ظرفیتهای ' اكو ' در حوزه گردشگری  كیش به كار گرفته می شود

كیش - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد كیش از همكاری مؤسسه فرهنگی اكو و این منطقه آزاد در حوزه گردشگری و برگزاری جشنهای ملی و مذهبی خبرداد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد كیش، چگونگی این همكاری در نشست غلامحسین مظفری و محمد مهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اكو در تهران مورد بررسی قرار گرفت.
در این نشست مدیرعامل منطقه آزاد كیش از گفتمان فرهنگی سازمان همكاریهای اقتصادی اكو به عنوان ظرفیتی مغتنم برای فعالیت های مشترك با جزیره كیش نام برد و اظهار داشت: منطقه آزاد كیش آماده همكاری با سازمان هایی مانند موسسه فرهنگی اكو است.
وی با تاكید بر لزوم تشكیل كمیته مشترك كیش و اكو و تسریع در اجرایی شدن برنامه های این كمیته با افتتاح دفتر بنیاد فرهنگ و هنر بین المللی اكو در كیش تصریح كرد: اعتبار معنوی اكو در برگزاری رویداد ها، پتانسیلی ارزشمند برای جزیره كیش است و از طریق تعامل با كشورهای حوزه اكو می توانیم نسبت به توسعه گردشگری حلال درجزیره كیش اقدام كنیم.
مظفری همچنین پیشنهاد داد كه اولین جشن ولادت حضرت محمد (ص) درسطح بین المللی با همكاری موسسه فرهنگی اكو و بهره گیری از ظرفیتهای متقابل در این جزیره برگزار شود.
در ادامه این نشست 'محمد مهدی مظاهری' رییس مؤسسه فرهنگی اكو با بیان اینكه دیپلماسی فرهنگی و عمومی اكو در اختیار تعاملات منطقه آزاد كیش خواهد بود گفت: برقراری پرواز های كیش ایر به مقصد پایتخت كشور های حوزه اكو و برپایی شب های فرهنگی كشورهای عضو این سازمان در كیش از اقدامی مناسب در جهت توسعه گردشگری حلال در این جزیره است.
وی راه اندازی دبیر خانه آسیایی كشورهای حوزه اكو را در جزیره كیش از دیگر اقداماتی برشمرد كه زمینه بین المللی سازی رویدادهای فرهنگی و هنری را در این منطقه آزاد كشور فراهم می كند.
* سازمان همكاری اقتصادی (به انگلیسی: Economic Cooperation Organization)، بطور مخفف اكو یك سازمان اقتصادی منطقه‌ای است. سه كشور ایران، پاكستان و تركیه در سال 1341 (۱۹۶۲) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی كردند.
پس از فروپاشی شوروی، در سال 1372 كشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، تركمنستان، قرقیزستان، ازبكستان و تاجیكستان نیز به سازمان اكو پیوستند. این سازمان هم‌اكنون با ده عضو، حدود ۳۳۰ میلیون جمعیت و ۸،۶۲۰،۶۹۷ كیلومتر مربع وسعت كشورها، امكانات نفت، گاز و صنعت در اختیار دارد.
مؤسسه فرهنگی اكو یكی از 8 مؤسسه زیر مجموعه این سازمان است، تشویق و ترویج همكاری های نزدیك تر میان مردم منطقه بطور كلی و میان رسانه های گروهی، اندیشمندان و هنرمندان بطور خاص، انجام پژوهش هایی در زمینه میراث فرهنگی مشترك كشورهای منطقه، انتشار نتایج مطالعات و پژوهش ها در قالب كتاب، رساله و نشریات ادواری به زبان انگلیسی و دیگر زبان های منطقه و همكاریهای فرهنگی، هنری و آموزشی از جمله اهداف این مؤسسه است.
5-1339