اعلام آمادگی شهرداری برای بهره برداری عمومی باغ های موقوفه

تهران- ایرنا- شهردار منطقه یك تهران گفت: آماده ایم باغ های در اختیار بخش های دولتی، سازمان ها و بنیادها بویژه باغات موقوفه را در قالب اجاره های بلندمدت در اختیار بگیریم تا هم از فضای سبز منطقه صیانت شود و هم با تبدیل آن به بوستان، امكان استفاده عموم شهروندان فراهم شود.

سید حمید موسوی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به تاكیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر صیانت و حفاظت از فضاهای سبز، شهرداری منطقه یك در قالب مذاكره و مكاتبه با مالكان و متولیان باغ های بخش های دولتی، نهادها، سازمان ها و بنیادهایی كه سهم قابل توجهی از فضاهای سبز را در اختیار دارند پیشنهاد كرده باغات را با شرایطی كه مطابق قانون به سرمایه گذاران و بهره برداران در قالب اجاره های بلندمدت واگذار می كنند به شهرداری واگذار شود تا هم از فضای سبز منطقه صیانت شود و هم سرانه های فضای سبز عمومی منطقه توسعه یابد.
وی باغ «اراج» را از جمله باغ های در اختیار نهادها در منطقه یك برشمرد و توضیح داد: ابتدای امسال براساس تصمیم و توافق مدیریت شهری وقت منطقه با مالك و سرمایه گذار این باغ، شهرداری منطقه یك از حدود 29 هزار مترمربع از عرصه این باغ، بیش از 20 هزار مترمربع را در اختیار گرفت و اقدامات اجرایی برای احداث بوستان با پیشرفت 50 درصدی را در آن به انجام رساند.
موسوی افزود: پس از آن، بهره بردار این باغ در بخش 30 درصدی در اختیار خود، اقدام به آغاز عملیات گود برداری كرد كه با تذكر شورای شهر تهران و دستور صریح شهردار تهران، عملیات گوبرداری در همان زمان به طور كامل متوقف شد.
به گفته وی اینك هیچ اقدامی در هر یك از بخش های این باغ نیفتاده است و این باغ و سایر باغ های مشابه به طور مستمر تحت نظارت قرار دارند.
وی آتش سوزی عمدی این باغ را مربوط به چندین سال پیش خواند و گفت: پرونده تخلفات آن در حذف و قطع درختان در كمیسیون ماده 7، سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران مفتوح و بیش از 85 میلیارد تومان جریمه برای مالك آن در نظر گرفته شده است.
شهردار منطقه یك تهران تصریح كرد: با سازمان اوقاف و امور خیریه و مسئولان مختلف در خصوص این باغ 30 هزار مترمربعی و سایر باغ های در اختیار آنها مكاتبه و مذاكره كرده ایم تا این فضاها به منظور بهره برداری عمومی نزد شهروندان در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد.
وی خاطرنشان كرد: به طور قطع نمی شود با هیچ سرمایه ای در آنِ واحد عرصه های سبز را احیا كرد، پس باید با مدیریت منابع، همراهی و همكاری همه سازمان ها و نهادها از فضاهای سبز موجود صیانت كنیم.
باغ اراج در محله ای به همین نام در شمیران واقع در شمال پایتخت قرار دارد.
تهرام/9353/ 1008