژه پس از اضمحلال داعش در عراق، كوشیده اند تا دو همسایه را نسبت به عملكرد یكدیگر بدبین كنند.
این میان برخی بازیگران داخل عراق هم در سناریو آمریكا و متحدانش نقش آفرینی كردند. حمله به كنسولگری ایران در بصره، تحریم رهبر جنبش اسلامی نجبا از سوی آمریكا و سنگ اندازی های تجاری و بانكی در مسیر تبادلات دو كشور نمونه هایی از تلاش ها برای این بدبینی است.
به نظر می رسد سفر رییس جمهوری به عراق برای افزایش تعاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو كشور باشد. مرزهای دو كشور ایران و عراق به صورت مشترك مورد تهدید تندروی های مذهبی و بهره جویی های خارجی از این تندروی ها است. موقعیت ژئوپلتیكی عراق برای ایران و ایران برای عراق، به گونه ای بود كه حتی جنگ هشت ساله هم نتوانست از اهمیت دو كشور برای هم بكاهد.
ایران شریك نخست اقتصادی عراق در سال 2018 بوده است و به گفته علی دانایی فرد مشاور معاون اول رییس‌جمهوری، این كشور مقصد نخست صادرات غیرنفتی كالا‌های ایرانی است و میانگین رشد صادرات غیرنفتی طی شش ماه گذشته بیش از 30 درصد بوده است و حجم مبادلات تجاری و اقتصادی دو كشور در سال 97 به بیش از هشت و نیم میلیارد دلار رسیده است.
رقمی كه به گفته رییس جمهوری می تواند به 20 میلیارد دلارهم با توجه به ظرفیت های دو كشور ارتقا یابد. دلیل نشست های تجاری هیات های اقتصادی ایران و عراق در سفر رییس جمهوری هم می تواند برای دستیابی به همین هدف باشد.
در زمینه فرهنگی و اقتصادی هم عراق در كنار مشتركات فراوان مذهبی و اعتقادی با ایران، نزدیك یك دهه است كه پذیرای هزاران شیعه و عزادار امام سوم شیعیان است كه در اربعین به این كشور سفر می كنند. برگزاری این رویداد عظیم با توجه به مشكلات زیرساختی و امنیتی در عراق، مستلزم همكاری های فراسیاسی است تا این حلقه اتصال فرهنگی میان مردم دو كشور را امن نگه دارد.
سفر رییس جمهوری به عراق كه در پی سفر آبان ماه برهم صالح رییس جمهوری عراق و به دعوت وی انجام می گیرد، در برهه ای كه تلاش ها برای تاثیرگذاری بر این رابطه با بوجه های بسیار در حال انجام است می تواند ضمن تاكید دوباره بر حسن رابطه دو كشور، برخی شانتاژهای رسانه ای را هم درباره پذیرفتن تحریم ها علیه ایران، از سوی عراق را خنثی كند.
‌سیام**9402**1535