برگزاري آيين هاي شهادت امام هادي (ع) در 51 بقعه متبركه گيلان

رشت - ايرنا - مديركل اوقاف و امور خيريه استان گيلان گفت: آيين هاي ويژه شهادت امام علي النقي الهادي (ع) امشب در 51 بقعه متبركه و امام زادگان استان گيلان برگزار مي شود.

حجت الاسلام و المسلمين ستار عليزاده عصر روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : مراسم ويژه شهادت امام علي النقي الهادي (ع) امام دهم شيعيان شامگاه گذشته در 24 بقعه متبركه و امام زادگان گيلان با حضور دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت برگزار شد.
وي با بيان اين كه در برگزاري آيين هاي شهادت امام هادي (ع) در 11 بقعه، پذيرايي از عزاداران در نظر گرفته شده، افزود: سخنراني در وصف آن امام و عزاداري از ويژه برنامه هاي شهادت امام دهم شيعيان در امام زادگان و بقاع متبركه گيلان است.
گيلان نيز در سالروز شهادت امام هادي عليه السلام سوگوار است، مردم متدين استان با برگزاري آيين هاي سوگواري در نقاط مختلف و شركت در اين آيين ها، عشق و علاقه خود را به ائمه اطهار بويژه امام هادي (ع) نشان دادند.
همچنين به مناسبت شهادت امام هادي عليه السلام پياده راه فرهنگي رشت، ميادين در اين كلانشهر و مساجد با پارچه هاي سياه سياهپوش شده است.
بر اساس آخرين آمار، استان گيلان داراي افزون بر پنج هزار موقوفه و بيش از 900 بقعه متبركه است
علي بن محمد عليه السلام مشهور به امام هادي و امام علي النقي امام دهم شيعيان است، آن حضرت در سال 212 قمري ديده به جهان گشود و در سال 220 هجري قمري امامت شيعه از پدر بزرگوارشان به آن حضرت منتقل شد، مدت امامت آن حضرت حدود 34 سال است و در سال 254 هجري قمري به دست معتمد عباسي به شهادت رسيد، حرم اين امام همام در سامراست.
امروز يكشنبه مصادف با سوم رجب سالروز شهادت حضرت امام علي النقي الهادي (ع) است.
7286 / 6030